Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

"Strefy wolne od LGBT" bez funduszy unijnych. Resort sprawiedliwości mówi o "dyskryminacji"

293
Podziel się

Decyzja Komisji Europejskiej o zablokowaniu dostępu do unijnych środków miastom, które ustanowiły "strefy wolne od LGBT" to dyskryminacja - uważa Ministerstwo Sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z "prośbą o stanowczą interwencję" w Komisji Europejskiej.

"Strefy wolne od LGBT" bez unijnych funduszy. Zbigniew Ziobro chce interwencji premiera w KE.
"Strefy wolne od LGBT" bez unijnych funduszy. Zbigniew Ziobro chce interwencji premiera w KE. (PAP)
bEqDcBTp

Sześć miast, które ustanowiły "strefy wolne od LGBT" nie otrzymają funduszy z Unii Europejskiej w ramach programu "Town Twinning", który jest częścią szerszej inicjatywy, tj. "Europy dla Obywateli". Jak poinformowała komisarz ds. równości Helena Dalli, polskie miasta w programie nie będą brane pod uwagę ze względu na dyskryminację osób o odmiennej tożsamości seksualnej.

- Każde z państw członkowskich oraz osoby sprawujące władze w tych państwach mają obowiązek przestrzegania podstawowych praw i wartości Unii Europejskiej - napisała na Twitterze Dalli.

O dyskryminacji mówi również polskie Ministerstwo Sprawiedliwości. W przeciwieństwie jednak do strony unijnej uważa ono, że dyskryminowane są polskie samorządy.

bEqDcBTr

Resort dodaje, że decyzja KE również "łamie Traktat o Unii Europejskiej". Dlatego też minister Zbigniew Ziobro zwrócił się z prośbą do premiera Mateusza Morawieckiego o "stanowczą interwencję w Komisji Europejskiej".

Zobacz także: Zobacz też: Zakażenia w kościołach. "Nie będziemy zmieniać restrykcji"

"Wniosek Ministra Sprawiedliwości jest reakcją na oświadczenie unijnej komisarz do spraw równości Heleny Dalli, która przyznała, że Komisja Europejska odrzuciła wnioski sześciu polskich miast, starających się o unijne środki w ramach programu 'Partnerstwo Miast', z uwagi na przyjęcie przez te miasta uchwał o Karcie Praw Rodziny lub o 'Strefach wolnych od ideologii LGBT'" - czytamy w komunikacie resortu.

bEqDcBTx

Jak uzasadnia swoją prośbę MS? Otóż ministerstwo uważa, że decyzja o wstrzymaniu środków miastom, które ustanowiły "Strefy wolne od LGBT" jest złamaniem unijnego traktatu, który mówi o "poszanowaniu tożsamości narodowej państw". Resort dodaje, że ta decyzja także "narusza zasadę równości wszystkich członków Unii Europejskiej w odniesieniu do równości samorządów regionalnych".

W ocenie ministerstwa kierowanego przez Zbigniewa Ziobrę, decyzja ta narusza również artykuł mówiący "o równości obywateli Unii Europejskiej", którzy przy tworzeniu wspólnoty lokalnej "mają prawo głosić swoje poglądy na temat rodziny i jej ochrony w zgodzie z konstytucją".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqDcBTS
KOMENTARZE
(293)
Palmel
12 miesięcy temu
jak się rozmawia to się nie macha rękoma, wiatrak czy co
sara
12 miesięcy temu
Dyskryminacja za dyskryminację.
Pop
12 miesięcy temu
Ziobro powinien stanac obok siebie i popatrzec na to co robi oczyma przecietnego Polaka. Ale do tego potrzena jesz inteligencja.
bEqDcBTT
PObudka
12 miesięcy temu
Jak unia wreszcie dobrze się polskiemu rządowi przyglądnie a zwłaszcza jego pozycji roszczeniowej to dostaniemy upragnionego pingwina .
klbou
12 miesięcy temu
Utwórzmy zatem w imię równości wobec prawa - stref wolnych od kościoła katolickiego, szczególnie tego, bo jego pracownicy i fanatycy szerzą nienawiść, a to jest niezgodne z żadnymi przepisami...!
...
Następna strona