Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
testy
21.10.2020 07:19

Test na koronawirusa można zrobić za 250 zł. "Ano! Jezdit Polacy, jezdit!"

Testy na koronawirusa metodą genetyczną potrafią kosztować nawet 900 zł. Dlatego mieszkańcy pogranicza wolą wykonywać je u naszych południowych sąsiadów. - Nie chodzi wyłącznie o pieniądze - opowiadają czytelnicy. Tylko dogadać się trudno.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Unsplash.com, lab.online)
Testy za południową granicą są znacznie tańsze niż w Polsce (Fot: unsplash)

- Gdy tylko usłyszałem, ile w Polsce kosztują testy na koronawirusa [metodą genetyczną], zacząłem się rozglądać za alternatywami - opowiada money.pl pan Grzegorz, mieszkaniec południa Polski.

Bo chociaż standardowa cena testu komercyjnego w Polsce to około 500 zł, to często koniec końców trzeba wyłożyć znacznie więcej. Jak jeden z użytkowników Twittera, który musiał dopłacić ponad 300 zł za wynik i 70 zł za zaświadczenie.

Pan Grzegorz mieszka tuż przy słowackiej granicy, więc zaczął sprawdzać, czy nie opłaca się zrobić testu właśnie w tym kraju. - Okazało się, że tam ceny zaczynają się już od 55 euro (około 250 zł), a kończą na ok. 70 (320 zł). Tak czy inaczej, zdecydowanie taniej niż w Polsce - opowiada nasz czytelnik.

Szczepionka na koronawirusa. Ważna informacja UNICEF

Sprawdziliśmy. Faktycznie ofert testu RT-PCR jest sporo. Większość z nich można przeprowadzić w miastach nieco oddalonych od Polski, jak Bratysława czy Koszyce. Jednak są i punkty w pobliżu naszego kraju - na przykład w Popradzie, który znajduje się niecałą godzinę od polskiej granicy.

Chętnych do badania w Popradzie jest sporo. W jednej z klinik firmy Medirex pierwsze wolne terminy są wyznaczone na 26 października. Zaś w Koszycach czy Bratysławie trzeba czekać tylko dwa dni.

- Oszczędność to jedno. Podoba mi się też słowackie podejście do klienta. Wyznaczają konkretny dzień i konkretną godzinę na wykonanie testu - z dokładnością prawie co do 5 minut - dodaje pan Grzegorz, który na taki test się wybiera.

Polak jeździ do Ostrawy

Również w Czechach ofert jest sporo. Badania można wykonać m.in. poprzez firmę Spadia, która ma oddziały w różnych miastach na terenie kraju. Na przykład w Ostrawie. Miasto od polskiej granicy dzieli tylko 20-minutowa jazda samochodem.

Dzwonimy do firmy. Rozmowa jednak nie jest łatwa. Na pytanie, czy możemy porozmawiać po angielsku, koordynatorka badań sugeruje polski. Nie wszystko udaje mi się jednak zrozumieć, ale dowiaduję się, że jest możliwość przeprowadzenia badania - trzeba tylko wypełnić formularz ze strony.

W formularzu podajemy preferowany dzień, a nawet godzinę testu. Możemy też zapłacić online. Ile kosztuje czeski test? Bazowa cena to 1,7 tys. koron, a więc 286 zł. Jeśli chcemy do tego zaświadczenie, musimy dopłacić 200 koron, a więc 33 zł.

Na koniec rozmowy, próbuję spytać przedstawicielkę firmy Spadia, czy sporo Polaków wybiera u nich testy. - Ano! Jezdit Polacy!, jezdit! - słyszę tylko. Mojego pytania o skalę tych podróży koordynatorka jednak już zrozumieć nie potrafi.

W Czechach czy na Słowacji można się umówić na test na konkretną godzinę

W Czechach i na Słowacji można też wykonać testy na przeciwciała. W Spadii kosztują 600 koron (ok. 100 zł), w Medirex - 50 euro (ok. 229 zł).

W Polsce testy na koronawirusa można wykonać bezpłatnie tylko w dwóch przypadkach - gdy jedzie się do uzdrowiska oraz gdy ma się zlecenie od lekarza "uprawnionego" do zajmowania się podejrzeniami o zakażenie koronawirusem. Niedawno do lekarzy zakaźników dołączyli lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-10-2020

PiS koszmarNo i mamy różnicę pomiędzy Polską a Słowacją czy Czechami. Tam w porównaniu z naszym krajem test na prywatne zlecenie kosztuje około 300 zł a u nas … Czytaj całość

20-10-2020

PrądotfurcaBo u nas do ceny zasadniczej dochodzą jeszcze opłaty za:dostarczenie,wyrównawcza,mocowa,jakościowa,przejściowa,za obsługę handlową.

20-10-2020

antyPiS900zl? juz lece i robie bo mam 780zl renty miesiecznie.Zlodziejski kraj.

Rozwiń komentarze (332)