Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Tarcza antyinflacyjna. Kto może liczyć na dodatek osłonowy?

62
Podziel się:

Drożyzna nie odpuszcza. Szalejąca inflacja pustoszy portfele Polaków. Sejm pędzi, by jak najszybciej przyjąć projekt ustawy, gwarantujący dodatki w ramach tarczy antyinflacyjnej. Pomoc trafi do 7 mln gospodarstw.

Tarcza antyinflacyjna. Kto może liczyć na dodatek osłonowy?
W dodatku osłonowym będą obowiązywać kryteria dochodowe. Nie wszyscy dostaną pieniądze (money.pl, Rafał Parczewski)

Na jakie kwoty mogą liczyć Polacy? Osoby samotne otrzymają 400 zł, rodziny (2-3 osoby) dostaną 600 zł, rodziny 4-5 osobowe – 850 zł, 6-osobowe i większe mogą liczyć na wsparcie w wysokości 1150 zł – wylicza dziennik "Fakt".

Po przekroczeniu progu zasada "złotówka za złotówkę"

Ale nie wszyscy pieniądze dostaną. Będą bowiem obowiązywać kryteria dochodowe: 2100 zł miesięcznie dla osób samotnych i 1500 zł miesięcznie na osobę w rodzinie.

Kto przekroczy ten próg, dostanie dodatek, ale w pomniejszonej kwocie (zasada jak przy 14-stej emeryturze: złotówka za złotówkę). 20 zł to najmniejsza wysokość, jaka będzie wypłacana.

Zobacz także: Czy tarcza antyinflacyjna to dobry pomysł? „To może wywołać odwrotny efekt. Inflacja poza kontrolą”

Pieniądze będą wypłacane w ratach: 31 marca i 2 grudnia, czyli przed świętami gdy wydatków jest najwięcej.

O wysokości dodatku będą decydowały urzędy gmin, które rozpatrzą wnioski o pomoc. Jak przypomina dziennik wnioski będzie można składać do 31 października 2022 r.

Tak rząd będzie walczył z drożyzną

Tarcza antyinflacyjna. Najważniejsze założenia:

  • Od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej
  • Dodatkowo od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej
  • Obniżka podatku VAT na gaz do poziomu 8 proc. (z obecnego 23 proc.) na trzy miesiące – od stycznia do marca 2022 r.

  • Obniżka podatku VAT na energię elektryczną do poziomu 5 proc. (z obecnego 23 proc.) na 3 miesiące (styczeń-marzec 2022 r.)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(62)
za miskę ryżu
10 miesięcy temu
Totalna bzdura. Jaka pomoc? To jest totalitaryzm. To jest zrobienie listy niewolników. Tak niewolników! Będą mieć już jeden zbiór osób najbardziej nieradzących sobie. Potem przyjdzie czas na opracowanie następnych zbiorów. A jak myślicie komu potrzebny był spis powszechny? Do opracowania zbiorów osób nadających się na niewolników i tych krnąbrnych, tych za klerem i tych przeciw. Łatwiej rządzić jak ma się dane o wszystkim i o wszystkich. A dlaczego jastrząb dostał taką podwyżkę swojej pensji. Bo trzeba zmniejszyć oszczędności ludzi, aby sprowadzić ich jak najniższego progu wydolności finansowej.
Filip
12 miesięcy temu
Przynajmniej coś robią i chcą pomóc, gdyby teraz rządziła PO to w ogóle byśmy się nie pozbierali. Widać, że tam gdzie w Europie rządzą partie podobne do PO (w sensie poglądów, podejścia do ekonomii) nie robią kompletnie nic żeby komukolwiek pomóc w walce z inflacją (tak, w innych krajach też jest, w wielu większa niż u nas).
Krzy551
rok temu
Jeżeli ktoś głosuje na złodziei jest współwinny tego co się dzieje.
Megi
rok temu
Jak zwykle na żadną pomoc nie zasługuję, ponieważ uczciwie pracuję na dwa etaty, jedyne co mi się należy to podwyżka rat kredytowych, rachunków za prąd i gaz oraz obniżka wynagrodzenia z powodu wprowadzenia NOWEGO ŁADU.
roxxxx
rok temu
kto z samotnych bez dzieci posiadający własny kąt jakimś cudem i posiadający tym samym rachunki na siebie będzie pracować za 2100,00 zł śmieh na sali.
...
Następna strona