Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Te firmy są najbardziej zagrożone szokiem energetycznym. Podniosą ceny albo upadną

9
Podziel się:

Wiele firm w Polsce jeszcze nie odrobiło strat związanych z restrykcjami pandemicznymi, a już muszą przyjąć kolejny cios. Mowa o ogromnych podwyżkach cen prądu. W przypadku niektórych branż koszty energii stanowią kilka procent wartości przychodów. Takie firmy staną przed wyborem: upadłość albo podwyżka cen dla klientów.

Te firmy są najbardziej zagrożone szokiem energetycznym. Podniosą ceny albo upadną
Dla wielu branż koszty energii stanowią dużą cześć przychodów (Adobe Stock, NDABCREATIVITY)

Rachunki za prąd od nowego roku wzrosły o blisko 20 proc., ale dotyczy to indywidualnych odbiorców. Większy problem mają firmy, które nie są chronione przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) i płacą według indywidualnych kontraktów.

"Skala wzrostu wspomnianych kosztów jest na tyle duża, że może prowadzić do utraty rentowności przez niektóre firmy" - ostrzegają ekonomiści Credit Agricole (CA).

Dodają, że na takie ryzyko narażone są przede wszystkim mikroprzedsiębiorstwa, czyli podmioty zatrudniające do 9 pracowników. Mają zazwyczaj ograniczone możliwości przerzucania kosztów na klientów z uwagi na małą skalę działania i dużą konkurencję.

Zobacz także: Money. To się liczy

Najbardziej zagrożone branże

Które branże w największym stopniu zostaną negatywnie dotknięte przez energetyczny szok kosztowy? Eksperci CA przeanalizowali szczegółowe dane GUS na temat kosztów i przychodów w różnych sektorach. Okazało się, że w działalności związanej z obsługą nieruchomości koszty energii stanowią najwięcej, bo ponad 6 proc. przychodów.

Problem z cenami prądu mają też firmy usługowe, hotele, restauracje, miejsca kultury, producenci mebli czy szeroko rozumiane górnictwo.

Ekonomiści CA podkreślają, że na wskazanej przez nich liście nie ma niektórych branż mocno zagrożonych szokiem energetycznym (np. piekarnie), co wynika ze sposobu, w jaki GUS agreguje statystyki.

Przykładowo, piekarnie będą zaliczone razem z innymi (mniej energochłonnymi) sklepami żywnościowymi (warzywniaki, mięsne, rybne) do jednej kategorii. Tym samym uśredniona wartość relacji kosztów energii do przychodów dla takiej grupy będzie relatywnie niska.

Podwójne uderzenie w firmy

Zwracają szczególną uwagę na fakt, że wśród najbardziej energochłonnych rodzajów działalności wśród mikroprzedsiębiorstw dominują kategorie, które zostały szczególnie mocno dotknięte przez restrykcje pandemiczne.

Wśród takich branż można wymienić zakwaterowanie, w tym hotele i podobne obiekty zakwaterowania, działalność usługową związaną z wyżywieniem (m.in. restauracje), działalność związaną z kulturą rozrywką i rekreacją (m.in. teatry, muzea, siłownie i inne obiekty sportowe) oraz pozostałą działalność usługową obejmującą m.in. fryzjerstwo i inne zabiegi kosmetyczne, solaria, salony masażu i inne drobne zakłady.

"Tym samym szok energetyczny jest kolejnym po pandemii wstrząsem, który relatywnie silnie oddziałuje na wspomniane branże. Jednocześnie rentowność tych branż nie jest wysoka. W 2019 roku była albo ujemna (działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi), albo kształtowała się blisko 5 proc. (działalność związaną z kulturą rozrywką i rekreacją oraz pozostała działalność usługowa)" - wskazują ekonomiści.

W raporcie przyznają, że konsekwencjami takiego przebiegu wydarzeń będzie albo nasilenie upadłości, albo tendencja do podnoszenia cen świadczonych usług dla odbiorców końcowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
firma
energia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Tom
2 lata temu
"nowy ład " już podniesie ceny o kilka %
vsd
2 lata temu
Te podwyżki cen gazu, energii, ale też podatków, ZUSu (składki zdrowotnej) zostaną przerzucone na klientów. Po d.... dostanie zwykły Kowalski. Najpierw regulowali ceny energii, niby dla naszego dobra zamrozili ceny osobom prywatnym, a firmy energet. odbijają to sobie na przedsiębiorcach. Firmom podnoszą cenę za prąd. Ceny produkcji rosną, a więc ceny towarów, za które płacimy. Ludzie muszą zamykać firmy i zwalniać ludzi, którzy też mają rodziny i być może niepracujące żony. Trzeba wziąć życie we własne ręce, bo politycy będą zawsze zadłużać Państwo i trwonić publiczne pieniądze. Zobaczcie ksiazkę Jacka Borowiaka pt. "Chcę być szczęścliwy i bogaty, a nie tylko szczęsliwy", by samemu stworzyć sobie finansowe bezpieczeństwo. Pokazują w niej jak generować pieniądze bez pracy do końca życia
prezio Rozkru...
2 lata temu
Jak głupią i skompromitowaną instytucją jest ten GUS to sie w głowie nie mieści. Powinni to zaorać, a zbijających bąki, znajomych królika na ciepłych synekurkach zapędzić wreszcie do uczciwej roboty.
JamesRevolver
2 lata temu
Czy górnictwo i wydobycie to też koparki do kryptowalut?
stnhoeunsht
2 lata temu
No to macie Nowy Wal, jakem wam przepowiedzial, zanim nawet zaczeto o nim przebakiwac :)))) Nie powiem, ze nie mam satysfakcji, bo mam, albowiem wszystko sie okazalo byc dokladnie takim bublem, jaki to przepowiedzialem. Ale to nie bylo trudne. Skoro rzadza wami katolicy bez mozgu, za to z czaszka wypelniona istota czarna... no to rzeczywiscie nie bylo trudno zgadnac, jak sie to skonczy.