Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Szybko, tanio i nie trzeba martwić się pogodą. Domy modułowe sposobem na drożyznę?

43
Podziel się:

W tradycyjnej technologii murowanej takie domy jednorodzinne nie mogą być budowane np. w środku zimy. Z wylewaniem fundamentów czy przeprowadzaniem prac murowych trzeba poczekać na korzystniejszą, wiosenną pogodę. Zupełnie inaczej jest w przypadku projektów domów modułowych. Powstające na ich bazie obiekty mieszkalne są nowoczesne, buduje się je przez cały rok, a koszty ich wzniesienia są niewielkie.

Szybko, tanio i nie trzeba martwić się pogodą. Domy modułowe sposobem na drożyznę?
Dom modułowy (WP, Mateusz Madejski)

Czym są domy modułowe?

Przez pojęcie "dom modułowy" należy rozumieć budynek wykonywany w technologii prefabrykacji, czyli z wykorzystaniem elementów konstrukcyjnych prefabrykowanych – powstających nie na miejscu, ale w fabryce. Na placu realizacji inwestycji elementy domu modułowego, które dostarczył producent, składane są w całość. Każdy z nich nazywany jest modułem, stąd też i nazwa budownictwa tego typu.

Proces budowlany przy wykorzystaniu takiej technologii przypomina składanie domu z klocków. Oferta domów modułowych staje się coraz bardziej rozbudowana i dopasowana do zmieniających się oczekiwań inwestorów.

Zobacz także: Przestronne 200 mkw. Budowa może być tania, a rachunki niskie

Popularność domów modułowych

W Polsce dopiero rozpoczyna się moda na budowanie domów jednorodzinnych z wykorzystaniem technologii modułowej, podczas gdy w Europie Zachodniej, USA czy w krajach Półwyspu Skandynawskiego są one spotykane właściwie na każdym kroku. Przyczyną rosnącej popularności domów modułowych w naszym kraju jest łatwość realizacji inwestycji, szybkość wykonania oraz fakt, że dom można zawsze rozbudować. Ponadto finalne budynki mają wysokie walory użytkowe i spełniają normy domów energooszczędnych.

Istnieją, również w Polsce, wyspecjalizowane firmy, które trudnią się produkcją i montażem domów modułowych. W ich ofercie są projekty domów, które inwestor może skonfigurować zgodnie ze swoimi potrzebami.

Ewolucja w zakresie budowy modułowej

Jeszcze kilka lat temu dom modułowy był nieosiągalną konstrukcją, a producenci elementów prefabrykowanych oferowali możliwość budowy altan i obiektów letniskowych, które nie wymagały wylewania fundamentów. Natomiast obecnie dostępne są obiekty modułowe całoroczne, ocieplane.

Projekty domów modułowych powstają przede wszystkim z wykorzystaniem rozwiązań właściwych dla domów szkieletowych i budynków z keramzytobetonu. Te pierwsze mają konstrukcję nośną wykonaną z drewna lub stali. Domy modułowe z keramzytobetonu wykorzystują zaś konstrukcję ze stalowych ram wypełnionych kruszywem.

Owe kruszywo jest efektem wypalania się gliny. Dom modułowy powstaje z prefabrykatów, takich jak ściany, stropy czy większe elementy ścian. Przy konstrukcjach drewnianych są one ocieplane wełną mineralną i obudowane płytami gipsowo-kartonowymi lub płytami wiórowymi. Z kolei w wypadku konstrukcji stalowej wypełnienie ścian najczęściej wykonywane jest z płyty warstwowej z izolacją termiczną z pianki poliuretanowej.

Formalności związane z budową domu modułowego

Wzniesienie takiego obiektu w niektórych przypadkach nie wymaga zatrudniania inspektora nadzoru budowlanego. Dom modułowy bez fundamentów może być posadowiony bez pozwolenia, np. w formie domku letniskowego czy wolnostojącego budynku mieszkalnego o ograniczonej powierzchni mieszkalnej. Inwestor powinien jednak zgłosić zamiar budowlany w takiej sytuacji do właściwego urzędu.

Koszty budowy domu modułowego

W porównaniu z inwestycją w projekt domu budowanego metodą tradycyjną, murowaną, obiekty modułowe wznosi się szybciej, ale niekoniecznie taniej. Dużo zależy od wyborów dokonanych przez inwestora, zwłaszcza w zakresie materiałów, stopnia skomplikowania postawienia takiego budynku oraz jego wielkości.

Jeśli ma być on energooszczędny lub pasywny, to dom modułowy w istocie może być droższy od budynku tradycyjnego. Koszty generuje również wynajęcie dźwigu, który pozwoli na odpowiednie "złożenie" elementów budynku mieszkalnego. Domu modułowego nie da się w praktyce zbudować metodą gospodarczą. Potrzeba fachowców, którzy doskonale wiedzą, jak stabilnie i trwale połączyć ze sobą poszczególne elementy.

Cena domu modułowego według projektu przygotowanego przez wykonawcę może być znacznie niższa niż obiektu murowanego, ale trzeba do niej doliczyć m.in. koszty wylania fundamentów i wykonania wszelkich instalacji.

W takiej sytuacji należy jednak podkreślić korzyści długofalowe wynikające z wybrania projektu energooszczędnego domu modułowego. Koszty utrzymania takiego budynku będą niższe nawet o 60 proc. w porównaniu z obiektem murowanym o tej samej kubaturze.

W przypadku tanich domów modułowych o konstrukcji szkieletowej trzeba liczyć się z tym, że budowa 1 mkw. domu wyniesie około 800 zł, jeśli zaś chodzi o dom całoroczny z fundamentem, koszt sięgnie 1400 zł za 1 mkw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(43)
motyla noga
3 lata temu
Znajomy zastanawia się nad takim domem ale ma obawy. Jak taki dom będzie wyglądał za kilkanaście lat? Czy jego stan nie będzie gorszy od domu murowanego? Czy cena sprzedaży takiego domu nie będzie o wile niższa niż murowanego? Czy na etapie projektowania nie musi podjąć decyzji gdzie co ma stać (gniazdka elektryczne, wzmocnienie ściany w miejscu wieszania tv itd)
bob
3 lata temu
Obecnie dobrze skomunikowane działki z mediami poniżej 250 za metr nie istnieją i takie są reali a to dopiero początek.
Paulina
3 lata temu
Super mi się sprawdza ten system. Tanio, ekonomicznie i po roku od początku budowy skończyliśmy wykończeniówkę. Wieczorami rozpalamy już w kominku, obok jeździ roomba, dzieci grają w planszówki i tak można żyć.
Michau
3 lata temu
W USA domy modułowe nie są popularne!!! Tam królują domy szkieletowe - to zupełnie inna technologia, bo dom szkieletowy buduje się na placu budowy, a nie w fabryce. Wszędzie dom modułowy będzie droższy od jakiejkolwiek technologii, którą nazwiemy tradycyjną. Ale jak ktoś chce zbudować dom w miesiąc pod klucz, to tylko dom modułowy to oferuje, bo na działce leje się fundamenty i po 2 tygodniach stawia dom w 3 dni, a w miesiąc wykańcza wnętrze. Proces w fabryce trwa dłużej, ale to może się sobie budować zimą, a wiosną tylko stawianie. Wykończenie w miesiąc ot też na wyrost, bo dom modułowy może przyjechać na plac budowy nawet z zamontowanymi kiblami czy szafkami.
Michau
3 lata temu
Artykuł na pałę... I z błędami. Dom modułowy jest droższy - tak. Fundamenty też trzeba wylać przy korzystnej pogodzie! Natomiast zyskuje się coś więcej. 1. Dom stawia się w 3 dni, zatem odchodzi zalewanie go deszczem, nawet latem. 2. Dom jest budowany w fabryce i ciężko o rażące błędy. 3. Dom można KUPIĆ zimą, a postawić wiosną. Natomiast niestety - nie ma dowolności kształtów, ciężko o rozbudowę bo trzeba uszkaszać zamknietą konstrukcję wielowarstową, a do tego niestety nie do końca wiadomo co w tej fabryce się dzieje. Są firmy co pozwalają siedzieć i podglądać, ale to rzadkość.
...
Następna strona