Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Spór o Turów. Pełnomocnik rządu: Mamy nadzieję na porozumienie

8
Podziel się:

"Nie możemy zaprzestać wydobycia węgla i zaopatrywania elektrowni w Turowie. Wszyscy mamy nadzieję, że porozumienie z Czechami będzie osiągnięte" - powiedział Polskiemu Radiu pełnomocnik rządu Piotr Naimski. Mówił też o budowie Baltic Pipe.

Spór o Turów. Pełnomocnik rządu: Mamy nadzieję na porozumienie
Naimski: Wszyscy mamy nadzieję na porozumienie z Czechami (KPRM)
bEDwtwFx

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zapewnia, że w rządzie oczekiwany jest szybki rezultat polsko-czeskich rozmów w sprawie Turowa, które zaplanowano na czwartek w Pradze.

Wyłączenie, czy zaprzestanie wydobycia w Turowie spowodowałoby zaprzestanie działania elektrowni Turów. Gdyby okazało się, że nie mamy tej elektrowni, a wystąpiłby taki incydent, jak w Bełchowie, to groziłoby konsekwencjami nie tylko dla Polski, ale i dla dużej części systemu europejskiego. Nie możemy zaprzestać wydobycia węgla i zaopatrywania elektrowni w Turowie, to nie może się zdarzyć - powiedział w radiowej Jedynce Naimski.
bEDwtwFz

Odpowiadając na pytanie o spodziewany rezultat rozmów w Pradze, Naimski powiedział, że "wszyscy mamy nadzieję, że to się uda i porozumienie będzie osiągnięte". Jak dodał, osiągnięcie porozumienia, które rząd czeski będzie mógł uznać za swój sukces, byłoby dla strony czeskiej lepszym rozwiązaniem niż "ciągnięcie kryzysu z Polską".

Zobacz także: Płaca minimalna 3 tys. zł. "Solidarność": To za mało

W lutym czeskie władze skierowały sprawę związaną z kopalnią Turów do Trybunału Sprawiedliwości UE. W ich ocenie rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca. W maju unijny sąd, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni do czasu wydania wyroku.

bEDwtwFF

W środę po południu do Pragi poleciała delegacja polskich ministrów, którzy mają ustalić ostateczne szczegóły umowy w sprawie kopalni w Turowie i przyspieszyć cykl negocjacji z Czechami.

Baltic Pipe

Piotr Naimski w radiowej Jedynce odpowiadał także na pytania związane z budową rurociągu Baltic Pipe.

Zmiana trasy rurociągu Baltic Pipe jest bardzo mało prawdopodobna, gazociąg na terenie Danii jest już w dużej mierze zbudowany. Możliwe są środki zaradcze względem zagrożonych gatunków - powiedział Naimski.
bEDwtwFG

Naimski, pytany o możliwe opóźnienia w realizacji budowy, powiedział, że "termin oddania całej trasy przesyłowej w przyszłym roku w październiku przez nikogo nie został podważony".

Jak podkreślił, podczas budowy odcinka na duńskim terytorium musi być brana pod uwagę decyzja tamtejszej administracji środowiskowej, która wskazała, że budowa gazociągu zagraża bytowaniu lokalnie występujących gatunków myszy i nietoperzy.

Rozmowy ws. Baltic Pipe - według Naimskiego - prowadzone są obecnie na wielu szczeblach - zarówno na poziomie międzynarodowym przez premierów, jak i na poziomie czysto technicznym. - Wszystko sprowadza się do tego, że wypracowuje się w tej chwili sposób realizacji tych zaleceń - powiedział Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

bEDwtwFH

Baltic Pipe ma transportować 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDwtwGa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Romek
3 miesiące temu
Tyle lat nikomu nie przeszkadzało a teraz jak do Niemiec ciągną gaz to i Czechom elektrownia wadzi.Ciekawe co dostaną w zamian od Niemiec za to zamieszanie.
Tak
3 miesiące temu
Wprowadzili dyktaturę wobec narodu - udało się. Ale zapomnieli, że świat rządzi się innymi regułami. Stąd proces z Czechami, Australijczykami i szeregiem innych. Amatorszczyzna polityczna.
Alicja
3 miesiące temu
Czesi to mięso armatnie UE na PIS :))) skłócą oba narody z niekorzyścią dla obu stron a szkoda ... bo było już lepiej. PIS próbuje gospodarzyć państwem według własnego uznania z różnymi skutkami ale niektóre strategie były dobre np przejście przez COVIDA zagraniczne media oceniają Polska przeszła suchą stopą. Co złe to złe a co dobre to dobre. Sama im nie dawałam najmniejszej szansy pomyślałam no to teraz u nas będzie ARMAGEDON
bEDwtwGb
Tomek
3 miesiące temu
Dlaczego nie wybudować nowej elektrowni na węgiel brunatny w rejonie powiatu Legnickiego gdzie są bardzo duże pokłady węgla brunatnego zamiast płacić płacić olbrzymie kary pieniężne Czechom .
olo
3 miesiące temu
Panie Naimski jak mówią mądrzy ludzie "Nadzieja jest matką głupich"