Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Strajk nauczycieli. RPO Adam Bodnar jest gotowy do mediacji

18
Podziel się

Szef ZNP Sławomir Broniarz apelował do RPO Adama Bodnara, by został mediatorem negocjacji rządu z oświatowymi związkowcami. Rzecznik Praw Obywatelskich odpowiada: gotowość bycia mediatorem jest, ale musi być też zgoda obu stron konfliktu.

RPO Adam Bodnar mediatorem rozmów rządu z nauczycielami? Tak, jeśli będzie zgoda rządu
RPO Adam Bodnar mediatorem rozmów rządu z nauczycielami? Tak, jeśli będzie zgoda rządu (PAP)
bDzOqmad

Szef ZNP Sławomir Broniarz stwierdził, że istnieje pilna potrzeba powołania zewnętrznego mediatora do negocjacji rządu i nauczycielskich związków zawodowych. Wskazał, że odpowiednim mediatorem byłby Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. We wtorek poznaliśmy odpowiedź z biura RPO.

"Problemy związane ze strajkiem nauczycieli i zbliżającym się terminem egzaminów dla uczniów budzą najwyższe zaniepokojenie RPO. Tym bardziej, że w wystąpieniu do Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej 4 kwietnia br. Rzecznik wskazał na wątpliwości natury prawnej i organizacyjnej związane z wprowadzeniem przez MEN (2 kwietnia br.) zmian w rozporządzeniach dotyczących organizacji egzaminów: gimnazjalnego, maturalnego i ósmoklasisty. W przyjętej formie mogą one naruszać prawa obywatelskie" - czytamy w komunikacie biura RPO.

bDzOqmaf
Zobacz także: Obejrzyj: Szefowa krakowskiego ZNP. "Rząd szczuje na nauczycieli"

"Poczucie odpowiedzialności i oczywista troska o dobro uczniów powodują jednak, że RPO deklaruje otwartość i gotowość do podjęcia działań, które mogą pomóc w rozwiązaniu konfliktu. Jest to konieczne dla realizacji prawa do nauki, które gwarantuje w art. 70 nasza Konstytucja. Warunkiem niezbędnym każdej skutecznej mediacji jest jednak wola i zgoda wszystkich stron konfliktu, zarówno strony związkowej, jak i rządowej. Dotychczas takie okoliczności nie zaistniały" - czytamy dalej.

"Jednocześnie Rzecznik wyraża przekonanie, że najlepszym miejscem do rozmów między stroną związkową i rządem jest Centrum Dialogu Społecznego. I w pierwszej kolejności należałoby skorzystać z tej możliwości" - informuje RPO.

bDzOqmal

Biuro Rzecznik Praw Obywatelskich zaznaczyło, że Adam Bodnar nie będzie dostępny w dniach 9-11 kwietnia. W tym czasie będzie uczestniczył w zaplanowanym wcześniej wyjeździe regionalnym w województwach mazowieckim i podlaskim, gdzie spotka się z lokalnymi społecznościami i zajmie się rozwiązywaniem problemów zgłaszanych przez obywateli.

Związkowcy z ZNP i FZZ wciąż chcą wywalczyć od rządu podwyżki zasadniczego wynagordzenia dla wszystkich nauczycieli. Dotychczasowe rozmowy spełzły na niczym, porozumienie ze stroną rządową podpisała jedynie centrala oświatowej "Solidarności". Pat trwa, tak samo jak strajk. A w środę rozpoczynają się egzaminy gimnazjalne, które z powodu protestu są zagrożone.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzOqmam
bDzOqmaG
KOMENTARZE
(18)
robotą WSI c...
2 lata temu
dlaczego PRLowski aparatczyk Broniarz, który ZNP do SLD włączył nie strajkował, jak PO i PSL 2500 szkół zlikwidowały i 40 tysięcy nauczycieli wyrzuciły i pensje na 5 lat zamroziły?
Jan
2 lata temu
Pajac a nie rzecznik , zdrajca obywateli , kocha tylko tych z PO i LGBT i to dlaczego ?????????
lew1310
2 lata temu
mediator powinien byc bezstronny - to tak dla przypomnienia.
bDzOqmaH
Andrzej
2 lata temu
To najbardziej stronniczy RPO jakiego znam niech lepiej siedzi cicho! Judasz.
BR
2 lata temu
Bodnar na mediatora SMIECHU WARTE >TUBA PROPAGANDOWA PO-KOMUNY < Z Broniarzem nie ma co negocjowac to komunista bedzie tak jak przy okraglym stole oszukaja Pania PANI PREMIER
...
Następna strona