Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Tarcza antyinflacyjna. W Sejmie pierwsze czytanie projektu wprowadzającego dodatek pieniężny

262
Podziel się:

Rząd wypłaci w przyszłym roku od 400 do 1150 zł gorzej uposażonym Polakom. Dodatek osłonowy trafi do niemal 7 mln gospodarstw domowych w naszym kraju. To jeden z elementów tarczy antyinflacyjnej, za pomocą której PiS chce łagodzić skutki gigantycznych wzrostów cen. W środę przeprowadzone zostało pierwsze czytanie projektu, który umożliwi wypłaty.

Tarcza antyinflacyjna. W Sejmie pierwsze czytanie projektu wprowadzającego dodatek pieniężny
Tarcza antyinflacyjna. W Sejmie pierwsze czytanie projektu wprowadzającego dodatek pieniężny (Adobe Stock, serQ)

Zgodnie z projektem, na dodatek osłonowy mogą liczyć osoby, których dochód miesięczny nie przekracza 2,1 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 1,5 tys. zł w przypadku gospodarstw, w których jest więcej osób. Świadczenie ma wynosić 400 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego, 600 zł dla gospodarstwa, które liczą od 2 do 3 osób, 850 zł dla gospodarstwa, w którym jest 4 lub 5 osób, a także 1 150 zł dla gospodarstwa, w którym jest co najmniej 6 osób. Według szacunków rządu pieniądze trafią do niemal 7 mln gospodarstw domowych.

Dodatek osłonowy w ramach tarczy antyinflacyjnej. Wypłata w dwóch transzach

Projekt zakłada, że jeśli dochody w gospodarstwie domowym przekraczają nieznacznie wyznaczony limit, świadczenie będzie wypłacane w wysokości równej różnicy między kwotą dodatku osłonowego a kwotą, o którą został przekroczony przeciętny miesięczny dochód.

Dodatek ma być wypłacany w dwóch ratach – pierwsza do 31 marca a druga do 2 grudnia 2022 r. Koszt tego rozwiązania ma wynieść nie więcej niż 1,4 mld zł.

Zobacz także: Inflacja szaleje. Szykują się najdroższe święta od 20 lat

Występując w imieniu klubu parlamentarnego PiS, Krzysztof Tchórzewski podkreślał, że w ciągu ostatniego roku w całej UE wzrosły ceny surowców energetycznych, w tym np. ceny gazu nawet do kilkuset procent. W ocenie posła PiS, sytuacja ta dotyka wszystkich konsumentów, gdyż z powodu wzrostu cen energii rosną ceny innych towarów, w tym żywności, co jest szczególnie dotkliwe dla mniej zamożnych.

- Ustawa zapewni wsparcie dla blisko 7 mln gospodarstw domowych w Polsce i ten dodatek jest w obecnej sytuacji niezwykle potrzebny - przekonywał.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, odpowiadając na pytania posłów na temat projektu ustawy, wyjaśniła, że dodatek osłonowy ma być wypłacany przez samorządy. Jego mechanizm jest podobny do mechanizmu stosowanego przy dodatku energetycznym, z "którymi samorządy sobie dobrze radzą". Stwierdziła także, że rząd nie zdecydował się na wprowadzenie jednego wzoru wniosku, bo samorządy często wolą stosować własny wniosek. Dodała, że samorządy mają doświadczenie przy obsłudze wniosków od osób zainteresowanych wsparciem.

- Samorządy potrafią liczyć dochody, weryfikować je i wypłacać środki na czas. Termin, od którego będzie zależeć możliwość złożenia wniosku, będzie zależeć od tempa dyskusji w tej izbie. Liczymy, że ustawa wejdzie jak najszybciej w życie i tuż po tym, jak zostanie ogłoszony wzór wniosku, zainteresowani będą mogli składać wnioski o dodatek – powiedziała minister klimatu.

Jak mówiła, w ramach programu "Mój Prąd" zostało złożonych 450 tys. wniosków, a 250 tys. z nich zostało zaakceptowanych; łącznie wypłacono ok. 2 mld zł. - Nowa edycja projektu z podobną kwotą rusza od początku 2022 r. - dodała.

Co dalej z projektem

Sejm w środę zdecydował o przesłaniu projektu ustawy o dodatku osłonowym do Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Opinie komisji do projektu mają być przedstawione jeszcze na trwającym posiedzeniu Sejmu.

Przypomnijmy, oprócz dodatku osłonowego, w ramach tarczy antyinflacyjnej rząd planuje obniżenie od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokości akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. Akcyza na energię elektryczną dla gospodarstw domowych ma spaść z 5 zł/MWh do zera; dla pozostałych odbiorców akcyza ma być na poziomie minimalnym dopuszczonym w UE.

Dodatkowo od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa mają zostać zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Planowane jest też obniżenie stawki VAT na gaz ziemny z 23 do 8 proc. na trzy miesiące – od stycznia do marca 2022 r. Od stycznia do marca 2022 r. do 5 z 23 proc. spaść ma podatek VAT na energię elektryczną.

- Tarcza antyinflacyjna będzie kosztować ok. 10 mld zł - wylicza minister finansów Tadeusz Kościński - A zwiększenie dochodów budżetu ze względu na inflację to około 8-9 mld zł. Zatem oddajemy społeczeństwu to, co budżet zyska dzięki zwiększonej inflacji – wyjaśnił szef resortu finansów.

Inflacja w Polsce w listopadzie 2021 r. wyniosła 7,7 proc. To najwyższy odczyt wzrostu cen od grudnia 2000 r., czyli od 21 lat. Oznacza to, że za szereg towarów i usług płacimy coraz więcej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(262)
Wezzz
rok temu
I znowu rozdawana z moich podatków, i później się dziwią że jest inflacja, ciekawie co zrobi rząd jak już okradnie z oszczędności ludzi pracujacych
Kolox
rok temu
Pomysł pis na inflacje... dajmy ludziom za darmo więcej pieniędzy... buuuuaahahahahahhaaaaaa....
Maxed
rok temu
Garstka ludzi na to się złapie,po prostu zrobili sobie premie świąteczne pod nazwą tarcza antiinflacyjna,na Wielkanoc zrobią tarcza antiinflacyjna 2.
proszeopomoc....
rok temu
.. .. długo się zbierałam żeby prosić o pomoc. Sądziłam, że sama dam radę ale... nie daję. Jestem mamą samotnie wychowującą trójkę dzieci. Ojciec dziecka nas zostawił jak byłam w ciąży z trzecią córcią.Byłam bezrobotna. W ciąży za marne grosze znalazłam zatrudnienie. Zawsze było chociaż na przybory do szkoły. W listopadzie 2015 roku urodziłam Helenkę. I.... zus nie wypłaca mi macierzyńskiego. Sprawa jest w toku. To znaczy czekam na decyzję zusu czy będą mi wypłacać, ile i kiedy. Według zusu kobiet w ciąży zatrudniać nie można.... szkoda słów. Ojciec dzieci raz płaci na dzieci. To tak w wielkim skrócie. Dach nad głową jest. Mieszkamy u mojej mamy także dom samotnej matki mnie nie czeka. I oby tak zostało.... bo relacje z moją rodzicielką są bardzo trudne. Ale to na inny wątek. Bardzo proszę ludzi dobrej woli o pomoc. Od zawsze było nam bardzo ciężko ale nigdy aż tak. Brakuje nam praktycznie wszystkiego. Helenka (ma dwa miesiące) ubranka ma. Tak naprawdę ona ma najwięcej rzeczy z nas wszystkich. To dzięki pomocy innym. Bardzo trudno jest ogarniać całą trójkę kompletnie sama. Tak jak wspominałam na pomoc mojej mamy liczyć nie mogę. Jestem totalnie sama, radzę sobie najlepiej jak potrafię ale sił już mam coraz mnie. Staram się być silna ale gdy przychodzą gorsze dni najchętniej uciekłabym na koniec świata i nigdy nie wracała. Gdyby nie dzieci nie byłoby mnie na tym świecie. .... tak naprawdę nie mam gdzie się zwrócić o pomoc ijestem gotowa stawić czoła. Mieszkamyw Warszawie na pradze południe Coś o moich dzieciach - Jaś ma 7 lat, ubrania nosi na okk 140 cm rozmiar buta 32, 33, 34 (to zależy od rozmiarówki). Córcia Zuzia - 5 lat nosi ubranka na ok 116 cm rozmiar buta 26,27 i Helenka - dwa miesiące ale ona ma już bardzo dużo ubranek. Mamy problem z pieluchami - nosi "3" Przepraszam, że piszę bez ładu i składu ale kompletnie nie mam dzisiaj głowy do słowotwórstwa. Życie dało mi ostro popalić. Ciekawe ile jeszcze zniosę. Wiem jedno - mam dla kogo żyć. Ponoć dobro wraca...kiedyś ja pomagałam ludziom Bardzo potrzebuję też słowa wsparcia. Za każdą pomoc z całego serca 34 9511 0000 0000 5461 3000 0010 dziekuje i zycze dobrego wieczoru ......
akk
rok temu
Dla nierobów i pijaczyn kupić wiaderka i w ramach zajęć w kolejkę po zupę.PIS w imię rządzenia utopi ten kraj.Wydrukowali miliardy złotych i hołocie wmawiali,,wystarczy nie kraść,,.Tyle ile nagrabił PIS to komuchy przez 50 lat nie nagrabili.
...
Następna strona