Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Strajk nauczycieli. Jest decyzja zarządu głównego ZNP

418
Podziel się

Będzie protest włoski, zarząd główny ZNP podjął decyzję. "Nauczyciele nie powinni wykonywać zadań, które nie są ich obowiązkiem, jednak nie zamierzamy nie wykonywać zadań ujętych w statusach szkół" - powiedział szef związku Sławomir Broniarz. Jak dodał, nauczyciele domagają się przestrzegania prawa pracy.

Zarząd główny ZNP zdecydował o dalszej formie protestu nauczycieli
Zarząd główny ZNP zdecydował o dalszej formie protestu nauczycieli (PAP, Rafał Guz)
bEiVIBNN

Będzie protest włoski, ZNP rekomenduje nauczycielom, by nie wykonywali "ponadnormatywnych zadań". - Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby nauczyciel wykonywał zadania, które nie są jego obowiązkiem - powiedział Sławomir Broniarz tuż po posiedzeniu zarządu głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego.

- To nie jest protest przeciwko komuś, nie jest wymierzony w dzieci, nie walczymy też z ministrem edukacji. Chcemy zwrócić uwagę opinii publicznej na to, ile obowiązków ponad opisany czas pracy wykonują nauczyciele - dodał. Podkreślił też, że ZNP pracuje nad obywatelskim projektem ustawy, która uregulowałaby kwestię wynagrodzeń nauczycieli.

bEiVIBNP

Gremium ZNP zebrało się we wtorek o godz. 11.00, by dyskutować nad formą dalszego protestu nauczycieli. Przypomnijmy, protest włoski związkowcy zapowiadają już od kilku tygodni, miał wystartować 15 października, jednak związkowcy zdecydowali o jego przesunięciu. Tego dnia przystąpiono jedynie do kampanii informacyjnej, która ma pokazać rzeczywiste obowiązki nauczycieli.

Choć w przestrzeni publicznej cały czas mowa o strajku nauczycieli, sami związkowcy podkreślają z silnym naciskiem, że będzie to protest - ma polegać na nie wykonywaniu przez nauczycieli pozastatutowych zadań. O tym zdecydowali belfrzy w specjalnej ankiecie ZNP, w której udział wzięło ponad 227 tys. osób z całej Polski. Tylko 18 proc. byłoby za wstrzymaniem się od pracy tak, jak zrobili to w kwietniu, z kolei aż 55,3 proc. opowiedziało się za protestem włoskim.

Zobacz także: Obejrzyj: Strajk nauczycieli. Wiemy, jak będzie wyglądał

Protest włoski oznacza koniec z bezpłatnym prowadzeniem kół zainteresowań, sobotnimi wyjazdami na konkursy z uczniami czy pisaniem i koordynowaniem "projektów unijnych". Ta forma protestu zakłada też, że nauczyciele przestaną doposażać szkoły z własnych pieniędzy. W rozpoczętej 15 października akcji informacyjnej związkowcy zwracają uwagę rodziców na to, że dotychczas nauczyciele wykonywali w ramach swojej pracy wiele dodatkowych czynności, choć nie należą one do ich obowiązków. "Rodzice, zależy nam na dobrych warunkach w szkołach i przedszkolach. Wspierajcie nas w tym dążeniu!" - apelują.

bEiVIBNV

Zwracają się też do kolegów po fachu. “Nauczycielu, na co dzień wykonujesz wiele zadań, które wcale Cię nie obowiązują w ramach łączącego Cię ze szkołą (przedszkolem) stosunku pracy. Zadania nieobowiązkowe odrywają Cię od Twoich rzeczywistych obowiązków, utrudniają, a często uniemożliwiają rzetelną realizację zadań związanych z powierzonym Ci stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą" - informują związkowcy, pokazując, co nie należy do obowiązków nauczycieli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEiVIBOq
KOMENTARZE
(418)
on
2 lata temu
To niech pracuja 40h w tygodniu i bedzie najlepiej
Weronika
2 lata temu
Może być strajk
Łucja
2 lata temu
Moja koleżanka jest nauczycielką w kl.1-3 dodatkowo ma kilka godzin historii w klasach starszych (nadgodziny) . Na lekcji historii sprawdza zeszyty klas młodszych, na zajeciach z młodszymi układa sprawdziany i kartkowki dla klas starszych, żeby miały co robić jak ona sprawdza zeszyty ( uczniowie piszą zamiast ustnych odpowiedzi). Najpóźnie kończy zajęcia o 13:25. Nigdy nie przynosi " pracy do domu". Mnostwo wolnego, wszystko w domu zrobione na czas, bo przecież przed wszystkimi świętami dodatkowe wolne dni, dlugie weekendy oczywiście jeszcze dłuższe, bo dochodzą wolne szkolne dni. Do tzw. wczasów- dofinansowanie, stale jakies dodatkowe pieniądze: socjalne, nagrody, motywacyjne, 13 pensje..... . Pensja- podwyżki, proszę bardzo ale wszystkie dodatkowe dodatki do kasacji...
bEiVIBOr
MT
2 lata temu
W takim razie ja jako rodzic też rozpocznę strajk włoski. Koniec z przerabianiem w domu materiału, który powinien być omówiony w szkole. To i tak są głównie bzdety o nibynóżkach i innych pantofelkach. Chętnie spędzę czas z dzieckiem na grze w piłkę lub eurobiznes zamiast siedzieć nad tym czego nie wyrobili się przerobić w szkole. Niby jak mają się wyrobić jeśli co rusz wymyślają a to dzień patrona i wolne, a to dzień nauczyciela i wolne, a to ślubowanie i wolne... I tak co rusz wolne. A nauki brak. I tylko składki na prezenciki, na jasełka, na dekoracje apelu. Szkoła teraz to parodia absorbująca ledwo wyrabiających się na zakrętach rodziców. Obowiązkek nauczania coraz bardziej spoczywa właśnie na naszych barkach. I nie chodzi mi tu o pozaszkolne lekcje z gry na pianinie, czy naukę chińskiego. Podstawa powinna być zrobiona w szkole bez udziału rodziców. Czas po szkole to mój czas z moim dzieckiem, chcę go spędzić po swojemu i nauczyć tego, co jest naprawdę przydatne w życiu.
Nauczyciel
2 lata temu
W statusach szkół?! I ten ignorant wypowiada się na temat polskiej szkoły?! Szkoły mają STATUTY!!!
...
Następna strona