Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Strajk nauczycieli w Małopolsce. Interweniował wojewoda

32
Podziel się

Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik spotkał się z nauczycielami okupującymi wojewódzkie kuratorium oświaty w Krakowie. "Pierwszy krok dialogu został wykonany, wojewoda będzie łącznikiem".

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik spotkał się z protestującymi nauczycielami
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik spotkał się z protestującymi nauczycielami (PAP, PAP/Jacek Bednarczyk)
bDTkxXvV

Piotr Ćwik, wojewoda małopolski, pojechał do wojewódzkiego Kuratorium Oświaty w Krakowie. Protestujący nauczyciele przekazali mu postulaty, które skierowali też do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wojewoda przejął od kurator rolę łącznika na linii strajkujący nauczyciele a premier Mateusz Morawiecki.

W rozmowie z money.pl rzecznik wojewody małopolskiego dr Joanna Paździo podkreśla, że protestujący nauczyciele zostali w budynku kuratorium. Wojewoda spotkał się z nimi, by - w formie dialogu - mogli wypowiedzieć swoje postulaty.

bDTkxXvX

- Spotkanie się odbyło. Wzięli w nim udział wojewoda, kurator i przewodniczący związkowców. To pierwszy etap dialogu, wspólnych rozmów. Tak, by protestujący spokojnie mogli przedstawić swoje oczekiwania, żeby ich głos wybrzmiał - ten pierwszy krok został wykonany - mówi money.pl Joanna Paździo.

Zobacz także: Obejrzyj: Strajk nauczycieli. "Przesunięte egzaminy? To nie problem"

Przypomnijmy, nauczycielska "Solidarność" okupuje małopolskie kuratorium oświaty. Akcja ma trwać do odwołania. Strajkujący domagają się, by na miejscu zjawili się przedstawiciele rządu - głównie premier Mateusz Morawiecki.

bDTkxXwd

"Pragniemy wyrazić zaniepokojenie sytuacją w oświacie. Jesteśmy oburzeni powielanymi przez niektórych polityków stereotypami dotyczącymi czasu pracy nauczycieli czy też odsyłaniem ich do programu 500+. Większość z nas czeka już 30 lat na poprawę warunków pracy i płacy. Teraz domagamy się godnych wynagrodzeń i prawdy o naszej pracy oraz szacunku" - brzmi fragment oświadczenia odczytanego przez jedną z protestujących.

Ogólnopolski strajk w oświacie na początku miesiąca zapowiedział Związek Nauczycielstwa Polskiego, który zrzesza ok. 200 tys. nauczycieli. Strajk zaplanowano na 8 kwietnia, ma potrwać "do odwołania" - o czym mówił szef ZNP Sławomir Broniarz.

bDTkxXwe

Głównym postulatem głoszonym przez ZNP jest 1000 zł podwyżki dla nauczycieli i pracowników oświaty. Jednak nauczyciele nie ukrywają też, że nie podobają im się efekty niedawnej reformy oświaty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTkxXwy
KOMENTARZE
(32)
Belfer
2 lata temu
Niestety protestujący w kuratorium mają rację i jest to porażka systemu edukacji w Polsce. Ostatnio z szacunkiem o nauczycielach wypowiadano się 30 lat temu. Wtedy za czasów premiera T. Mazowieckiego doszło do jedynych znaczących podwyżek w oświacie, a nauczyciele czuli wsparcie władzy. Później było już tylko gorzej. Degradacja finansowa i lekceważenie pracy nauczycieli stało się normą i nie miało tu znaczenia jakie partie rządziły. Doprowadziło to do sytuacji upokarzających dla całego środowiska z żenującą prośbą nauczycieli o docenienie pracy. Przez szacunek dla tych, którzy nie tylko pracują przy tablicy, ale też wychowują, stykają się z bezradnością rodziców proszących o pomoc, uczących w ośrodkach dla narkomanów, chodzących uczyć po domach z dojazdem za własne pieniądze i bez zapłaty za czas dojazdu, dyżurujących na przerwach w hałasie większym niż dźwięk syreny alarmowej. Ludzie - ten protest nie jest przeciwko społeczeństwu! Jest ostatnim dzwonkiem alarmowym! Do pracy już od lat przychodzą coraz słabiej przygotowani ludzie. Nikt nie chce pracować za takie pieniądze tyle lat się ucząc. Nowością od 2-3 lat jest prawie niezauważalny dopływ nowych ludzi. Za chwilę luki kadrowe będą przerażające a rodzice będą szukali już nie szkół, ale pojedynczych pozostałych w zawodzie nauczycieli, którzy będą w stanie przygotować dzieci do dalszej edukacji.
Wyborca
2 lata temu
Dostały podwyżkę np służby mundurowe i inni to dlaczego nie ma dla nauczycieli Natomiast jest na kielbase wyborcza i wieze w Warszawie Cały pis
Tomek
2 lata temu
Brawo nauczyciele!!!!!!!!! Nie dajcie się!!!!!!!
bDTkxXwz
babka piaskow...
2 lata temu
Mam nadzieję że dopniecie swego teraz bo po wyborach możecie zapomnieć.
Kaska
2 lata temu
Brawo nauczyciele! Nie mozemy zmienic naszych plac? Ale mozemy zmienic rzad niedlugo!!! Trzymacie sie! Rodzice we wrzesniu tez zrozumieja jak gospodaruje obecny MEN..a wszyscy odbiorcy 500+ tez niedlugo poczuja twardy grunt pod tylkami.Oczywiscie Polakom ztcze dostatku i madrych , uczciwych rzadow.
...
Następna strona