Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa 4.0 zawiesi obowiązek odbierania zaległych urlopów do końca września

104
Podziel się:

Pracodawca zadecyduje za pracownika, kiedy ten będzie mógł odebrać zaległy urlop. Jeden z zapisów nadchodzącej aktualizacji tzw. tarczy antykryzysowej do wersji 4.0 zakłada bowiem, że zatrudniony nie musi odebrać wolnego z poprzedniego roku do 30 września.

Tarcza antykryzysowa. O terminach wykorzystania zaległego urlopu przez pracownika zadecyduje pracodawca (zdj. ilustracyjne).
Tarcza antykryzysowa. O terminach wykorzystania zaległego urlopu przez pracownika zadecyduje pracodawca (zdj. ilustracyjne). (Getty Images)

Najnowszy projekt aktualizacji tzw. tarczy antykryzysowej zakłada zawieszenie obowiązku odebrania przez pracownika zaległego urlopu do 30 września.

Zdaniem Ministerstwa Rozwoju pozwoli to odkorkować firmy w okresie wakacyjnym, ponieważ to w tym czasie pracownicy najczęściej odbierają zaległe wolne. Resort podaje, że pracodawca będzie mógł wysłać pracownika na zaległy urlop "bez jego zgody".

"W okresie epidemii pozwoli to pracodawcy wysłać pracownika na zaległy urlop bez jego zgody. Ma to zapobiec kumulacji urlopów niewykorzystanych za zaległe lata oraz urlopów nabytych w bieżącym roku kalendarzowym" - widnieje w komunikacie resortu, do którego dotarła Polska Agencja Prasowa.

Zobacz także: Zobacz też: <a href="https://money.pl/podatki/">Podatek</a> cukrowy. Będzie rozszerzenie na produkty mleczne?

Nowy projekt ma ułatwić funkcjonowanie firm w okresie pandemii. W praktyce oznacza jednak, że to pracodawca będzie mógł ustalić okres, w którym pracownik pójdzie na urlop.

Zapisy nowego projektu zakładają również ograniczenie wysokości odpraw i odszkodowań za rozwiązanie "stosunku pracy, rozwiązania umowy agencyjnej, umowy zlecenia, czy innej umowy o świadczenie usług". Po nowemu zwolnionemu pracownikowi będzie przysługiwać maksymalnie 10-krotność minimalnej pensji, która obecnie wynosi 2,6 tys. brutto.

Co jeszcze zakłada aktualizacja tarczy antykryzysowej? Pracodawca, po osiągnięciu porozumienia z organizacjami związkowymi, będzie mógł zawiesić niektóre obowiązki dotyczące zakładowych funduszy socjalnych. Projekt wyszczególnił, że dotyczy to tych firm, które dotknął "określony spadek obrotów gospodarczych" albo "istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń".

Pracodawcy będą mogli także nie stosować postanowień układów zbiorowych pracy lub regulaminów wynagradzających, jeżeli te zapewniają wyższą, niż wymagana ustawowo, wysokość odpisu na zakładowe fundusze socjalne.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(104)
tomek
3 lata temu
Tarcza finansowa to moje światełko w tunelu, bo mam niszowy biznes naprawiając wszelkie torby, walizki, wyroby skórzane. Od połowy marca przychody spadły o prawie 100%, gdzie jak wcześniej nawet mała usługa była zapisywana na okres oczekiwania 10 dni, tak teraz jedno zlecenie na cały dzień to sukces. Okna co drugi dzień myłem ;) Tutaj subwencje pomogą mi uregulować należności dla pracowników i co ważniejsze zachować ich, bo teraz ciężko o takich fachowców.
Mnn
3 lata temu
Myślę że przy tarczy 66 już nie będzie nas na Ziemi....zostanie garstka cwaniaków
We
3 lata temu
Ani ja ani niktbz mojej rodziny nie zaglosuje na was zlodzieje. Swoje pensje sobie tnijcie i odprawy zlodzieje!!!! Odplacimy wam na wyborach.
dddds
3 lata temu
Dlaczego "STOP HEJT!"
bbge
3 lata temu
"Nowy projekt ma ułatwić funkcjonowanie firm w okresie pandemii." Przecież Polska wychodzi z epidemii, 4. etap odmrażania, więc o co chodzi, czy o miskę ryżu Morawieckiego?
...
Następna strona