Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Tarcza dla turystyki. Senat debatuje nad programem pomocowym

19
Podziel się:

Rozszerzenie postojowego czy rekompensaty za opłacone, a niezrealizowane imprezy turystyczne - to elementy drugiej tarczy antykryzysowej kierowanej do branży turystycznej.

Tarcza dla turystyki. Senat debatuje nad programem pomocowym
Będzie kolejna pomoc dla branży turystycznej. (Wikimedia Commons, Kapitel, CC0)

Senat w czwartek pochyla się nad nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Jest to tak zwana druga tarcza antykryzysowa skierowana do branży turystycznej.

Postojowe

Pakiet pomocowy zakłada rozszerzenie postojowego. Chodzi o to by mogli z niego skorzystać również piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni. Przepisy miałby objąć jednak tylko tych, którzy wykonują pracę sezonowo czyli nie dłużej jak 9 miesięcy w roku i zawiesili działalność po 31 sierpnia 2019 roku. Dodatkowo postojowe ma się należeć również agentom turystycznym.

- Szacujemy, że kwota przeznaczona na zwolnienia ZUS i postojowe - to środki bezzwrotne - wyniesie około 400 mln zł - zaznaczył w Senacie Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Zobacz także: Tarcza antykryzysowa. Minister tłumaczy, skąd weźmie pieniądze

Senatorzy działający w ramach Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności w środę zaproponowali, aby dodatkowo zwolnić z ZUS i objąć postojowym organizatorów turystyki, prowadzących pola namiotowe oraz branży targową oraz estradowej.

Tu jednak strona rządowa ma obiekcje, gdyż spowodowałoby to znaczny wzrost kosztów ustawy. Senator Szejnfeld określał wagę pomoc dla branży targowej i pokrewnej.

– Zdajemy sobie sprawę że branża ta jest w trudnej sytuacji i znamy znaczenie dla gospodarki. Nie mamy jednak zezwolenia na zwiększenie finansowania ze strony instytucji rządowych. Dla nas będzie ważne, aby branża mogła liczyć na systemową pomoc. Widzimy konieczność pomocy dla branży targowej - zapewniał wiceminister Gut-Mostowy.

Rekompensaty

Druga tarcza antykryzysowa wprowadza również rekompensaty za opłacone i nieodbyte imprezy turystyczne.

Zgodnie z uchwaloną na początku marca 2020 r. tzw. pierwszą tarczą antykryzysową biura turystyczne mogły oferować vouchery na wyjazdy klientom, jeżeli ich impreza się nie odbyła w związku z wybuchem epidemii, lub też zwrot pieniędzy w ciągu 180 dni.

Okazało się jednak, że zaledwie niespełna co trzeci Polak wybierał tę formę, a większość wolała zwrot gotówki. Dlatego też nowela przewiduje, że organizator turystyki będzie mógł złożyć do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wniosek o udzielenie wypłaty wraz z wykazem umów, od których odstąpili klienci.

Podróżny też będzie mógł złożyć do UFG wniosek o rekompensatę. Środki na wypłaty mają pochodzić z nowo utworzonego Turystycznego Funduszu Zwrotów, stanowiącego wyodrębniony rachunek w Banku Gospodarstwa Krajowego, a zasilanego m.in. z budżetu państwa czy Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 - przypomina Senat.

- 300 mln zł przeznaczone na zwroty dla klientów biur podróży jest rozwiązaniem nowatorskim w skali Europy. – zaznaczył w Senacie Andrzej Gut-Mostowy. – To uratuje polskie biura podróży przed upadkiem, a klientom pomoże odzyskać zamrożone na miesiące pieniądze w sposób bezpieczny - wyjaśniał.

Ustawa przewiduje także utworzenie Turystycznego Funduszu Pomocowego, który będzie udzielać pożyczek na zwroty wpłat klientów w nadzwyczajnych i nieuniknionych okolicznościach w terminie 7 dni od złożenia wniosku.

Dodatkowa składka od podróżnych

Senatorowi pytali również o kwestię wprowadzenia dodatkowych składek pobieranych od podróżnych w związku z ryzykiem podróżowania w czasie pandemii.

Jak wyjaśniał wiceminister Gut-Mostowy, ma ona zasilać Turystyczny Fundusz Pomocowy.

- To dobrowolne składki, które gwarantowałyby podróżnym, że jeśli np. wybuchnie pandemia w jakimś regionie, to operator zapewni bezpieczny powrót do domu. Analogicznie do wprowadzonej kilka lat temu składki na Polski Fundusz Świadczeń Gwarantowanych miałaby ona wynieść kilkanaście złotych.

Przypomnijmy, że w sierpniu senatorowie zadecydowali o przełożeniu rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o pomocy dla branży turystycznej na 10 września. Lobbowała za tym część branży turystycznej, która chce mieć więcej czasu na dopracowanie jej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
Wied
4 lata temu
Dobra robota panie premierze!
Eddy
4 lata temu
Bardzo trafny pomysł premiera Morawieckiego. Super ruch, który z pewnością pozwoli się podnieść.
Ero
4 lata temu
Rząd nie pozwoli, żeby komukolwiek stałą się krzywda w tym trudnym czasie. Można na nich liczyć.
wzrokowiec
4 lata temu
Mam nadzieję, że senat nie zwali sprawy dla własnego interesu i program wejdzie w życie i pomoże ludziom.
zawodnik
4 lata temu
Za PO to byśmy dostali co najwyżej figę z makiem.