Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

"Strefy wolne od LGBT" bez funduszy unijnych. Resort sprawiedliwości mówi o "dyskryminacji"

293
Podziel się:

Decyzja Komisji Europejskiej o zablokowaniu dostępu do unijnych środków miastom, które ustanowiły "strefy wolne od LGBT" to dyskryminacja - uważa Ministerstwo Sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z "prośbą o stanowczą interwencję" w Komisji Europejskiej.

"Strefy wolne od LGBT" bez unijnych funduszy. Zbigniew Ziobro chce interwencji premiera w KE.
"Strefy wolne od LGBT" bez unijnych funduszy. Zbigniew Ziobro chce interwencji premiera w KE. (PAP)

Sześć miast, które ustanowiły "strefy wolne od LGBT" nie otrzymają funduszy z Unii Europejskiej w ramach programu "Town Twinning", który jest częścią szerszej inicjatywy, tj. "Europy dla Obywateli". Jak poinformowała komisarz ds. równości Helena Dalli, polskie miasta w programie nie będą brane pod uwagę ze względu na dyskryminację osób o odmiennej tożsamości seksualnej.

- Każde z państw członkowskich oraz osoby sprawujące władze w tych państwach mają obowiązek przestrzegania podstawowych praw i wartości Unii Europejskiej - napisała na Twitterze Dalli.

O dyskryminacji mówi również polskie Ministerstwo Sprawiedliwości. W przeciwieństwie jednak do strony unijnej uważa ono, że dyskryminowane są polskie samorządy.

Resort dodaje, że decyzja KE również "łamie Traktat o Unii Europejskiej". Dlatego też minister Zbigniew Ziobro zwrócił się z prośbą do premiera Mateusza Morawieckiego o "stanowczą interwencję w Komisji Europejskiej".

Zobacz także: Zobacz też: Zakażenia w kościołach. "Nie będziemy zmieniać restrykcji"

"Wniosek Ministra Sprawiedliwości jest reakcją na oświadczenie unijnej komisarz do spraw równości Heleny Dalli, która przyznała, że Komisja Europejska odrzuciła wnioski sześciu polskich miast, starających się o unijne środki w ramach programu 'Partnerstwo Miast', z uwagi na przyjęcie przez te miasta uchwał o Karcie Praw Rodziny lub o 'Strefach wolnych od ideologii LGBT'" - czytamy w komunikacie resortu.

Jak uzasadnia swoją prośbę MS? Otóż ministerstwo uważa, że decyzja o wstrzymaniu środków miastom, które ustanowiły "Strefy wolne od LGBT" jest złamaniem unijnego traktatu, który mówi o "poszanowaniu tożsamości narodowej państw". Resort dodaje, że ta decyzja także "narusza zasadę równości wszystkich członków Unii Europejskiej w odniesieniu do równości samorządów regionalnych".

W ocenie ministerstwa kierowanego przez Zbigniewa Ziobrę, decyzja ta narusza również artykuł mówiący "o równości obywateli Unii Europejskiej", którzy przy tworzeniu wspólnoty lokalnej "mają prawo głosić swoje poglądy na temat rodziny i jej ochrony w zgodzie z konstytucją".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(293)
Palmel
2 lata temu
jak się rozmawia to się nie macha rękoma, wiatrak czy co
sara
2 lata temu
Dyskryminacja za dyskryminację.
Pop
2 lata temu
Ziobro powinien stanac obok siebie i popatrzec na to co robi oczyma przecietnego Polaka. Ale do tego potrzena jesz inteligencja.
PObudka
2 lata temu
Jak unia wreszcie dobrze się polskiemu rządowi przyglądnie a zwłaszcza jego pozycji roszczeniowej to dostaniemy upragnionego pingwina .
klbou
2 lata temu
Utwórzmy zatem w imię równości wobec prawa - stref wolnych od kościoła katolickiego, szczególnie tego, bo jego pracownicy i fanatycy szerzą nienawiść, a to jest niezgodne z żadnymi przepisami...!
...
Następna strona