Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Stary komin i pałac mogą stanąć na przeszkodzie CPK

135
Podziel się:

XIX-wieczny komin dawnej cukrowni może zablokować część inwestycji związanej z budową CPK - pisze "Rzeczpospolita". W tym tygodniu premier Donald Tusk ma ogłosić plany rządu wobec wielkiej inwestycji w Baranowie.

Stary komin i pałac mogą stanąć na przeszkodzie CPK
Odrestaurowany pałac i zespół parkowy w Guzowie (East News, ZOFIA BAZAK)

Planiści pracujący nad koncepcją CPK założyli, że ścieżka podejścia jednego z pasów startowych będzie prowadziła nad wsią Guzów, w tym nad wysokim kominem po dawnej cukrowni i zabytkowym pałacem. Ten ostatni jest odbudowywany przez Michała Sobańskiego.

Jak pisze "Rz", mieszkańcy obawiają się zwiększonego poziomu hałasu i drgań. "Z kolei dla właściciela zespołu parkowo-pałacowego traci sens inwestycja, w którą włożył kilkanaście lat pracy i miliony złotych (w tym z dotacji Ministerstwa Kultury), ratując unikalny XIX-wieczny zabytek" - czytamy. Sobański planował w odnowionym pałacu otworzyć w przyszłości centrum konferencyjno-hotelarskie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: CPK z "zielonym światłem"? "Będzie dużym portem lotniczym"

Komin starej cukrowni jest za wysoki?

I tu właśnie na scenę wkracza komin starej cukrowni. "Od przedstawicieli poprzednich władz CPK usłyszał propozycję skrócenia komina albo rozebrania. Bo obecność tego obiektu może utrudniać lub wstrzymywać ruch lotniczy" - pisze "Rz".

Zarówno wieś Guzów, ze względu na układ wiejski, jak i zespół pałacowo-parkowy i jego otoczenie, są wpisane do rejestru zabytków. Sobański liczy, aby ochroną objąć również sam komin. Dzięki temu Centralny Port Komunikacyjny mógłby zmienić plany poprowadzenia drogi powietrznej nad miejscowością. W sierpniu 2023 r. wojewódzki konserwator zabytków odmówił wpisania komina do spisu. Uznał, że jako jedyna pozostałość cukrowni "został pozbawiony narracji historycznej". Sobański odwołał się od tej decyzji, nie dostał jeszcze odpowiedzi.

"Rz" pisze, że Centralny Port Komunikacyjny nie odpowiedział na pytania, czy spółka prowadziła rozmowy z konserwatorem ws. niewpisania komina do rejestru. Ani czy brak zgody na jego skrócenie lub wyburzenie sprawi, że zostanie zmieniony plan usytuowania pasa startowego lotniska. Jak czytamy, biuro prasowe informuje tylko, że spółka CPK "nie rozważa przesunięcia progu południowej drogi startowej".

Jeszcze w tym tygodniu rząd ma pokazać uaktualnione plany dotyczące Centralnego Portu Komunikacyjnego. Z informacji dziennika wynika, że najdalej idące zmiany będą w komponencie kolejowym. "Rząd ma postawić tylko na tzw. linię Y (łączącą Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław) i jej budowę oraz pewną 'optymalizację', jeśli chodzi o sam projekt lotniska. Cały projekt ma też mieć zmienioną nazwę" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(135)
Obywatel X z ...
4 tyg. temu
Ten odrestaurowany zespół pałacowy to bym zostawił bezwzględnie...bo ma wartość i jest ładny.Ale komin?!Samotnie wolnostojący?Po co,na co?Kupa cegieł wymurowanych w okręgi,poszczepianych co jakąś warstwę stalowymi opaskami,jakieś kotwy,i może żeliwne wrota do paleniska u podstawy.Co to jest za zabytek?!Takich kominów w Polsce to było i nadal jest .Konserwator ma rację.Bez budynków cukrowni sam ten komin nie ma żadnej zabytkowej wartości.A Panu Sobańskiemu...wiadomo o co chodzi.Zburzy komin,jeśli dostanie od Skarbu Państwa "właściwą" w jego mniemaniu rekompensatę.Coś mi się zdaje,że to całe CPK i sieć szybkich kolei...będzie tylko jedną wielką fantazją z ulubionymi pieniędzmi na przestrzeni lat.Teraz dopiero widzę,kiedy już powstały jakieś autostrady i drogi ekspresowe w -samym tylko łódzkim-jak ten kraj był i jest w tyle z infrastrukturą.Poprawiło się ,niezaprzeczalnie...ale to póki co jakieś 25 procent z tego co jest nam potrzebne z sieci szybkich dróg.A gdzie jeszcze szybka kolej...?
J23
4 tyg. temu
Nasz rząd udaje, że będzie CPK, a Austriacy i Węgrzy biorą się za takie projekty na poważnie!
Szkoda
4 tyg. temu
Że co? Wielka inwestycja na skale całego kraju a szukają wymówek na siłę.
Wpupepolaków
4 tyg. temu
Do wszystkich naiwnych. Zapamiętajcie sobie jedno... Żyjemy w kapitalizmie. A w kapitalizmie nieliczna grupa cwaniaków ogrywa tłumy frajerów, żeby zarobić grubą forsę.Zyski dla siebie, koszty dla społeczeństwa. Taki jest podział. Im głośniej krzyczą o patriotyzmie i wielkich zyskach, mantyczą o audytach i fachowości, tym większą kwotę chcą wyrwać z twoich podatków, żeby swój biznes ukręcić. Pamiętajcie, to pijawki, co krew wypiją, a dziurki nie zrobią... Tamtadramta, wielka szansa, budować asap! 🤣
g29
4 tyg. temu
Żarty jakieś , komin rozebrać razem z fundamentem na którym stoi ! Przecież nie trzeba być geniuszem aby zrozumieć, że gość chce pieniędzy i nic więcej.
...
Następna strona