Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Susza w Polsce. 10 mln zł dla miast

96
Podziel się

Polskie miasta otrzymają w sumie 10 mln na inwestycje, które pomogą im walczyć z suszą - poinformował resort klimatu. Pieniądze mają pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Polska z powodu ciepłej zimy zmaga się z potężną suszą
Polska z powodu ciepłej zimy zmaga się z potężną suszą (PAP, PAP/Tytus Żmijewski)
bEqYaVTp

Jak informuje PAP, specjaliści twierdzą, że to właśnie w miastach jest największy problem z zatrzymywaniem wody, choćby tej pochodzącej z opadów deszczu.

Stąd konkurs, w którym polskie miasta będą mogły starać się w sumie o 10 mln zł. Ma on zostać rozpisany w czerwcu. Jak wskazuje resort, coraz więcej Polaków mieszka w miastach, a ten proces będzie się jeszcze nasilał.

"Te procesy mają duży wpływ na zdrowie ludzi, m.in. w związku z powstającym w miastach problemem zanieczyszczenia powietrza, niekorzystną strukturą przestrzeni zurbanizowanej czy utrudnionym gospodarowaniem wodami" - czytamy w komunikacie.

bEqYaVTr
Zobacz także: Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Beneficjentami nowej części programu NFOŚiGW "Adaptacja do zmian klimatu" będą mogły być gminy miejskie w dwóch kategoriach: do 100 tys. mieszkańców i powyżej 100 tys. mieszkańców.

W konkursie niezbędne będzie spełnienie wymogu posiadania przygotowanych do realizacji projektów z zakresu zielono-niebieskiej infrastruktury.

bEqYaVTx

"Nagradzane będą przedsięwzięcia polegające na realizacji powiązanych funkcjonalnie inwestycji w zakresie zagospodarowania wód opadowych i kształtowania zieleni miejskiej, w tym: 'zielono-niebieska' infrastruktura, likwidacja powierzchni nieprzepuszczalnych, systemy zagospodarowania wód opadowych oraz rozwój terenów zieleni w miastach" - czytamy dalej.

W programie przewidziane są dotacje - maksymalnie w wysokości do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 1 mln zł na inwestycję.

bEqYaVTy

To dopiero pilotaż programu "Adaptacja do zmian klimatu", ale resort zaznacza, że możliwe są kolejne edycje.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEqYaVTS
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(96)
Gośka
rok temu
Lepsze to niż nic, każde nawet najmniejsze działanie może przyczynić się do zmiany obecnej sytuacji. Ja u siebie zainstalowałam zbiornik do zbierania wody deszczowej, korzystając z dotacji miasta. Znalazłam fajny zestaw u dom i woda, o wyborze akurat tego sklepu zadecydowała przede wszystkim jakość, darmowa dostawa, jak również fachowa pomoc w załatwieniu wszelkich formalności. Zbiornik mam już od roku i zdecydowanie polecam takie rozwiązanie. Lepsze takie drobne gesty niż marudzenie w sieci.
sław
rok temu
ludzie !!!! 10 mln zł ????? to jakiś żart. wszystkie rządy olały ten problem. Brak zbiorników retencyjnych, masowe betonowanie, wycinka drzew, wystrzelano bobry które odwalały bardzo pożyteczną robotę a straty przez nie spowodowane oddawały z nawiązką...bo woda to z nieba i za darmo???? Czas chyba na opamiętanie.
tren
rok temu
Problem jest rowniez taki: Polska zatrzymuje w zbiornikach retencyjnych tylko 6% wody a Hiszpania 45 %. Wniosek: potrzebne są inwestycje i to w dodatku bardzo drogie. No i wzorem krajów srodziemnomorskich czeka nas podlewanie drzew, trawników, itp wodą odzyskaną ze ściekow a nie wodą pitną.
bEqYaVTT
obywatel
rok temu
a kiedy rząd się zorientuje że w jego składzie są sami bezkompetencyjni głupcy
basia
rok temu
a tymczasem Warszawa wydaje 76 mln na budowę ochronnego muru przeciwpowodziwego ...
...
Następna strona