Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Średnia pensja 15 tys. zł. Tak się zarabia w Szwecji

185
Podziel się:

Jak pracować, to tylko w Szwecji, gdzie średnia zarobków sięga ponad 35 tysięcy koron, co przekłada się na około 15 tysięcy złotych miesięcznie. Pracownicy kawiarni, obsługujący kasy w sklepach czy osoby sprzątające mogą liczyć na pensję rzędu 10 tys. zł.

Średnia pensja 15 tys. zł. Tak się zarabia w Szwecji
Potężne zarobki w Szwecji. Średnio 15 tys. zł (Adobe Stock)

Z danych Szwedzkiego Urzędu Statystycznego wynika, że średnia pensja w Szwecji wynosi 35,3 tys. koron brutto (ok. 15 tys. zł). Mediana wynosi 31,7 tys. koron brutto (ok. 14 tys. zł).

Najwyższe zarobki osiągają: szef w banku lub firmie ubezpieczeniowej (143,3 tys. koron/ ok. 63 tys. zł), makler finansowy (102 tys. koron/ ok. 45 tys. zł), dyrektor generalny urzędu (92,6 tys./ ok. 40 tys. zł) oraz lekarz ze specjalizacją (78,7 tys./ ok. 34 tys.).

Najniższe pensje otrzymują: pracownik kawiarni (22,3 tys. koron/ 9,7 tys. zł), pracownik sektora usługowego (23 tys. koron/ ok. 10 tys. zł), kasjer w sklepie (23,9 tys. koron/ ok. 10,6 tys. zł), sprzątacz (24,2 tys. koron/ ok. 10,7 tys. zł), zbieracz runa leśnego, w tym jagód (24,3 tys. koron/ ok. 10,7 tys. zł), hodowca bydła (24,5 tys. koron/ ok. 10,8 tys. zł).

Zobacz także: Klasa średnia nie straci na Polskim Ładzie. Minister składa deklarację

W Szwecji nie ma płacy minimalnej, a najmniejsze stawki w danych zawodach ustalają związki zawodowe, na mocy umów zbiorowych. W praktyce ten system nie dotyczy często osób nieposiadających etatu. Wówczas otrzymują one stawki od 120-150 koron (53-66 zł) za godzinę przy wykonywaniu prostych prac.

Do Szwecji na jagody

Każdego roku do Szwecji przybywa 4-6 tys. zbieraczy jagód z Tajlandii. To doświadczeni rolnicy, którzy są w stanie zebrać dziennie nawet 150 kg owoców, czyli kilka razy więcej niż Europejczycy.

W 2009 roku, gdy był słaby sezon, pozostali oni w Szwecji, gdyż nie zarobili na bilet powrotny. Od tego czasu wprowadzono dla nich pensję gwarantowaną, 21 tys. koron (9,3 tys. zł). Tyle zobowiązują się im zapłacić bez względu na urodzaj firmy uzyskujące dla nich pozwolenie na pracę.

W latach 90. na jagody do Szwecji przyjeżdżali Polacy oraz mieszkańcy krajów bałtyckich. Teraz decydują się na to jeszcze Bułgarzy oraz Ukraińcy.

Według nieformalnej listy przedsiębiorstwa skupującego runo leśne Balsjoe Frys & Baer, Tajowie zbierają dziennie średnio 133 kg jagód, Ukraińcy 60 kg, Rosjanie i Białorusini 40 kg, Polacy i Bałtowie 10 kg, a Szwedzi 4 kg.

Podatek od dochodu w Szwecji wynosi ok. 25-30 proc., a na jego wysokość ma wpływ kwota wolna od podatku, miejsce zamieszkania (region oraz gmina). Przy najwyższych dochodach od pewnego pułapu podatek zwiększa się do 40-50 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(185)
Góral
2 lata temu
A moj szwagier mieszka tam juz 10 lat i niewyobraza sobie powrotu do Polski ma dwojke dzieci lapie sie za glowe jak mu mowie ze zarabiam 2080 zl za 8 godz. pracy dziennie.
Marek Karpińs...
3 lata temu
Ja skupuje od ludzi. W pierwszym roku Covid było najlepiej. Bo trzy razy na zwolnieniu lekarskim i trzy pensje wpadły. Podatków nie trzeba płacić, bo w lesie nikt nie kontroluje. Trochę tam się wykaże i tyle. W tym biznesie trochę wytrwałości, pokręcić trochę i kasa jest. Za zwolnienia do Polski trzy razy pojechałem i jeszcze jedzenia na każde pół roku przywiozłem i pichadlowalen. Zarobiłem na runie leśnym, zwolnieniach lekarskich i handelku.
Daria
3 lata temu
tylko .... ktoś wspomniał jakie tam są koszty? przecież szwecja ma najwyższe podatki na świecie.
miki
3 lata temu
Piszecie bzdury.Przecietny szwed ledwo wiąze koniec z koncem. większośc ma kredyty.ogromne koszty utrzymania,ogromne podatki od 35 do 50 %,drogie czynsze Wiem gdyz mam kontakt ze szwedami i rodzią tam zamieszkalą
mikki
3 lata temu
Tyle tylko, że w Szwecji są wysokie podatki. Na rękę to nie jest tak dużo !!!! Po co operować brutto ??!!! W rzeczywistości to jest mało !!!!
...
Następna strona