Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Średnia krajowa to 8,4 tys. zł. " To prawda tylko w 37,7 procentach"

34
Podziel się:

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2024 r. wyniosło 8 408,79 zł brutto. Serwis branżowy wyborcza.biz przekonuje jednak, że "to tylko wycinek naszej finansowej rzeczywistości" a średnia ta wyciągnięta jest z zarobków jedynie 37,7 proc. Polaków.

Średnia krajowa to  8,4 tys. zł. " To prawda tylko w 37,7 procentach"
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw (o liczbie pracujących 10 i więcej osób) w marcu 2024 r. wyniosło 8 408,79 zł, (Pexels)

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2024 r. wyniosło 8 408,79 zł, co oznacza wzrost o 12,0 proc. w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze spadło o 0,2 proc., licząc rok do roku.

Średnia krajowa. Zarabiasz tyle?

"Tempo wzrostu wynagrodzeń spowolniło w marcu z 12,9 do 12 proc. Oznacza to jednak dalej silny wzrost realny. Płace rosną szybciej od inflacji o 10 pkt. proc. Takie wyniki rekompensują utratę siły nabywczej w latach 2022 i 2023. Tendencja ta utrzyma się przez większość 2024 r. - czytamy w komentarzu analityka w zespole makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sebastiana Sajnoga.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ile kosztują podstawowe zakupy w Biedronce i Lidlu? Tyle zapłaciliśmy

Ocenił on, że wynagrodzenia będą rosnąć w dwucyfrowym tempie przez cały 2024. Dodał, że w danych za kolejne miesiące wciąż będą widoczne efekty dużych podwyżek płacy minimalnej z początku roku.

Wyborcza.biz przypomina jednak, że dane te nie do końca odzwierciedlają rzeczywistość, bo średnia krajowa obliczana jest na podstawie pensji pracowników sektora przedsiębiorstw.

"Tych jest 6,5 mln, podczas gdy - również według danych GUS - wszystkich pracujących na koniec 2023 roku było w Polsce 17,2 mln. 8,4 tys. zł to więc średnia wyciągnięta z zarobków jedynie 37,7 proc. Polaków" - pisze serwis.

Wyborcza.biz dodaje, że w tym zestawieniu nie są brani pod uwagę pracownicy całej sfery budżetowej - urzędnicy, nauczyciele, czy pracownicy pomocy społecznej. Małe i mikro przedsiębiorstwa również nie są do tej średniej wliczane.

Rośnie presja płacowa w firmach

"Polakom zostaje z miesiąca na miesiąc coraz więcej pieniędzy w kieszeni i ten stan utrzyma się co najmniej przez najbliższy rok" - skomentowali ekonomiści Lewiatana dane GUS. Z danych Lewiatana wynika, że 92 proc. pracodawców odczuwa silną presję płacową.

"Najnowsze wyniki indeksu Lewiatana wprost pokazują, że presja płacowa na pracodawcach jest wciąż silna i ma się dobrze. Zgodnie z wynikami indeksu 92 proc. przebadanych firm odczuwa presję płacową, a blisko 40 proc. uważa, że jest ona coraz wyższa. Z kolei już 6. miesiąc z rzędu spada liczba zatrudnionych, ale ten spadek jest niewielki, zaledwie o 0,2 proc. To w naszej ocenie dowód, że rynek pracy jest silny, ponieważ przy tak słabej koniunkturze, jaka obecnie dominuje w przemyśle, należałoby się spodziewać znacznie większej redukcji zatrudnienia, niż jest w rzeczywistości" - napisał ekspert ekonomiczny Lewiatana Mariusz Zielonka.

Zaznaczył jednocześnie, że płace w najbliższych miesiącach nie będą już rosnąć tak szybko jak do tej pory, ze względu rosnący wskaźnik inflacji. Wciąż jednak podwyżki w firmach będą zjawiskiem naturalnym - wynika z komentarza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
ferr
3 tyg. temu
nie podnosza tyle ze emeytow atrudniaja za wieksza kase
Szczecin
3 tyg. temu
Niestety dalej pozostaje emigracja bo zarobki w Polsce są głodowe chleb z masłem i trumna, w Niemczech sprzątaczka zarabia tyle ile kierownik w Polsce na budowie a ceny życia są niejednokrotnie nizsze niz w Polsce
kamarta
miesiąc temu
To wszystko bez sensu jak podaje się wartości brutto. Brutto nie mówi nic o tym ile faktycznie zostaje w kieszeni pracownika. Nie mówi też ile faktycznie płaci pracodawca. Nie wiem na co komu to brutto
Nikoś
miesiąc temu
Bzdura. Zawsze były brane dane z płac w przedsiebiorstwach wuiec po co ta ściema /!
Mati
2 miesiące temu
Jeśli lubisz dynamiczne środowisko pracy i świetnych ludzi wokół, to K2 Dystrybucje jest miejscem, które mogę z czystym sumieniem polecić
...
Następna strona