Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Spis powszechny. Zostały tylko dwa dni. Nie spiszesz się, zapłacisz karę

35
Podziel się:

To już ostatnie chwile na wywiązanie się z obowiązku spisowego - przypomina Główny Urząd Statystyczny. Spisać się można już tylko w środę i w czwartek do północy. Spis powszechny jest obowiązkowy, a odmowa wzięcia udziału w spisie wiąże się z karą w wysokości do 5 tys. zł.

Spis powszechny. Zostały tylko dwa dni. Nie spiszesz się, zapłacisz karę
W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów, czy stanu majątkowego (East News, Marek Lasyk/REPORTER)

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski. Jest obowiązkowy i potrwa do końca września.

Jak wyjaśnia GUS, spisowi powszechnemu podlegają "osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania". Podlegają mu także "mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami".

Zobacz także: Spis powszechny 2021. Jak rozróżnić rachmistrza od oszusta?

Spis powszechny jest realizowany następującymi metodami: obowiązkowo, czyli właśnie metodą samospisu internetowego (CAWI) oraz uzupełniająco metodą wywiadu telefonicznego (CATI) oraz metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI).

Zakres informacji zbieranych w spisie powszechnym to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa, czy zasoby mieszkaniowe.

W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów, czy stanu majątkowego. Dokładna lista pytań spisowych również dostępna jest na stronie https://spis.gov.pl/ w dedykowanej zakładce.

Trzeba pamiętać, że odmowa wzięcia udziału w spisie wiąże się z karą w wysokości do 5 tys. zł, zaś podanie nieprawdziwych informacji grozi karą do dwóch lat pozbawienia wolności.

Pierwsze wyniki spisu powszechnego zostaną ogłoszone w styczniu 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(35)
Darek
11 miesięcy temu
Kolejny artykuł straszący ludzi. O tym, czy ktokolwiek zapłaci karę zdecyduje sąd. To mało prawdopodobne, bo w spisie zawarte są pytania, które stoją w sprzeczności z Konstytucją i kartą praw obywatela. A to są akty prawne ważniejsze od Ustawy o Spisie. PIS po raz kolejny wyprodukował bubla prawnego.
O.SZ
11 miesięcy temu
Jak można jeszcze się dopisać ? Mam dowód,że tel nie można było się dodzwonić ! Proszę o informację.
PREZYDENT :D
11 miesięcy temu
Ja się nie spisałem z rodziną 5 osób mieszkamy na wsi ilu nas będzie? Tyle wiosek i miast. Nie brałem udziału i nikomu nic nie odmawiałem nikt nie był.
dfsr
11 miesięcy temu
Gdzie jest prawnie sformułowane,że jak się nie spiszesz to zapłącisz karę,skoro robicie takie nagłowki?Lubicie zastraszać ludzi?
Kasia
11 miesięcy temu
Mój formularz online niedostępny, a dzwoniąc o kilku dni na infolinie jedynie słyszę "numer nie odpowiada"...
...
Następna strona