Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa 4.0 zawiesi obowiązek odbierania zaległych urlopów do końca września

104
Podziel się

Pracodawca zadecyduje za pracownika, kiedy ten będzie mógł odebrać zaległy urlop. Jeden z zapisów nadchodzącej aktualizacji tzw. tarczy antykryzysowej do wersji 4.0 zakłada bowiem, że zatrudniony nie musi odebrać wolnego z poprzedniego roku do 30 września.

Tarcza antykryzysowa. O terminach wykorzystania zaległego urlopu przez pracownika zadecyduje pracodawca (zdj. ilustracyjne).
Tarcza antykryzysowa. O terminach wykorzystania zaległego urlopu przez pracownika zadecyduje pracodawca (zdj. ilustracyjne). (Getty Images)
bDJeIhNh

Najnowszy projekt aktualizacji tzw. tarczy antykryzysowej zakłada zawieszenie obowiązku odebrania przez pracownika zaległego urlopu do 30 września.

Zdaniem Ministerstwa Rozwoju pozwoli to odkorkować firmy w okresie wakacyjnym, ponieważ to w tym czasie pracownicy najczęściej odbierają zaległe wolne. Resort podaje, że pracodawca będzie mógł wysłać pracownika na zaległy urlop "bez jego zgody".

"W okresie epidemii pozwoli to pracodawcy wysłać pracownika na zaległy urlop bez jego zgody. Ma to zapobiec kumulacji urlopów niewykorzystanych za zaległe lata oraz urlopów nabytych w bieżącym roku kalendarzowym" - widnieje w komunikacie resortu, do którego dotarła Polska Agencja Prasowa.

bDJeIhNj
Zobacz także: Zobacz też: <a href="https://money.pl/podatki/">Podatek</a> cukrowy. Będzie rozszerzenie na produkty mleczne?

Nowy projekt ma ułatwić funkcjonowanie firm w okresie pandemii. W praktyce oznacza jednak, że to pracodawca będzie mógł ustalić okres, w którym pracownik pójdzie na urlop.

Zapisy nowego projektu zakładają również ograniczenie wysokości odpraw i odszkodowań za rozwiązanie "stosunku pracy, rozwiązania umowy agencyjnej, umowy zlecenia, czy innej umowy o świadczenie usług". Po nowemu zwolnionemu pracownikowi będzie przysługiwać maksymalnie 10-krotność minimalnej pensji, która obecnie wynosi 2,6 tys. brutto.

bDJeIhNp

Co jeszcze zakłada aktualizacja tarczy antykryzysowej? Pracodawca, po osiągnięciu porozumienia z organizacjami związkowymi, będzie mógł zawiesić niektóre obowiązki dotyczące zakładowych funduszy socjalnych. Projekt wyszczególnił, że dotyczy to tych firm, które dotknął "określony spadek obrotów gospodarczych" albo "istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń".

Pracodawcy będą mogli także nie stosować postanowień układów zbiorowych pracy lub regulaminów wynagradzających, jeżeli te zapewniają wyższą, niż wymagana ustawowo, wysokość odpisu na zakładowe fundusze socjalne.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDJeIhNK
KOMENTARZE
(104)
Olka
10 miesięcy temu
Wszystko kosztem pracownika. Wszyscy przedsiębiorcy byliby zadowoleni gdyby pracownik pracował jako wolontariusz. Szko. Co z tego że pomaganie przedsiębiorcom jak pogrążycie pracowników. Małe pensje,wiadomo że 3/4pracownikow dostaje pod stołem.teraz już nie bo rząd obniżył pensje. Mój to nawet chciał płacić tylko 50%tyle co mu dadzą z dofinansowania. Jak pracodawca może decydować o moim urlopie??? To pracownik nie ma rodziny? Noe może zaplanować sobie urlopu latem?Czy tylko pracodawcy mogą jeździć do Dubaju,Grecji. Mój jeździł A teraz płacze bo ciężko utrzymać jednego pracownika i już na początku zakazu handlu chciał pozbawić mnie urlopu ale nie zgodzilam się. Ja też mam rodzinę męża dzieci. Pracownik robi na bogactwo pracodawcy
gilotynka
10 miesięcy temu
Rząd to myśli że pracownicy to niewolnicy?Ręce precz od urlopów.Nie długo to pracodawca będzie decydował kiedy niewolnik może pójść do ubikacji.
Dosłownie.
10 miesięcy temu
Okradanie ludzi przez państwo rękami pracodawców. Jeśli państwo daje takie możliwości to pracodawca wykorzysta to bez mrugnięcia okiem.
bDJeIhNL
Grzegorz z Ci...
10 miesięcy temu
Jeszcze trochę a pracownik nie będzie miał absolutnie nic do powiedzenia. Zapanuje czyste niewolnictwo i brak jakichkolwiek praw obywatelskich i pracowniczych. Zupełnie jak w Korei Północnej.
Wiola
10 miesięcy temu
Macie ten kochany PIS tu dają a tam zabierają niech oni lepiej nic nie dają bo więcej zabierają !!!!!!!!!!!!!
...
Następna strona