Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Sprzedajesz ziemię? Zarobić będzie chciała też skarbówka

175
Podziel się

Dla fiskusa każdy, kto sprzedaję ziemię, jest podatnikiem VAT - tak wynika z ostatnich interpretacji. A wystarczy, że masz pełnomocnika i już dla skarbówki jesteś przedsiębiorcą.

Sprzedajesz ziemię? Zarobić będzie chciała też skarbówka
(Flickr, allispossible.org.uk CC BY 2.0)
bDIEOxvV

Fiskus pilniej przygląda się sprzedaży ziemi. Ma w tym żywotny interes. Od każdej takiej transakcji domaga się bowiem podatku - wynika z informacji, do których dotarła "Rzeczpospolita".

Eksperci pytani przez dziennik potwierdzają, że skarbówka zaostrzyła swój kurs.

– Fiskus zaostrzył w ostatnich miesiącach swoje stanowisko. Każe płacić VAT nawet tym, którzy sprzedają prywatną, niezabudowaną działkę. Wystarczy, że działają przez pełnomocnika, który załatwia wszystkie formalności – mówi Marek Przybylski, doradca podatkowy, menedżer w NGL Tax.

bDIEOxvX

Profesjonalna pomoc może ułatwić uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, ale jest uznawana przez urzędników skarbowych za argument za tym, że sprzedawca jest przedsiębiorcą.

Dodatkowo działania pełnomocnika mogą wpłynąć na atrakcyjność działki, a co za tym idzie również podnieć jej cenę. To również fiskus uznaje za działanie w sposób zorganizowany, a więc jak przedsiębiorca handlujący gruntami. Czyli? VAT się należy.

Zobacz także: "Będą zamknięcia". Niektóre galerie nie otworzą się po lockdownie
bDIEOxwd

Mateusz Sudowski, adwokat z Kancelarii Jarosława Klimonta, na łamach "Rz" przyznaje, że patrząc na ostatnie interpretacje fiskusa, można dojść do wniosku, że w zasadzie każdy sprzedawca gruntu jest podatnikiem VAT. - Trudno bowiem przeprowadzić transakcję, nic przy niej nie robiąc - zaznacza.

Zdaniem prawnika jednak, kluczowe powinno być to, czy właściciel podejmuje działania jak klasyczny inwestor, czyniąc sobie z handlu gruntami stałe źródło dochodów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIEOxwy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(175)
......
miesiąc temu
tragedia co oni jeszcze wymysla.....
żorż
miesiąc temu
hahahahhaaa mcie co wybraliście :D powodzenia :D
leninwiecznie...
miesiąc temu
Dobry kurs naszej partii w kierunku komunizmu.Masz ziemie czy nie sprzedajesz czy kupujesz i tak zapłacisz.
bDIEOxwz
Gracz
miesiąc temu
Kasyno zawsze wygrywa.
dsa
miesiąc temu
fajnie, ale w takim razie przy zakupie dzialki jako osoba prywatna bede mogl tez odliczyc 23% vatu :) w wtedy US moga mnie cmoknac
...
Następna strona