Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
11.04.2019 12:57

Strajk nauczycieli. W związkowych dołach się gotuje, matury zagrożone

Gimnazjalistom się udało, nowym "celem" stają się maturzyści. Ich egzamin może zostać zablokowany przez wykorzystanie możliwości proceduralnych lub - jeśli ministerstwo znajdzie "furtkę" - strajkiem okupacyjnym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Strajk okupacyjny wiązałby się z całkowitą blokadą szkoły. Na teren placówki nie mają wtedy wstępu ani dyrektor, ani pracownicy administracji, ani niestrajkujący nauczyciele. (Fot: KFP/REPORTER)

Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest otrzymanie świadectwa ukończenia szkoły, czyli otrzymanie pozytywnych ocen ze wszystkich przedmiotów. Oceny wystawiają nauczyciele, a decyzję o klasyfikowaniu ucznia podejmuje rada pedagogiczna. Mówi o tym art. 44 ustawy o systemie oświaty i rozporządzenie MEN w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów.

- To jest decyzja podejmowana uchwałą całej rady, dyrektor nie może tego zrobić sam - mówi w rozmowie z money.pl dyrektor jednej z łódzkich szkół. - Jeśli z powodu strajku nie będzie na radzie kworum, to uczniowie nie będą klasyfikowani i nie dostaną świadectw. Będą musieli powtarzać rok. Chyba, że minister wyda w tej sprawie jakieś rozporządzenie i da takie kompetencje dyrektorom. Teraz rozporządzenia pisze się szybko, może zdąży - ironizuje nauczyciel.

Rok szkolny dla klas maturalnych kończy się 26 kwietnia. Do 23 kwietnia oceny muszą zostać zatwierdzone na radzie klasyfikacyjnej.

Oglądaj też: Strajk nauczycieli - relacja z Warszawy

Nie będzie rady

W liceach, w których większość nauczycieli strajkuje, rady klasyfikacyjne mogą się nie odbyć.

- Nauczyciele szkół średnich szykują się do nieklasyfikowania tegorocznych maturzystów i nieprzeprowadzenia egzaminów maturalnych. Tak jest u mnie w szkole - pisze w liście do naszej redakcji nauczycielka z Mińska Mazowieckiego.

W wielu szkołach trwają dyskusje o tym, czy rady powinny się odbyć. Udział w radzie czy wystawienie ocen rocznych oznaczałoby dla strajkujących nauczycieli zawieszenie strajku.

"Do komisji mogą powołać emerytów czy strażaków, ale klasyfikacji nikt z zewnątrz za nauczycieli już nie zrobi! Bądźcie więc lojalni wobec waszych kolegów/ koleżanek po fachu i rozwalicie ten mur" - pisze na Facebooku nauczyciel.

"U mnie strajkuje już grupa tylko około 20 osób. Obawiam się, że kworum się znajdzie" - komentuje nauczycielka.

"My dzisiaj podjęliśmy jednogłośna decyzję, że wstrzymujemy klasyfikację trzecich klas" - pisze nauczycielka z warszawskiego liceum im. M. de Cervantesa.

Anita Omelańczuk, dyrektor wspomnianej szkoły, informacji o wstrzymaniu klasyfikacji nie potwierdza. Przyznaje jednak, że dla nauczycieli to bardzo trudna decyzja.

- Nauczyciele bardzo to przeżywają - mówi w rozmowie z money.pl Omelańczuk. - Cały czas o tym rozmawiają, zastanawiają się co zrobić- zdradza.

Sprawę planowanego zawieszenia klasyfikacji maturzystów skomentował podczas czwartkowej konferencji prezes ZNP Sławomir Broniarz. - Moje osobiste zdanie jest takie, że nie należy młodzieży zdającej egzaminy maturalne blokować dostępu do tego egzaminu - powiedział szef ZNP.

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", w ministerstwie już trwają prace nad rozwiązaniem, które pomoże przeprowadzić matury bez klasyfikacji. Dziennik, powołując się na informatorów w MEN pisze, że rozważany jest wariant dopuszczenia do egzaminów wszystkich uczniów, niezależnie od wyników w nauce.

- Strajkujący mogą się zwrócić do lokalnych struktur ZNP, które są organizatorami strajku, o jego zawieszenie na czas rady kwalifikacyjnej - mówi w rozmowie z money.pl Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP. - Jeśli ministerstwo faktycznie przygotowuje rozporządzenie dopuszczające do matury wszystkich, to jest to pomysł absurdalny i trzeba mu przeciwdziałać. Ale decyzja w tej sprawie należy tylko do strajkujących.

Zadaliśmy Ministerstwu Edukacji pytania o "plan B" na czas matur. Do czasu publikacji tego tekstu pozostały bez odpowiedzi.

Strajk okupacyjny

Całkowitą blokadę egzaminów może spowodować też postulowane przez część środowiska zaostrzenie protestu i przekształcenie go w strajk okupacyjny.

- Dziś podpisywaliśmy pismo do ZNP w tej sprawie - mówi nauczycielka z jednej z łódzkich szkół. - Rząd nie proponuje nic, próbuje grać na przetrzymanie. Jeśli chcemy cokolwiek wywalczyć, musimy zagrać ostro - przekonuje.

(zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl)
Petycja do ZNP o zaostrzenie strajku.

Strajk okupacyjny wiązałby się z całkowitą blokadą szkoły. Na teren placówki nie mają wtedy wstępu ani dyrektor, ani pracownicy administracji, ani niestrajkujący nauczyciele. Protestujący pracownicy musieliby prowadzić taki protest również w nocy.

Strajkowi okupacyjnemu sprzeciwiają się jednak jednoznacznie władze ZNP. - Przede wszystkim dlatego, że jest nielegalny - mówi Krzysztof Baszczyński. - Nie możemy tego zrobić, jako związek musimy chronić naszych strajkujących kolegów.

Nauczyciele muszą zatem wytrzymać. Jak długo?

- Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie - mówi Krzysztof Baszczyński. - Solidarność i determinacja w środowisku są ogromne. Z drugiej strony, jest też niebywała presja. Próby zastraszania, jak np. ostatnie żądania list z danymi protestujących, czy porażający hejt w internecie. Nie wiem, ile nauczyciele wytrzymają. Mam nadzieję że tyle, ile trzeba.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, edukacja, strajk nauczycieli
Źródło:
dziejesie.wp.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-04-2019

JolaJakbym był rodzicem dziecka uczęszczającego do szkoły w której nauczyciele nie stawili się na egzamin to namawiałbym wszystkich rodziców, żeby … Czytaj całość

11-04-2019

Nauczyciele to dnoNie ma sprawy, w takiej sytuacji składam zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do prokuratury. Zaraz się nauczycielom odechce takich "zabaw"

11-04-2019

ktosikNajwiększym problemem tego Rządu jest całkowity brak zaufania. Chyba nikt już nie wierzy że wywiążą się ze swoich obietnic(no chyba że łapówkarstwo … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (725)