Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Strajk nauczycieli. Wicepremier Szydło: Zmiany nie spowodują zwolnień, bo część nauczycieli naturalnie odchodzi z zawodu

78
Podziel się:

Strajk nauczycieli trwa, a porozumienie z rządem podpisała jedynie oświatowa "Solidarność". Rząd chce dogadać się z pozostałymi, ale nowych ofert nie będzie. Zwolnienia przez zwiększenie pensum? Nie, bo nauczyciele odchodzą na emeryturę albo zmieniają branże - stwierdziła wicepremier Beata Szydło.

Zwiększenie pensum. Zdaniem wicepremier Szydło zwolnień nie będzie, bo nauczyciele i tak odchodzą z zawodu
Zwiększenie pensum. Zdaniem wicepremier Szydło zwolnień nie będzie, bo nauczyciele i tak odchodzą z zawodu (East News, Jan Bielecki/East News)

Strajk nauczycieli trwa, więc zaczynające się w środę egzaminy gimnazjalne są zagrożone. Wicepremier Beata Szydło przekonywała w radiowej Trójce, że rząd wciąż chce podpisać porouzmienie z ZNP i FZZ, czeka na ruch związkowców.

- Propozycja jest wciąż aktualna. Porozumienie przewiduje we wrześniu podwyżki o 10 proc., czyli w sumie 15 proc. w ciągu roku. Zachęcamy do jego podpisania. Nowych propozycji nie ma. Cały czas rozmawiamy o tym, co zostało zaprezentowane - powiedziała wicepremier Beata Szydło. - Położyliśmy na stole porozumienie, w którym zawarte są podwyżki dla nauczycieli. Podpiszmy to i zacznijmy rozmawiać o kolejnych zmianach - podkreśliła.

Remedium na zwolnienia nauczycieli ze względu na zwiększenie pensum? Zdaniem wicepremier część nauczycieli i tak odejdzie z zawodu, więc będzie miejsce dla pozostałych. - Zmiany będą rozłożone w czasie, żeby nie było zwolnień. Co roku część nauczycieli naturalnie odchodzi z zawodu - na emeryturę bądź decydując się na zmianę branży, bo nie chcą już pracować w zawodzie. To około 20 tysięcy odejść rocznie - stwierdziła Beata Szydło.

Zobacz także: Obejrzyj: Wicepremier Szydło prosi nauczycieli o złagodzenie protestu

Jak dodała, propozycja strony rządowej "jest dobra" i mieści się w ramach budżetu państwa. Podkreśliła też, że premier Mateusz Morawiecki nie musi dołączać do negocjacji, bo cały czas w nich uczestniczy.

- Premier konsultował proponowane nauczycielom zmiany. Cały czas bierze udział w tych rozmowach. Jestem gotowa, tak samo pozostali członkowie rządu, do podpisania porozumienia, kiedy tylko związki się na to zdecydują. Głównie ZNP, bo to jest ta główna strona, szczególnie pan przewodniczący Broniarz może powstrzymać strajk, a na razie zaognia konflikt - stwierdziła na antenie "Trójki" wicepremier Szydło.

Podkreśliła, że rząd chce rozwiązać problem i jest otwarty na dialog. Dodała, że system wymaga zmian, bo pozostanie przy obecnym, nawet jeśli na edukację idą kolejne miliardy z budżetu, powoduje, że wynagrodzenia nauczycieli nie rosną w odpowiednim tempie. - Jeśli nie zmienimy tego systemu wynagradzania, to w kolejny rok wejdziemy bez podwyżek, mimo przekazywania kolejnych miliardów złotych na rozwój edukacji - powiedziała Beata Szydło.

Jak dodała, szef ZNP Sławomir Broniarz nie jest dla niej problemem.

- Dla mnie nie jest problemem personalnie pan przewodniczący Broniarz. Priorytetem dla mnie jest to, żeby w środę odbyły się egzaminy. Priorytetem są dla mnie uczniowie - podkreśliła w "Trójce" wicepremier Szydło. - Cały czas strona rządowa mówiła, żeby związkowcy wzięli pod uwagę dzieci. My dorośli możemy rozmawiać, ale dziś trzeba myśleć o uczniach - dodała.

Wicepremier Beata Szydło przekonuje, że porozumienie da nauczycielom średnio od 300 do 500 zł więcej od września. Do tego przypomniała, że rząd proponuje przyspieszenie awansu ze stażysty, dodatek 300 zł za wychowawstwo oraz zmianę oceniania nauczycieli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(78)
Tata
4 lata temu
Zwolnic strajkujacych nauczycieli onie nie mysla o tych dzieciach ktore siedza w domach a potem beda musial tyrac do nocy zabiora im wakacje zeby zaleglosci nadrobic teraz to my rodzice powinnismy sie zbuntowac przeciwko nauczyciela jest nas wiecej mamy tez prawo glosu i wymagamy czegosc.....
Bla
4 lata temu
Ile obłudy w tej babie i całym rządzie... Nie będzie zwolnień bo nauczyciele odchodzą z zawodu? :D Nagle z dnia na dzień odejdą rozumiem? :D A to jeszcze tak zapytam... Zapewne odchodzą ci najgorsi i najbardziej leniwi? Ci najlepsi są zadowoleni z głodowych pensji i zostaną nadal uczyć? :D
Józef Bąk
4 lata temu
Zamknąć Broniarza na 2 lata więzienia za zakładników uczniów
Kgdh
4 lata temu
Czy beatko spawacza wezmie cie na nauczyciela z miłą chęcią bym tam pracował 3 h
Vkye
4 lata temu
Panie Morawieckiego kogoś zesz pon wysłał na rozmowy robisz posmiewisko
...
Następna strona