Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krystian Rosiński
Krystian Rosiński
|

Tarcza antyinflacyjna obniży czasowo podatki. Ekonomiści: leczenie objawów, a nie przyczyn

27
Podziel się:

W czwartek założenia do tarczy inflacyjnej ujrzały światło dzienne. Jej filarami będą: obniżka cen paliw na pięć miesięcy, niższy VAT na gaz ziemny i energię elektryczną oraz specjalny dodatek osłonowy dla rodzin. Zdaniem ekonomistów, z którymi rozmawiał money.pl, propozycja rządu Mateusza Morawieckiego nie powstrzyma inflacji, a jedynie częściowo uchroni przed jej efektami Polaków.

Tarcza antyinflacyjna obniży czasowo podatki. Ekonomiści: leczenie objawów, a nie przyczyn
Rosnąca inflacja daje w kość. Rząd przedstawił program antyinflacyjny (East News, Bartlomiej Magierowski)

W czwartek rząd przedstawił założenia do tarczy antyinflacyjnej, której zapowiedzi pojawiały się w mediach już od końcówki października. Mateusz Morawiecki na konferencji zapowiadał, że nowy program ma złagodzić Polakom skutki inflacji.

- Obszar ten obejmuje trzy zasadnicze miejsca, które bolą Polaków i uderzają w portfele: ceny paliw, ceny energii, ceny żywności - powiedział szef rządu.

Tarcza antyinflacyjna uratuje nasze portfele...

W rozmowie z money.pl prof. Marian Noga, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej, zaznacza, że czeka na konkrety co do założeń tarczy antyinflacyjnej, a te poznamy dopiero przy opublikowaniu jej projektu.

Zobacz także: Czy tarcza antyinflacyjna to dobry pomysł? "To może wywołać odwrotny efekt. Inflacja poza kontrolą"

Nasz rozmówca policzył, ile Polacy zaoszczędzą na benzynie po zmniejszeniu akcyzy i zwolnieniu z podatku od sprzedaży detalicznej i wyszło mu, że w naszej kieszeni... zostanie więcej, niż mówił premier na konferencji prasowej. Mateusz Morawiecki stwierdził, że paliwa stanieją o około 20-30 gr. Zaraz jednak dodał, że Węgrzy, którzy ustalili maksymalną cenę paliw, lepiej rozwiązali ten problem.

- Tam ustalona maksymalna cena w przeliczeniu na złotówki wynosi jakieś 4,80 zł - mówi prof. Marian Noga. Zastrzega jednak, że z drugiej strony Polacy wcale nie muszą zobaczyć niższych cen na stacjach.

- U nas, poza obniżką podatków, nie ma żadnego czynnika, który by zmusił sprzedawców benzyny do obniżenia cen. Po wejściu z w życie tarczy będą mogli zwiększyć marżę o tyle, że odbiorca końcowy i tak zapłaci 6 zł za litr - ostrzega prof. Noga.

Na Twitterze analitycy PKO Research wyliczyli, że tarcza antyinflacyjna obniży inflację CPI o 1,50 p.p. w pierwszym kwartale 2022 roku, głównie za sprawą obniżki cen energii elektrycznej.

Z kolei dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak w rozmowie z Polską Agencją Prasową oszacował, że tarcza antyinflacyjna obniży inflację o 1,15 p.p. w pierwszym kwartale przyszłego roku. Zastrzegł jednak, że sam mechanizm dopłat inflacji nie obniży, ale pozwoli odetchnąć najuboższym rodzinom.

Prof. Witold Orłowski w rozmowie z money.pl natomiast przestrzega, że sama tarcza przewidziana jest tylko na krótki czas. Po jej ustaniu gospodarkę, a przy okazji też nasze portfele, może zaskoczyć gwałtowny wzrost cen. Wszystko przez to, że podatki i opłaty wrócą do obecnego poziomu.

- Bardzo możliwe, że inflacja zmniejszy się w najbliższych miesiącach. Ale nie musi tak się stać. Wystarczy przypomnieć sobie, że w przypadku kosztów energii elektrycznej z jednej strony mamy obniżoną akcyzę i VAT, ale z drugiej strony będziemy mieć zwiększoną cenę. Zatem ten wzrost ceny będzie po prostu czasowo mniej odczuwalny, niż byłby przy pełnym opodatkowaniu - mówi główny ekonomista PwC.

... ale nie gospodarkę

Czy zatem tarcza inflacyjna jest tym, czego oczekuje gospodarka? - Nie, a to dlatego, że gospodarka przede wszystkim oczekuje polityki zwalczenia inflacji. A to jest tylko polityka częściowej osłony przed jej skutkami. To trochę jak leczenie nie przyczyn choroby, tylko jej objawów. Oczywiście nie mam nic przeciwko łagodzeniu objawów, natomiast czekamy na dalsze kroki rządu w kierunku realnego i trwałego obniżenia inflacji - ocenia Witold Orłowski.

Do realnej walki z inflacją potrzeba znacznie więcej. Przede wszystkim swoją wiarygodność musi odzyskać Narodowy Bank Polski.

- Obecna polityka wydaje się bazować na przekonaniu, które od roku systematycznie prezentował Narodowy Bank Polski, że inflacja jest tylko przejściowa w Polsce i wkrótce sama spadnie. Słyszymy od dawna, że inflacja już od następnego miesiąca spadnie. A ona jednak cały czas wzrasta - punktuje NBP Witold Orłowski.

Tarcza antyinflacyjna nie zwalnia RPP z obowiązków

Według analityków PKO Research ewentualny niższy szczyt inflacji "zmniejsza presję na RPP". Rada Polityki Pieniężnej dzięki temu może na mniejszą skalę podwyższać stopy procentowe w najbliższym czasie.

Ekonomiści, z którymi rozmawiał money.pl, zgodnie jednak odpowiadają, że RPP musi być w tej materii stanowcza. Marian Noga uważa, że stopy procentowe powinny wrócić do stanu sprzed pandemii, czyli do poziomu 1,5 proc.

- Ale złoty wciąż się osłabia, więc RPP powinna pomyśleć nawet o podniesieniu stopy do 2 proc., bo wtedy upiecze dwie pieczenie na jednym ogniu. Po pierwsze złoty nie powodowałby importu inflacji, a po drugie bank centralny pokazałby, że jest zdecydowany walczyć z inflacją wszelkimi instrumentami - zaznacza ekonomista.

Były członek RPP zaleca też obecnej radzie podniesienie stawkę stopę rezerwy obowiązkowej do poziomu 3,5 proc. lub 4 proc. Jak tłumaczy, dzięki temu udałoby się wstrzymać wypływanie pieniądza na rynek.

Tarcza antyinflacyjna. Najważniejsze założenia:

  • Od 20 grudnia 2021 roku do 20 maja 2022 roku wysokość akcyzy na paliwa zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej.
  • Dodatkowo od 1 stycznia do 31 maja 2022 roku paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.
  • Obniżka podatku VAT na gaz do poziomu 8 proc. (z obecnego 23 proc.) na trzy miesiące - od stycznia do marca 2022 roku.
  • Obniżka podatku VAT na energię elektryczną do poziomu 5 proc. (z obecnego 23 proc.) na 3 miesiące (styczeń-marzec 2022 roku).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
A PROPAN?!
2 lata temu
A propan? Przecież drugie tyle Polaków co gazem ziemnym grzeje propanem, dlaczego tylko na gaz ziemny obniżka vatu.
KCPOP
2 lata temu
DAJĄ JEDNYM KOSZTEM DRUGICH . GASZĄ POŻAR BENZYNĄ. RZĄDY PIS TO JEDNA WIELKA PORAŻKA.
To koniecznoś...
2 lata temu
Mogę iść o zakład z premierem ( moja emeryturą za jego pensję miesięczną ) że cała ta szopka z tarczą osłonową przyczyni się tylko do wzrostu inflacji. Nie ma siły że jak na na rynku znajdzie się około 10 miliardów złotych dodatkowo to będzie to neutralne dla poziomu inflacji. Tu panie premierze , prezesie NBP trzeba podnieść stopy procentowe w grudniu o minimum 1,5%-2% oraz ograniczyć wypływ pustego pieniądza. W perspektywie stopy % winny być minimal nie wyższe od inflacji. Tylko tak opanujemy tego raka polskiej gospodarki, który ją teraz toczy za przyczyną rządu, RPP i NBP, które kreowały inflację dla podniesienia wpływów budżetowych z podatków. Na rynek może iść tylko pieniądz inwestycyjny. Dość już tych plusów bo całkowicie zdemolujecie ekonomię i gospodarkę Polski.
Marks...
2 lata temu
Partia PO = HASŁO przewodnie : "pinidzy nima i nie będzie"... zafirankowa pseudo Lewica = ratowanie facetów- migrantów: specjalny program wsparcia w celu najlepszego komfortu psychiczno -bytowego- tak na poziomie apartamentu za 17 mln. PLN ,pana Kraśki, spikera z TVN-u a jednocześnie aborcja na żądanie jak i kiedy się wpadnie... podobnie jak z kupą...Kiedy prosiłem o pomoc przedstawicieli tych partii ( posłankę panią Leszczynę, panów posłów : Czarzastego, Biedronia , Zandberga, Gawkowskiego, Budkę, Kamysza z PSL-u i nie posła pana Hołownię wszyscy jak jeden mąż to nie nasza sprawa, teraz mamy inne ważne sprawy w kraju : np. obalanie rządu PiS-u a poza tym to prezydent Andrzej Duda miał wam pomóc...etc. Po prostu nieużyteczni parlamentarzyści... Tu obywatel, Polak , wyborca się nie liczy !!! Tak ci posłowie pomagają wewnątrz Polski... najlepiej brać udział w parodii na granicy z Białorusią... Totalne dno z ludzi w sweterkach i wypudrowanych lic histeryczek, czasami w spódnicach....
Ktoś
2 lata temu
Ludzie problem z inflacja leży gdzie indziej. Jak wyglada Europa środkowa? Ukraina i Białoruś powyżej 10% ale wiadomo, lepiej się z nimi nie równać. Dalej: Mołdawia: 8,8%, Litwa: 8%, Rumunia: 7,94%, Estonia: 7%, Serbia: 6,6%, Węgry: 6,5%, Bułgaria: 6%, Łotwa: 6%, Czechy: 5,8%, Słowacja: 5,1. To sa geograficznie i gospodarczo jedne z najbliższych krajów. W Hiszpanii inflacja już wynosi 5,5%, Niemcy 4,5 ale prognozy na koniec roku to ..6%. USA: 6%. Zwróćcie Państwo jeszcze uwagę na wzrost cen tzw producencki PPI, który w ostatnim czasie „wystrzelił” w wielu krajach (rekord w Hiszpanii, nie notowany nigdy. Inflacja producencka wyniosła 31.9%!). Inflacja ma charakter globalny o czym mówią wszystkie banki centralne na świecie, a administracja prezydenta Bidena rozpoczęła walkę z cenami ropy (uruchomili 50ml baryłek rezerw). Większym problemem jest brak komunikacji i prowadzenia polityki pomiędzy PiS a UE oraz słowotwórstwo pana Glapinskiego na oficjalnych konferencjach. Tutaj wydaje się największe pole do poprawy jeśli mówimy o działaniach na rzecz stabilizacji złotego i dobrej perspektywy gospodarczej na przyszłość.
...
Następna strona