Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Te województwa dostały najwięcej w ramach tarczy. Co to znaczy dla rynku pracy?

5
Podziel się:

Ekonomiści Credit Agricole sprawdzili, które województwa dostały największe wsparcie w ramach tarczy finansowej. Ich zdaniem, stopień korzystania z pomocy może być prognostykiem sytuacji na rynku pracy w poszczególnych województwach. Po odłączeniu "kroplówki" sytuacja wielu firm ulegnie bowiem pogorszeniu.

Te województwa dostały najwięcej w ramach tarczy. Co to znaczy dla rynku pracy?
Te województwa dostały najwięcej w ramach tarczy. Co to znaczy dla rynku pracy? (Pixabay)

Ekonomiści Credit Agricole pokazali, jaka była wartość pomocy w ramach tarczy finansowej w poszczególnych województwach w odniesieniu do PKB tych województw.

Okazało się, że najwięcej środków w ramach tarczy przyznano województwom małopolskiemu (3,5 proc. PKB), podkarpackiemu (3,4 proc.), pomorskiemu (3,3 proc.) i wielkopolskiemu (3,3 proc.). Z kolei relatywnie najmniej środków otrzymały województwa mazowieckie i dolnośląskie (po 2,3 proc. PKB). W skali całego kraju przyznano pomoc o wartości 2,5 proc. PKB (stan na 15 lipca).

Ekonomiści Credit Agricole odnieśli też zatrudnienie w firmach objętych pomocą do liczby pracujących (według BAEL w 2019 roku). W województwach małopolskim, pomorskim, wielkopolskim oraz śląskim udział zatrudnionych w firmach kształtuje się pomiędzy w przedziale 17-19 proc. Na uwagę zasługuje fakt, iż odsetek pracujących objętych pomocą w województwie mazowieckim jest relatywnie wysoki w stosunku do wartości przyznanych środków w relacji do PKB. W skali całego kraju 15,8 proc. pracujących zostało objętych pomocą w ramach tarczy finansowej.

Zobacz także: Oglądaj także: Dług publiczny ukrywany? Ekonomista mówi wprost

Większa pomoc, większe bezrobocie?

Zauważono też ciekawą tendencję. Im więcej osób w województwie było objętych programem, tym wzrost bezrobocia był większy. Po zestawieniu odsetka zatrudnionych objętych pomocą PFR ze względną zmianą stopy bezrobocia rejestrowanego pomiędzy lutym i majem tego roku okazało się, że korelacja pomiędzy tymi zmiennymi jest wysoka (ponad 0,7). Sugeruje to, że tarcza finansowa nie jest czynnikiem różnicującym skalę zahibernowania zatrudnienia pomiędzy województwami. Paradoksalnie, im więcej osób było objętych programem, tym wzrost bezrobocia był większy.

Zdaniem ekonomistów Credit Agricole, obecny stopień wykorzystania pomocy w ramach tarczy finansowej może być prognostykiem sytuacji na rynku pracy w poszczególnych województwach w kolejnych kwartałach.

- Istnieje bowiem wysokie ryzyko, że po odłączeniu "kroplówki" w postaci finansowania PFR sytuacja tych firm ulegnie wyraźnemu pogorszeniu. Tym samym poziom zatrudnienia nie powróci szybko do poziomów obserwowanych przed szokiem związanym z epidemią COVID-19 – oceniają.

- Na takie ryzyko narażone będą przede wszystkim województwa o dużym stopniu zaangażowania środków PFR i jednocześnie relatywnie niskim udziale w globalnych łańcuchach tworzenia wartości (np. podkarpackie) i tym samym ograniczonej reakcji aktywności gospodarczej na oczekiwane przez nas globalne ożywienie w 2021 roku - dodają.

Wniosek ten jest zgodny ze scenariuszem dla rynku pracy nakreślonym w opublikowanym w ubiegłym tygodniu lipcowym raporcie o inflacji NBP, zgodnie z którym będziemy obserwowali trwały i znaczący wzrost bezrobocia strukturalnego w Polsce pomimo oddziaływania tarcz antykryzysowych.

Docelowa wartość tarczy finansowej to 100 mld zł z czego 25 mld zł przeznaczone jest dla mikrofirm, 50 mld zł dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz 25 mld zł dla dużych firm. PFR oferuje mikrofirmom i MŚP subwencje finansowe możliwe do uzyskania za pośrednictwem banków. Natomiast duże firmy będą mogły skorzystać z kilku rodzajów finansowania dostępnego bezpośrednio w PFR.

Zgodnie z informacjami podanymi na stronie internetowej PFR już ponad 322 tys. mikro, małych i średnich firm skorzystało z programu na łączną kwotę 57,8 mld zł. Do mikroprzedsiębiorstw trafiło 17,6 mld zł podczas gdy sektor MŚP otrzymał 40,2 mld zł. Łącznie w tych firmach zatrudnionych jest 3 mln osób.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
adrian
4 lata temu
Tarcza finansowa to super programem, który mi osobiście pomógł, poprzez subwencje finansowe. Formalności trudne nie był, a zawsze pomocą służyła infolinia 800 800 120.
Lol
4 lata temu
Za to poparcie jedynej i wiodącej partii 80%, Komuna wiecznie żywa.
BubaBuba
4 lata temu
Zaczęłam się zastanawiać już od dłuższego czasu ,dlaczego woj. Zachodniopomorskie bardzo mało jest opisywane. Teraz proszę ,nawet te dotacje ,nie maujecia tego woj. A ja wiem ,że właśnie w zachodniopomorskim jest największe bezrobocie !! Tam na 100% co piąta osoba pracuje . Są na zasiłkach . Zaczynam myśleć że pomorze zachodnie zostanie przekazane niemcom ,a nawet jestem pewna
Mario
4 lata temu
To znaczy że bezrobocie wzrośnie proporcjonalnie do tej właśnie pomocy
MrZ
4 lata temu
Podkarpackie 3.4% swojego PKB to będzie jakieś 13 zł 54 grosze.