Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Strajk taksówkarzy zawieszony do wtorku. Będą rozmowy z rządem w "Dialogu"

26
Podziel się

Taksówkarze nie osiągnęli porozumienia z rządem, co może oznaczać, że ponowią akcję protestacyjną. Jedynym rezultatem całodniowej akcji jest zgoda na kontynuowanie rozmów już nie na ulicy, lecz w Centrum Dialogu Społecznego. Strajk został zawieszony do wtorku do godziny 14.

Taksówkarze zorganizowali pikiete przed Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii, w którym od godziny 14 trwały rozmowy z rządem
Taksówkarze zorganizowali pikiete przed Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii, w którym od godziny 14 trwały rozmowy z rządem (WP.PL, Paweł Orlikowski)
bDzeanxh

Jeszcze w tym tygodniu taksówkarze spotkają się ze stroną rządową w Centrum Dialogu Społecznego, by rozmawiać o egzekwowaniu prawa przez przewoźników. To pierwsze (i jedyne) ustalenia po spotkaniu strajkujących z przedstawicielami rządu.

bDzeanxj

- To jest najwłaściwsze miejsce, aby uzyskać najbardziej istotne dla państwa elementy. Pewność i bezpieczeństwo świadczonych przez Państwa usług, jednakowe wymagania dla wszystkich podmiotów, które są na rynku oraz egzekucja prawa, które nie jest egzekwowane – powiedziała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Gdy po trwających ponad dwie godziny rozmowach w gmachu ministerstwa minister wyszła do pikietujących, jej propozycja kontynuowania rozmów w "Dialogu" spotkała się ze stanowczym sprzeciwem. Obecni na Placu Trzech Krzyży krzyczeli, że zostaną na miejscu. Całe szczęście, dali się przekonać. Obeszło się też bez nieprzyjemnych incydentów (tych nie brakowało jednak w czasie przemarszu taksówkarzy pod ministerstwo)
.

Zobacz także: Obejrzyj: 10 przekrętów taksówkarzy
bDzeanxp

- Podczas procesu legislacyjnego w Sejmie i Senacie z dużą powagą weźmiemy pod uwagę te głosy, które dotyczą projektu ustawy, który został przyjęty przez rząd. Mamy nadzieję, że ten projekt zostanie dopracowany – powiedział z kolei Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.

Nie wiadomo, kiedy strony spotkają się w CDS.

bDzeanxq

Dlaczego taksówkarze wyszli na ulice?

Dzisiejszy strajk taksówkarzy to kolejny etap walki o to, jak ma wyglądać przewóz osób. Ministerstwo Infrastruktury od dwóch lat obiecuje, że stworzy takie przepisy, w których taksówkarze nie będą traktowani gorzej niż kierowcy jeżdżący dla Ubera czy Bolt (do niedawna działającego jako Taxify), ale przy tym nie chce się nikomu narazić. Skutek jest taki, że z "asekuracyjnego" projektu ustawy nikt nie jest zadowolony (może z jednym wyjątkiem. Propozycja spodobała się pośrednikowi MyTaxi).

W zeszłym tygodniu rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o transporcie, który ma m.in. nadać definicję firmom pośredniczącym w przewozach, zlikwidować egzaminy z topografii oraz wprowadzić możliwość stosowania aplikacji mobilnych zastępujących taksometr.

bDzeanxr

Zdaniem taksówkarzy, takie regulacje nie wystarczają. Jak mówią, aby nieuczciwą konkurencję wyeliminować, wystarczyłoby stosować przepisy, które już istnieją.

Zdaniem taksówkarzy zaproponowana przez rząd definicja pośrednika przewozu osób jest nieprecyzyjna, a zastąpienie legalizowanych taksometrów aplikacjami może prowadzić do nadużyć.

Likwidacja egzaminów z topografii, zdaniem taksówkarzy, negatywnie wpłynie na jakość usług.

Więcej o powodach protestu piszemy tu.

bDzeanxs
bDzeanxK
KOMENTARZE
(26)
GG warszawiak
2 lata temu
POŁOWA TYCH POŻAL SIĘ BOŻE TAKSÓWKARZY TO ZŁODZIEJE OSZUŚCI ŁOBUZY NIEROBY I CHAMY KTÓRZY SAMI NIE PRZESTRZEGAJĄ PRAWA A ŻĄDAJĄ TEGO OD INNYCH.POGONIĆ TO BYDŁO. warszawiAK
Kolo
2 lata temu
Dziwne Uber jezdzi za polowe stawki i mu sie oplaca. A tym naciagaczom nie. Zlodziejstwo w czystej postaci.
kuba
2 lata temu
Najbardziej ohydna grupa kierowców!
bDzeanxL
qwe
2 lata temu
a oddacie swoje parkingi, prawo jazdy buspasami, prawo wjazdu do stref i inne przywileje?
Karo
2 lata temu
Mam nadzieję, że rząd nie da się tej mafii. Mamy wolny rynek i monopol na takie usługi nie obowiązuje.. Czyja to wina, że pasażerowie wolą korzystać z aplikacji opti taxi. Raczej taksówkarzy, bo obwożą pasażerów po całym mieście i później żądają grubych pieniędzy za przejazd! Nie ma tak!
...
Następna strona