Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|
aktualizacja

Theresa May odejdzie? "The Times": dymisja w piątek

0
Podziel się:

Premier Wielkiej Brytanii ma w piątek ogłosić rezygnację z urzędu, po tym jak doszło do buntu w jej rządzie w związku z planem ws. brexitu – pisze czwartkowy dziennik „The Times”. Tymczasem trzy lata po referendum Brytyjczycy głosują w wyborach do europarlamentu.

Theresa May ma pozostać na stanowisku do czasu wyłonienia następcy.
Theresa May ma pozostać na stanowisku do czasu wyłonienia następcy. (PAP, STEPHANIE LECOCQ)

Theresa May ma pozostać na stanowisku do czasu wyłonienia swego następcy. Ten zostanie wskazany w dwuetapowym procesie. Dwóch ostatnich kandydatów powalczy o głosy 125 tys. członków Partii Konserwatywnej – informuje „The Times”.

Przypomnijmy. Wynegocjowana przez May umowa wyjścia z Unii Europejskiej została już trzykrotnie odrzucona przez Izbę Gmin, co zmusiło brytyjski rząd do wystąpienia do Brukseli z prośbą o bezterminowe przełożenie brexitu.

Brytyjska premier przedstawiła we wtorek kompromisowy projekt umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jednym z ustępstw jest zapis zobowiązujący rząd do przeprowadzenia parlamentarnego głosowania nad przeprowadzeniem powtórki referendum w sprawie brexitu.

Zobacz także: Zobacz także: Polacy w wielkiej Brytanii. Jaka przyszłość po brexicie?

Na propozycję negatywnie zareagowali najgłośniejsi krytycy premier w szeregach jej własnej partii. Jacob Rees-Mogg ocenił, że to, co teraz proponuje Theresa May, jest "gorsze niż wcześniej".

Z kolei politycy Partii Pracy ocenili, że nowa propozycja May to jedynie "odgrzewane kotlety".

Wielka Brytania powinna opuścić UE najpóźniej 31 października br. Tymczasem trzy lata po referendum, w którym zdecydowali o opuszczeniu UE, Brytyczycy biorą udział w w wyborach do europarlamentu. Głosowanie w ok. 40 tys. komisji wyborczych rozpoczęło się w czwartek o godz. 7 czasu lokalnego (godz. 8 w Polsce) i potrwa do godz. 22 (godz. 23 w Polsce). W 2014 roku frekwencja w wyborach europejskich w Wielkiej Brytanii wyniosła 35,6 proc.

Brytyjczycy wybiorą 73 europosłów w 12 okręgach wyborczych. Najwięcej z nich - 10 - będzie reprezentowało południowy wschód Anglii, a następnie Londyn i północny zachód kraju (po osiem). Sześciu deputowanych zostanie wybranych w Szkocji, czterech w Walii, a trzech w Irlandii Północnej.

W Anglii, Walii i Szkocji mandaty będą przydzielane metodą d'Hondta w oparciu o zamknięte listy partyjne, a w Irlandii Północnej - o model pojedynczego głosu przechodniego, w którym wyborcy porządkują kandydatów od najbardziej do najmniej popieranego.

Pierwsze wyniki będą ogłoszone dopiero w niedzielę po zakończeniu głosowania we wszystkich państwach UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)