Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Tarcza antyinflacyjna. Sasin: paliwo będzie tańsze o 30 gr

28
Podziel się:

Akcyza na benzynę i olej napędowy zostanie obniżona do minimum unijnego, paliwa te do końca maja będą zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej; dzięki tym działaniom cena benzyny powinna spaść ok. 20-30 gr na litrze - mówi w rozmowie z "Super Expressem" wicepremier Jacek Sasin.

Tarcza antyinflacyjna. Sasin: paliwo będzie tańsze o 30 gr
Ekonomiści szacują, że w pierwszym kwartale przyszłego roku inflacja może spaść o mniej więcej 1 punkt procentowy - powiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin (Flickr, KPRM)

"Super Express" we wtorkowym wydaniu opublikował rozmowę z wicepremierem, ministrem aktywów państwowych, Jackiem Sasinem. Gazeta zapytała m.in., jakie efekty ma przynieść tarcza antyinflacyjna, o ile ma spaść inflacja, o ile realnie zostaną obniżone ceny paliwa, energii i gazu.

"Rząd PiS wspiera obywateli"

- Tarcza ma pomóc Polakom przejść przez trudne miesiące. Rząd Prawa i Sprawiedliwości od początku konsekwentnie wspierał obywateli. Tarcza ma chronić gospodarstwa domowe o niskich i średnich dochodach. Ekonomiści szacują, że w pierwszym kwartale przyszłego roku inflacja może spaść o mniej więcej 1 punkt procentowy. Odpowiadając na drugie pytanie: akcyza na benzynę i olej napędowy zostanie obniżona do minimalnego dopuszczanego w UE poziomu (w Polsce te stawki i tak były bliskie minimum) - powiedział Jacek Sasin.

Zobacz także: Czy tarcza antyinflacyjna to dobry pomysł? „To może wywołać odwrotny efekt. Inflacja poza kontrolą”

Sasin dodał, że do końca maja 2022 r. te paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.

- Szacujemy, że dzięki tym działaniom cena benzyny powinna spaść o ok. 20–30 groszy na litrze. Podatek VAT na gaz zostanie na trzy miesiące obniżony z 23 proc. do 8 proc., a na energię elektryczną z 23 proc. do 5 proc., plus akcyza na energię, tak jak w przypadku paliw samochodowych, zostanie w tym kwartalnym okresie obniżona do minimum dozwolonego przez Komisję Europejską" - powiedział Sasin.

Odnosząc się do pytania o to, ile pieniędzy dzięki tarczy antyinflacyjnej pozostanie w kieszeni Polaków, wicepremier poinformował, że "łączna wartość tarczy antyinflacyjnej, czyli obniżki podatków i dodatku osłonowego, to 10 mld zł".

Dziennik zapytał ponadto Sasina, czy nie obawia się, że zaproponowane przez rząd obniżki podatków zostaną "zjedzone" przez podwyżki cen energii oraz gazu, które w przyszłym roku chcą wprowadzić koncerny energetyczne.

- Rozwiązania w ramach tarczy antyinflacyjnej to realne ulgi, konkretne pieniądze, które pozostaną w kieszeniach Polaków. To działania, które mają złagodzić podwyżki i pomóc przejść przez najtrudniejszy okres. Warto również wspomnieć o zgłoszonym przez nas projekcie zmiany prawa energetycznego, który umożliwia dostawcom gazu dla odbiorców indywidualnych rozłożenie tegorocznego wzrostu cen gazu, spowodowanego działaniami Gazpromu, na okres trzech lat - oświadczył rozmówca "Super Expressu".

Nie wykluczona kolejna pomoc

Sasin odpowiedział także na pytanie, czy tarcza, która jest wprowadzana na kilka miesięcy, będzie kontynuowana po tym czasie.

- Będziemy na bieżąco monitorować sytuację. Mamy nadzieję, że te działania pomogą. Nie jest jednak wykluczone, że w razie potrzeby będziemy szukać kolejnych rozwiązań wspierających budżety domowe Polaków. Muszą być one z jednej strony dostosowane do sytuacji gospodarczej, a z drugiej – możliwe do udźwignięcia przez budżet państwa - zaznaczył wicepremier.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(28)
Lion
2 lata temu
HAHA, niech powiedzą wprost ile ropa potaniała na rynka światowych, Mikołaje się znalazły, ależ mydlą oczy!
ptyś
2 lata temu
To wsplna wypracowana obniżka zaproponowana przez prezesa a wykonana przez Pana Sasina wydane 70 baniek a ile polki i polacy oszczędzą dzięki obniżką Ale pamietajcie przyjdzie nowy ład on was załatwi będziecie tęsknić za dawnymi czasami
Aknjko
2 lata temu
Sasin rys już tyle nakłamał że lepiej milcz
krzych
2 lata temu
wystarczy że robicie idiotów z siebie !!!! Sasin - kiedy wreszcie odpowiesz za defraudacje naszych pieniędzy ???
Muppet Show
2 lata temu
6,14 PLN za litr i ma spaść 0,30 PLN jak spadnie 0,14 to będzie cud...
...
Następna strona