Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa. Gowin chce zniesienia składek na ZUS dla przedsiębiorców

499
Podziel się:

- Rekomenduję, aby składki na ZUS dla branż najbardziej dotkniętych kryzysem zostały nie odroczone, ale całkowicie zlikwidowane na okres 3 miesięcy - pisze wicepremier Jarosław Gowin na Twitterze.

Jarosław Gowin, wicepremier i szef resortu szkolnictwa wyższego.
Jarosław Gowin, wicepremier i szef resortu szkolnictwa wyższego. (East News, Damian KLAMKA/East News)

Koronawirus uderza w przedsiębiorców. Sytuacja jest trudna i z każdym tygodniem zaostrzeń polityki izolacji i kwarantanny będzie się pogarszać. Rząd zaproponował ustawę pomocową tzw. tarczę antykryzysową, w której m.in dopuszcza zawieszenie składek na ZUS i regulację ich w późniejszym czasie rozłożoną w ratach.

Wicepremier Jarosław Gowin chce jednak iść o krok dalej i złożył deklarację w mediach społecznościowych. "Oficjalne stanowisko moje i Porozumienia w sprawie Tarczy Antykryzysowej - rekomenduję, aby składki na ZUS dla branż najbardziej dotkniętych kryzysem zostały nie odroczone, ale całkowicie zlikwidowane na okres 3 miesięcy" - napisał na Facebooku.

O pomysł umarzania składek ZUS dla przedsiębiorców, zamiast tylko odłożenia ich w czasie wicepremier był pytany w piątek w programie "Tłit". Był jednak znacznie bardziej ostrożny - Bierzemy to pod uwagę, ale nie możemy zaburzyć systemu finansów publicznych - zaznaczył Jarosław Gowin.

Zobacz także: Koronawirus. Pakiet antykryzysowy. "20 proc. obniżki pensji, ale nie dla wszystkich"

W sobotnim wpisie na Twitterze wyjaśnia, że postulat całkowitego zlikwidowania składek na okres 3 miesięcy ma być uzupełnieniem dla rządowego projektu "tarczy". "Tarcza Antykryzysowa to największy w historii pakiet wsparcia dla polskich firm. Wymaga on jednak uzupełnienia" - tłumaczy.

Jeszcze w piątek Klub Platformy Obywatelskiej złożył w Sejmie projekt ustawy zakładający całkowite umorzenie składek przedsiębiorców na ubezpieczenie społeczne na okres kryzysu epidemicznego.

- Nie żadne odraczanie, nie żadne przesuwanie terminu płatności ZUS - tylko całkowite umorzenie na czas trwania kryzysu - podkreślił w Katowicach przewodniczący PO Borys Budka.

Kwestię zawieszenia składek i podatków skomentował również w specjalnym wydaniu programu Wirtualnej Polski i money.pl prof. Jerzy Hausner, były minister gospodarki. Sugerował, że "można zobowiązania zawiesić, a później ewentualnie indywidualnie będziemy rozpatrywać, czy ich nie umorzyć". - Nie można też nauczyć ludzi, że zobowiązań można nie płacić - twierdził prof. Hausner.

Kolejną kwestią zgłaszaną przez wicepremiera Gowina jest kwestia ustawowego obniżenia czynszu w galeriach handlowych dla najemców zobowiązanych do zawieszenia działalności oraz podniesienie pożyczek dla małych firm z obecnych 5 tys. do 10 tys.

Jak pisaliśmy w money.pl, przedstawiciele polskich firm handlowych wspólnie apelowali już do rządu, banków i właścicieli galerii handlowych o wsparcie i abolicję czynszową.

- W tym momencie utraciliśmy 95 proc. wpływów. Po tym kryzysie konsumpcja jeszcze długo nie powróci do poziomu, na jakim była. Jeśli my upadniemy, galerie będą stały puste - wyjaśnił w rozmowie z money.pl Igora Klaja z 4F.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(499)
Twój nik
4 lata temu
Ten gość jest słaby
TEDDY
4 lata temu
Czemu my nigdy nie możemy mieć normalnych rzadzących jak chociażby prezydent Łukaszenka, który ma w tym względzie 100% rację , jak ktoś chciał sobie pojechać to na własne ryzyko ! Wrócić może jak ma test zrobiony na własny koszt, że jest zdrowy po 2 tyg. kwarantannie! A u nas róznej masci celebryci -ULA z M jak milosc płaczą żeby ich przywieźć na koszt Panstwa z róznych zakątków ziemi ! Niby dlaczego, przecież wiedzieli,że panuje tam pandemia, to niech teraz tam odbywają kwarantannę!?
Albert
4 lata temu
proszę natychmiast zawiesić całe to rozdawnictwo i przerzucić to na pomoc firmom , szczególnie małym i mikro , bo nie będzie potem do czego wracać, ani z czego dzielić .To jest stan wyższej konieczności , proszę to w koncu zrozumieć , myślę,że biorcy też to zrozumieją , wszystkie ręce na pokład !!!
emeryt
4 lata temu
no patrz pan.....podarował im Inflanty...umorzenie zapłaty składek na ZUS to zgoda "państwa" na niższą emeryturę (moją, mam mniejszy kapitał i gorszy wskaźnik ilości okresów składkowych) i tylko pomoc w "przetrwaniu" pracodawcy i częściowo pracowników na ich koszt, tzw państwo i rząd odpowiada i ma "psi obowiązek" wywiązać się, czyli wypłacić emerytury niezależnie od tego czy składki "wpływają" czy nie, co by było gdyby (teoretycznie) 50% płacących składki ( taka symulacja braku wpłat od zwolnionych trzy miesiące od płacenia) umarła, zawiesiła działalność, wyjechała na stałe z kraju itp.,przestano by wypłacać emerytury, zmniejszono by o 50% wysokość emerytur?! Nie mylmy form i źródeł finansowania zobowiązań emerytalnych państwa z prawem do emerytury które jest jak depozyt emeryta złożony w "państwowej kasie", jak prywatne pieniądze złożone w banku - są emeryta i państwo (bank) musi je w uzgodnionych terminach wypłacić.....politycy ,nie wiadomo dlaczego, kochają mylić zobowiązania z formami finansowania, ot mali krętacze liczący na niewiedzę "ciemnego ludu"....
bolo
4 lata temu
Panie Gowin a co z tymi co założyli firmę w styczniu 2020r. i dostali dofinansowanie np.ja 25000 z UM i mam utrzymać firmę przez rok,nie mam jeszcze dochodów a teraz zostałem ze sprzętem zakupionym,z 8000 tysiącami nie zapłaconych wykonanych zleceń bo zleceniodawcy boją się o swoja przyszłość i mówią mi że poczekamy,jestem załamany,nie mam zleceń bo rozumie że każdy stąpa po słabym gruncie,jaka pomoc dla nas.
...
Następna strona