Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Spadła wymiana handlowa UE z głównymi partnerami. Ale z Chinami wzrosła

1
Podziel się:

Po wybuchu pandemii towarowa wymiana handlowa Unii Europejskiej z głównymi partnerami spadła – wynika z danych Eurostatu za kwiecień. Wyjątkiem są Chiny, skąd znaczenie zwiększył się import.

Spadła wymiana handlowa UE z głównymi partnerami. Ale z Chinami wzrosła.
Spadła wymiana handlowa UE z głównymi partnerami. Ale z Chinami wzrosła. (Pixabay)
bEspArAl

Ponieważ COVID-19 rozpoznano po raz pierwszy w chińskim mieście Wuhan, Chiny wprowadziły pierwsze ograniczenia już w połowie stycznia. Dane z początku 2020 roku już pokazują znaczący wpływ tych ograniczeń na międzynarodowy handel towarami.

Łączna, wyrównana sezonowo, wartość importu i eksportu pomiędzy Unia Europejską a Chinami spadała od początku roku. W styczniu wyniosła 46,5 mld euro, w lutym 43,1 mld euro, a w marcu 41,9 mld euro. Jednak w kwietniu nastąpiło odbicie i wzrost wartości do 49,0 mld euro, czyli nawet powyżej poziomu ze stycznia.

bEspArAn

Stał za tym gwałtowny wzrost importu z Chin, który w kwietniu zwiększył się o 3,5 mld euro w porównaniu z poziomem ze stycznia. Jak zauważa Eurostat, było to w dużej mierze spowodowane wzrostem importu specjalnych artykułów tekstylnych, takich jak maski ochronne, w tym maseczki chirurgiczne.

Zobacz także: Nowy podatek i wyższa kwota wolna. Tego chce Waldemar Witkowski

Przypomnijmy, że część artykułów ochrony osobistej sprowadzonych z Chin nie spełniało norm. Wadliwe były m.in. maseczki, które Komisja Europejska wysłała do 27 państw członkowskich oraz do Wielkiej Brytanii. Z tego powodu w maju Unia Europejska zawiesiła dostawę 10 mln chińskich maseczek ochronnych.

bEspArAt

W kwietniu, kiedy kwitł handel z Chinami, wyraźnie obniżył się import do UE z pozostałych głównych kierunków: USA, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Rosji. Eksport z UE do największych pięciu partnerów handlowych również spadł: najwięcej w przypadku Wielkiej Brytanii (o 40 proc.), a najmniej w przypadku Chin (o 0,6 proc.).

Wśród towarów eksportowanych z Unii Europejskiej do Chin najmocniej wzrósł w kwietniu eksport leków (o 41 proc. w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku). Natomiast aż o 71 proc. spadł eksport samochodów, a o 89 proc. samolotów.
Wśród towarów importowanych z Chin do Unii Europejskiej, oprócz wspomnianych już specjalnych artykułów tekstylnych, w tym maseczek, wzrósł również import maszyn do automatycznego przetwarzania danych (+33 proc. rok do roku). Najmocniej spadł zaś import obuwia (-52 proc. rok do roku).

bEspArAu

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEspArAO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Dong fang Hon...
rok temu
Niech żyją wielkie Chiny