Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Statistica: Dług publiczny w Polsce i na świecie

0
Podziel się:

Miesięcznie każdy Polak musi spłacać 81,5 zł raty kredytu. Nie swojego, ale tego zaciągniętego przez nasze państwo.

Statistica: Dług publiczny w Polsce i na świecie
(Wirtualna Polska)
bECcHfYR

Polski dług publiczny w relacji do PKB jest obecnie wyższy niż w 1981 roku, gdy de facto nasz kraj ogłosił bankructwo. Na razie jednak grecki scenariusz nam nie grozi. Rekordowo Japonia ma dług kilkukrotnie większy od nas, a nikt o upadku ich kraju nie mówi.

Przed 34 laty relacja długu do PKB wynosiła 47 proc. Dziś według GUS jest to ok. 47,9 proc. I to tak o kilka punktów procentowych mniej niż w jeszcze w 2013 roku. Powód? Umorzenie obligacji, które trzymały na swoich kontach OFE.

bECcHfYT

Polska bankructwa nie ma się co obawiać. Po pierwsze koszty obsługi zadłużenia nie są duże. Przeciętny Kowalski miesięcznie płaci z tego tytułu ratę w wysokości niecałych 82 zł.

Stojąca na skraju finansowego upadku Grecja zadłużyła się na 174,5 proc. A każdy statystyczny mieszkaniec tego kraju do oddania ma ponad 34 tys. dolarów. To ponad 6-krotnie więcej niż Polak.

_ _

_ Statistica to program przygotowywany przez dziennikarzy Money.pl i Wiadomości.wp.pl. Pokazujemy w nim niecodzienne liczby w zupełnie innowacyjnym wydaniu. Znajdując nietypowe badania i dane statystyczne, budujemy z nich nieoczekiwane zestawienia, prezentując je na animowanych infografikach. Zamiast pytać gadające głowy „co sądzą, o...” my pokazujemy tylko i aż liczby. _

bECcHfYZ

Spodobała ci się Statistica? Obejrzyj poprzednie odcinki!

bECcHfZa
Czytaj więcej w Money.pl
Tusk: Grecki kryzys może mieć dobry koniec - Ostatnie godziny były krytyczne, ale mam dobre przeczucie, że w przeciwieństwie do tragedii Sofoklesa, ta grecka historia będzie miała dobre zakończenie - powiedział Tusk
Szczurek o bankructwie Aten: Jesteśmy gotowi - Mamy kilkadziesiąt miliardów złotych dostępne, gdyby zaburzenia na rynkach finansowych przekładały się na ceny polskich obligacji - powiedział minister finansów
Grecja liczy na jeszcze jedną szansę - Szczyt przywódców państw strefy euro to krok w stronę porozumienia. Ci, którzy zakładają kryzysowe scenariusze, są w błędzie - mówi premier Grecji.
bECcHfZu
wiadomości
kraj
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)