Nadchodząca debata prezydencka między Kamalą Harris a Donaldem Trumpem, która odbędzie się w nocy z wtorku na środę o g. 3:00 polskiego czasu, może mieć znaczący wpływ na przebieg kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych. Eksperci Saxo przeanalizowali polityczną atmosferę panującą w USA przed starciem kandydatów. Przedstawili też trzy potencjalne scenariusze wyborcze i ich możliwe konsekwencje dla rynku akcji.
Według analityków Saxo, wybory w USA są jednym z kluczowych czynników wpływających na decyzje inwestycyjne w bieżącym kwartale. To właśnie z tego względu takie znaczenie - również dla inwestorów - ma odbywająca się we wtorek debata prezydencka. Starcie może bowiem znacząco przechylić szalę zwycięstwa na jedną ze stron i wpłynąć na ostateczny wynik.
- Szczególnie jeśli jakaś część wyborców nagle zobaczy Trumpa lub Harris w zupełnie innym świetle niż dotychczas - zauważa John J. Hardy, główny strateg makroekonomiczny z Saxo.
Eksperci zwracają uwagę na rosnące podziały wśród Amerykanów w kwestiach politycznych. Jak podkreślają, "kierunki polityczne zaproponowane przez Harris i Trumpa są skrajnie różne. Jednocześnie trwa walka o niezdecydowanych wyborców". Hardy dodaje, że oboje kandydaci starają się obecnie prezentować bardziej umiarkowane stanowiska w niektórych kwestiach, aby przyciągnąć wyborców niezdecydowanych.
Często, gdy coraz bardziej zbliżamy się do dnia wyborów, kandydaci starają się nie pokazywać swoich skrajnych poglądów, by przekonać niezdecydowanych, niezwiązanych z żadną partią. Trump stara się unikać wrażenia, że jest zbyt określonym przeciwnikiem aborcji, ponieważ znaczna część Amerykanów (około 60-40 proc.) uważa, że terminacja ciąży powinna być legalna w większości przypadków – zauważa John J. Hardy, główny strateg makroekonomiczny z Saxo.
Jak twierdzi ekspert, Harris również zmierza ze swoimi poglądami w kierunku centrum.
- W jej kampanii królują spoty, które pokazują ją jako nieugiętą w kwestii południowej granicy USA, co miałoby zamazać wrażenie, że Demokraci są zbyt łagodni w kwestii nielegalnej imigracji - mówi John J. Hardy. Dodaje, że kandydatka Demokratów proponuje również skromniejszą podwyżkę podatku od długoterminowych zysków kapitałowych niż Biden i czterokrotne zwiększenie podatku od wykupu akcji spółek - z 1 proc. do 4 proc.
To ostatnie niemal całkowicie zniechęciłoby firmy do wykupu akcji na rzecz wypłaty dywidend. Byłaby to ogromna zmiana, która kompletnie przeobraziłaby krajobraz dywidend w przeciętnej amerykańskiej firmie. Około trzy czwarte firm z indeksu S&P 500 w USA wykupuje akcje, co w okresie 12 miesięcy do marca osiągnęło wartość około 800 miliardów dolarów - wylicza ekspert Saxo Banku.
Trzy możliwe scenariusze wyborcze
Analitycy Saxo przedstawiają trzy potencjalne scenariusze wyborcze i ich możliwy wpływ na rynki finansowe:
1. "Trump zdobywa wszystko": w tym scenariuszu Trump wygrywa, a Republikanie zdobywają większość w obu izbach Kongresu. Według ekspertów Saxo, "ten scenariusz najpewniej przyniesie dalsze cięcia podatkowe, mimo że sytuacja związana z zadłużeniem USA jest znacznie gorsza niż przed cięciami z 2017 roku". Mogłoby to pomóc gospodarce USA uniknąć recesji, ale za cenę nowej fali inflacji.
2. "Harris i impas": w tym przypadku Harris wygrywa wybory prezydenckie, ale Demokraci zdobywają tylko Izbę Reprezentantów, nie uzyskując kontroli nad Senatem. Eksperci Saxo uważają, że "to prawdopodobnie najgorszy scenariusz dla gospodarki USA, ponieważ Harris i Demokraci mieliby w nim bardzo ograniczoną możliwość wdrażania jakichkolwiek inicjatyw". Taka sytuacja mogłaby prowadzić do braku nowej polityki fiskalnej i potencjalnie wywołać lub pogłębić recesję.
3. "Harris zdobywa wszystko": w tym scenariuszu Harris wygrywa, a Demokraci kontrolują obie izby Kongresu. Analitycy Saxo przewidują, że przy takim rozstrzygnięciu można spodziewać się większego wsparcia dla Ukrainy oraz mniej agresywnej polityki wobec Chin". Mogłoby to jednak negatywnie wpłynąć na wyceny akcji ze względu na zapowiadane przez Harris podwyżki podatków dla korporacji i od zysków kapitałowych.
Potencjalny wpływ wyborów na rynki finansowe
Eksperci Saxo przygotowali listę firm, których akcje mogą zyskać w zależności od realizacji poszczególnych scenariuszy wyborczych. W przypadku zwycięstwa Trumpa i Republikanów, uwagę wymieniają takie firmy jak: Rheinmetall AG, JPMorgan Chase & Co. czy Chevron Corp.
Przy scenariuszu "Harris i impas" eksperci wskazują na potencjalne korzyści dla akcji firm takich jak Eli Lilly & Co., Walmart Inc. czy UnitedHealth Group Inc. Z kolei w przypadku pełnego zwycięstwa Harris i Demokratów, analitycy przewidują możliwe zyski dla akcji NVIDIA Corp., Intel Corp. czy First Solar Inc.
Autorzy analizy podkreślają jednak, że "ze względu na trudności w przewidywaniu przyszłości te prognozy są obarczone dużą niepewnością". Zaznaczają również, że przedstawione sektory i akcje nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych, a jedynie przypuszczenia ekspertów dotyczące potencjalnych trendów rynkowych w obliczu różnych scenariuszy wyborczych.