Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Sztuczna inteligencja. "Część zawodów przestanie istnieć"

45
Podziel się:

Sztuczna inteligencja (AI) może optymalizować pracę, usprawniać procesy oraz ułatwiać działania przewidywalne i powtarzalne. Część zawodów przestanie istnieć, a w ich miejsce pojawią się nowe, dlatego zdaniem ekspertów, potrzebne są regulacje prawne w zakresie AI.

Sztuczna inteligencja. "Część zawodów przestanie istnieć"
Ekspert: pewne zawody, na przykład w dziedzinie księgowości, czy przy analizie dokumentów, mogą zostać zastąpione przez sztuczną inteligencję (Pixabay)

- Powoli zmierzamy w kierunku zastosowania algorytmów, instrumentów czy aplikacji w środowisku pracy, które mają usprawnić procesy związane z zatrudnieniem - powiedział PAP dyrektor departamentu pracy Lewiatan Robert Lisicki.

Sztuczna inteligencja. Zmiany w prawie są nieuniknione

Zaznaczył, że w związku z coraz większą powszechnością AI pojawiły się już w dyskusji publicznej pierwsze postulaty regulacji w zakresie przejrzystości w stosowaniu tego typu instrumentów.

- Widoczne są prace nad unijnym rozporządzeniem w sprawie sztucznej inteligencji, w którym ustawodawca unijny rozważa i proponuje rozwiązania, które mogłyby mieć również zastosowanie w środowisku pracy - stwierdził.

Zwrócił uwagę na to, że dużym wyzwaniem jest zdefiniowanie, co rozumie się poprzez sztuczną inteligencję i ewentualne wykorzystywanie algorytmów w środowisku pracy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 14.04 Program Money.pl | Pompy ciepła. Czy użytkownicy mogą spać spokojnie?
Podjęcie tematu przejrzystości i transparentności przekazywania informacji na temat zakresu i zastosowania sztucznej inteligencji jest kwestią czasu - uważa Lisicki.

Dodał, że ze względu na złożoność zagadnienia należy poczekać na wypracowanie definicji i regulacji na poziomie unijnym, a dopiero później pojawi się kwestia wdrożenia rozwiązań w porządku krajowym.

- W wielu sektorach i rodzajach działalności przedsiębiorców i pracodawców - elementy nawiązujące do stosowania algorytmów, szeroko rozumianej sztucznej inteligencji, są coraz bardziej widoczne – powiedział Lisicki.

Prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) Andrzej Dulka zauważył, że obecnie najlepsze wyniki osiąga się, gdy sztuczna inteligencja współpracuje z człowiekiem.

Jego zdaniem wszyscy powinni od najmłodszych lat zapoznawać się z możliwościami sztucznej inteligencji.

Powinniśmy uczyć się jak ją wykorzystywać, jak używać jako narzędzia, by później, bez uprzedzeń korzystać z możliwości jakie stwarza – powiedział Dulka.

Część zawodów zniknie z rynku. Pojawią się nowe

Przypomniał, że chociaż część zawodów zostanie wypartych z rynku pracy - w związku z dynamicznym rozwojem sztucznej inteligencji – to w miejsce wypartych zawodów pojawią się nowe.

- Pewne zawody, na przykład w dziedzinie księgowości, czy przy analizie dokumentów, mogą zostać zastąpione przez sztuczną inteligencję. Chodzi o obszar żmudnych, powtarzalnych procedur - powiedział prezes PIIT.

Zaznaczył, że ludzi zajmujących się prostymi, powtarzalnymi czynnościami czekają zmiany.

Wszyscy musimy przygotować się do zmian i tych ludzi już teraz trzeba zacząć przygotowywać do przejścia na inny poziom pracy w profesji, którą aktualnie realizują - powiedział.

Przywołał przykład osób zajmujących się w przeszłości liczeniem na liczydłach, które zmieniły narzędzie pracy i zaczęły posługiwać się kalkulatorami oraz komputerami.

- Osoby, które posługiwały się liczydłami, straciły swoje kompetencje, musiały dostosować się do nowej rzeczywistości. Tak samo będzie i w tym przypadku. Pojawi się kolejne, bardziej zaawansowane oprogramowanie, narzędzie, które wyprze potrzebę ludzi na tym poziomie - przekazał.

- Obecnie nie znamy około 80 proc. zawodów, które pojawią się w przyszłości. Widzimy tylko około 20 proc. zawodów, które być może obecnie są zagrożone, ale wiem, że w ich miejsce pojawią się nowe. Będzie praca dla ludzi - dodał.

Sztuczna inteligencja. Zmiany w handlu już widać

Zmiany na rynku pracy powodowane automatyzacją i robotyzacją są już widoczne w dziedzinie handlu.

- Sztuczna inteligencja otwiera przed handlem nowe perspektywy - przekazała PAP prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD) Renata Juszkiewicz.

Zwróciła uwagę na to, że dzięki automatyzacji i robotyzacji czynności, AI może optymalizować pracę, usprawniać procesy oraz ułatwiać działania, które są przewidywalne i systematyczne.

Zaznaczyła, że zmiany technologiczne nabierają rozpędu, które widzą zarówno klienci placówek handlowych, jak i ich właściciele.

"Jako klienci obserwujemy już ten trend. Kasy samoobsługowe czy systemy takie jak scan&go na dobre zadomowiły się w nowoczesnym handlu - powiedziała.

Wskazała także, że coraz większą popularność zyskują także sklepy autonomiczne, w których klient może zrobić podstawowe zakupy bez kontaktu z obsługą sklepu przez 24 godziny na dobę.

- Z kolei z perspektywy placówek handlowych automatyzacja procesów umożliwia scentralizowane zarządzanie siecią sprzedaży, m.in. na poziomie zamówień, magazynu, kosztów, polityki cenowej, marketingu, pracy itp. - powiedziała Juszkiewicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(45)
Oliwia
4 tyg. temu
Publikacje wydawnictwa "Wiedza i praktyka" są nie tylko fachowe i rzetelne, ale również bardzo interesujące i angażujące, poruszony został tam ten temat , polecam zajrzec
Pozytywnie
miesiąc temu
Super. AI zmniejszy zatrudnienie w najbardziej bezproduktywnych zawodach jak np. urzędnik. Ale nie powinno to nikogo martwić. Ci ludzie znajdą zatrudnienie np. w sektorze usługowym lub produkcyjnym tworząc nowe łańcuchy dostaw i oferty towarowe. To znowu zwiększy konkurencyjność na rynku, dzięki czemu otrzymamy lepszej jakości towary i usługi. Z kolei w budżecie będzie więcej pieniędzy na inwestycje, bo nie trzeba będzie utrzymywać sztabu przewalających na prawo i lewo papiery pracowników.
Andre
miesiąc temu
No tak, nie mniejmy złudzeń. Za te SI AI czy jak tam to się będzie nazywało, trzeba będzie zapłacić. I ktoś znowu zarobi, na pewno nie będzie przeciętny Kowalski. Zwykłe przerzucenie ogromnej kasy na tych co mają kasę - oczywiście pod przykrywką rozwoju blee ble ble ...
PRAWDA
miesiąc temu
Towarzysze nadchodzi ten piękny czas ten piękny dzień każdemu według potrzeb każdemu po równo każdy będzie od teraz bogaty wyzwalacz nadchodzi od tych wstrętnych kapitalistów dawców pracy wyzyskiwaczy kamieniczników spekulantów poborców kosmicznych czynszy haraczu za spanie to za nas ludzi i zwierząt będzie wykonywać prace 🤖🤖🤖🤖🤖🤖🤖🤖🤖 roboty, sztuczna inteligencja AI,SI czy to nie jest piękne nie musieć pracować po to żeby użerać sie w pracy i na mieszkaniu ,nie musieć placić za mieszkanie,opłaty ubezpieczenia robić pracować na dawce pracy socializm wiecznie żywy nadchadzą podróże między gwiezdne planetarne między galaktyczne dołączamy my ziemianie do grona federacji wszechświata nowe technologie nadchodzom kontakt z 👽👽👽👽 z obcymi z innymi istotami
PRAWDA
miesiąc temu
Nareszcie ludzie nie będą musieli pracować wstawać codziennie rano lub chodzić na noc do roboty nareszcie dostaną zasiłek dochód podstawowy gwarantowany i inne dodatki nareszcie człowiek odpocznie ludzie dostaną benefity na życie i człowiek ludzie zajmą sie czasem wolnym na mieście na wsi na polu człowiek wreszcie nie będzie musiał się męczyć pracą i użerać sie w pracy z dawcom pracy wreszcie sie skończy to niewolnictwo robota to niewolnictwo wreszcie dostanie się pieniądze 💸💰 za darmo za to że sie żyje jest istnieje i maszyny bedą za nas ludzi i zwierząt wykonywać prace i zwierzęta będą do oglądania do rekreacji być istnieć nie bedą zmuszane do pracy tak jak człowiek wreszcie przestanie być zmuszany do pracy coraz wiencej na dawców pracy wyzyskiwaczy po to żeby za mieszkanie zapłacić represyjny czynsz dla kamienicznika mieszkanie wreszcie będzie bezpłatne ,nie będzie czeba chodzić do pracy żeby zapłacić za mieszkanie,opłaty , ubezpieczenia żeby zarobić na jedzenie państwo będzie płacić to wszystko samo sie zapłaci za nas ludzi bo maszyny bedą za ludzi i zwierząt wykonywać prace my sobie ludzie i zwierzęta będziemy żyli w spokoju bez stresu bez mego menczenia się codziennego pracą opłatami sprawami urzędowymi represjami w pracy i na mieszkaniu przez właścicieli mieszkań to wszystko od teraz będzie nam dane za darmo 🤖🤖🤖🤖🤖🤖🤖🤖🤖🤖🤖🤖🤖🤖🤖🤖🤖 roboty sztuczna inteligencja od teraz będzie pracować człowiek ludzie od teraz zajmie się siedzeniem w parku plastykom malowaniem psychologiom,etykom twurczościom artystkom artystycznymi rzeczami
...
Następna strona