Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Strajk nauczycieli. RPO Adam Bodnar jest gotowy do mediacji

18
Podziel się:

Szef ZNP Sławomir Broniarz apelował do RPO Adama Bodnara, by został mediatorem negocjacji rządu z oświatowymi związkowcami. Rzecznik Praw Obywatelskich odpowiada: gotowość bycia mediatorem jest, ale musi być też zgoda obu stron konfliktu.

RPO Adam Bodnar mediatorem rozmów rządu z nauczycielami? Tak, jeśli będzie zgoda rządu
RPO Adam Bodnar mediatorem rozmów rządu z nauczycielami? Tak, jeśli będzie zgoda rządu (PAP)

Szef ZNP Sławomir Broniarz stwierdził, że istnieje pilna potrzeba powołania zewnętrznego mediatora do negocjacji rządu i nauczycielskich związków zawodowych. Wskazał, że odpowiednim mediatorem byłby Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. We wtorek poznaliśmy odpowiedź z biura RPO.

"Problemy związane ze strajkiem nauczycieli i zbliżającym się terminem egzaminów dla uczniów budzą najwyższe zaniepokojenie RPO. Tym bardziej, że w wystąpieniu do Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej 4 kwietnia br. Rzecznik wskazał na wątpliwości natury prawnej i organizacyjnej związane z wprowadzeniem przez MEN (2 kwietnia br.) zmian w rozporządzeniach dotyczących organizacji egzaminów: gimnazjalnego, maturalnego i ósmoklasisty. W przyjętej formie mogą one naruszać prawa obywatelskie" - czytamy w komunikacie biura RPO.

Zobacz także: Obejrzyj: Szefowa krakowskiego ZNP. "Rząd szczuje na nauczycieli"

"Poczucie odpowiedzialności i oczywista troska o dobro uczniów powodują jednak, że RPO deklaruje otwartość i gotowość do podjęcia działań, które mogą pomóc w rozwiązaniu konfliktu. Jest to konieczne dla realizacji prawa do nauki, które gwarantuje w art. 70 nasza Konstytucja. Warunkiem niezbędnym każdej skutecznej mediacji jest jednak wola i zgoda wszystkich stron konfliktu, zarówno strony związkowej, jak i rządowej. Dotychczas takie okoliczności nie zaistniały" - czytamy dalej.

"Jednocześnie Rzecznik wyraża przekonanie, że najlepszym miejscem do rozmów między stroną związkową i rządem jest Centrum Dialogu Społecznego. I w pierwszej kolejności należałoby skorzystać z tej możliwości" - informuje RPO.

Biuro Rzecznik Praw Obywatelskich zaznaczyło, że Adam Bodnar nie będzie dostępny w dniach 9-11 kwietnia. W tym czasie będzie uczestniczył w zaplanowanym wcześniej wyjeździe regionalnym w województwach mazowieckim i podlaskim, gdzie spotka się z lokalnymi społecznościami i zajmie się rozwiązywaniem problemów zgłaszanych przez obywateli.

Związkowcy z ZNP i FZZ wciąż chcą wywalczyć od rządu podwyżki zasadniczego wynagordzenia dla wszystkich nauczycieli. Dotychczasowe rozmowy spełzły na niczym, porozumienie ze stroną rządową podpisała jedynie centrala oświatowej "Solidarności". Pat trwa, tak samo jak strajk. A w środę rozpoczynają się egzaminy gimnazjalne, które z powodu protestu są zagrożone.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(18)
Hhh
5 lata temu
Dać kasę ale najpierw kamery w klasach dziecko 8 godzin w szkole zadania domowe odrobione w szkole korepetycje w szkole przygotowania do egzaminów w szkole prace wymyślone przez nauczycieli w szkole i w domu nauka i wypracowania a nie jak teraz. Mój dom wygląda wiecznie jak pracownia plastyczna, do domu zadawane jest wszystko albumy historia polski przyroda, projekty matematyka przyroda historia, mnóstwo zadań domowych ozdoby świąteczne, okolicznościowe. Świąteczne panie sobie zabiera ją do domu co ładniejsze. Ciasta do szkoły składki na pomoce a na lekcjach dzieci przepisują książki do zeszytów paranoja. Moje dziecko w każdym tygodniu musi opuścić jakiś trening żeby zdążyć, codziennie uczy się do 21:00- odrabia lekcje i wykonujemy robótki ręczne(czasem robię sama by go odciążyć-kiedyś historyczka zadała odręczny życiorys  Batorego na 2 str a4  z dnia na dzień z rysunkami bo klasa była niegrzeczna-siedziałam podrabiając jego pismo do 3 rano połowa nie przyniosła i dostali jedynki) ale oni nie zgodnie z regulaminem mogą sobie oddawać sprawdziany po miesiącu czasem nawet zgubić kartkówkę na wszystko mają wyrąbane. A my korepetycje z angielskiego za straszne pieniądze i ciężka praca w domu.... jest wzorowym uczniem i nie ma życia....
sracznik
5 lata temu
e tam, Mazgułę na mediatora wytypować, będzie "kulturalnie"
BBalcerowicz
5 lata temu
Ten który staje po jednej stronie mówiąc że egzaminy moga byc nieważne chce byc mediatorem. Buha ha ha.
APEL o NORMAL...
5 lata temu
Panie Pośle,Prezesie PiS-Jarosławie Kaczyński -czy nadal Ci leży dobro dzieci ,których tak werbalnie z miesiąc temu broniłeś ?
Andrzej
5 lata temu
To najbardziej stronniczy RPO jakiego znam niech lepiej siedzi cicho! Judasz.