Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|

To koniec spokoju. Ceny wynajmu mieszkań ponownie rosną

12
Podziel się:

Stawki najmu ponownie rosną. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w styczniu były one średnio o 1,3 proc. wyższe niż w grudniu i aż o 25 proc. wyższe niż przed rokiem. Po kilku miesiącach względnej stabilizacji powrócił więc wyraźny wzrost.

To koniec spokoju. Ceny wynajmu mieszkań ponownie rosną
Rosną ceny najmu mieszkań, ale rośnie też liczba ogłoszeń o wynajmie (Flickr)

Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w styczniu na portalach internetowych przybyło ofert wynajmu mieszkań. Dzięki temu liczba unikalnych, aktywnych ogłoszeń badanych przez autorów raportu w 16 miastach wróciła do przedwojennego poziomu 29 tysięcy ofert.

"Przypomnijmy, że ogromny napływ imigrantów z Ukrainy sprawił, że wiosną ubiegłego roku liczba ogłoszeń o wynajmie spadła o ponad 40 proc.To sprawiło, że stawki wystrzeliły o 14 proc. w ciągu zaledwie dwóch miesięcy, a później nadal powoli rosły. Choć liczba ogłoszeń wróciła do normy, to koszty najmu już nie - czytamy w raporcie

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 09.01 | Co czeka rynek nieruchomości w 2023 roku

Ceny wynajmu mieszkania. Nowy rekord w Białymstoku

W styczniu ceny wynajmu w analizowanych przez Expandera i Rentier.io miastach nadal rosły. Wzrost w porównaniu z grudniem 2022 r. pojawił się w 9 z 16 badanych miast, a średnia zmiana stawek wyniosła 1,3 proc. W Lublinie przeciętna cena najmu była o 6,7 proc. niższa niż grudniowa. Z drugiej strony w Białymstoku nastąpił wzrost o 7,8 proc. W tym mieście sytuacja kompletnie się więc zmieniła. Od lipca 2022 r. stawki z miesiąca na miesiąc spadały. Z kolei w styczniu ustanowiony został nowy rekord na poziomie 43,56 zł za m2.

W porównaniu do stycznia 2022 r. ceny najmu wzrosły we wszystkich analizowanych miastach bez wyjątku. Przeciętny wzrost wynosi 25 proc. Jeśli chodzi o konkretne miasta, to najbardziej zdrożał najem w Krakowie (35 proc.). Natomiast najmniejszy wzrost eksperci Expandera i Rentier.io odnotowali w Szczecinie i Częstochowie (po 13 proc.)

Co dalej z cenami najmu mieszkań?

"Trudno natomiast przewidzieć co dalej będzie działo się z poziomem stawek najmu. Dalsze wzrosty może ograniczać spadek popytu wynikający z tego, że coraz łatwiej będzie przenieść się z mieszkania najmowanego do własnego. Po pierwsze kredyty hipoteczne stają się łatwiej dostępne ponieważ KNF złagodziła regulację dotyczącą wyliczania zdolności kredytowej. Te zmiany wprowadził już Alior Bank, Millennium i Santander, a od 1 marca dołączy do nich ING Bank Śląski. Pozostałe banki zapewne również skorzystają z okazji, aby poprawić dostępność swoich kredytów" - czytamy w rapocie.

Analitycy zwracają uwagę, że kolejnym elementem, który może obniżyć popyt na najem, jest program "Bezpieczny kredyt 2 proc.". Dzięki niemu osoby kupujące pierwsze mieszkanie w życiu będą łatwo mogli uzyskać kredyt, nawet jeśli nie posiadają wkładu własnego. Dodatkowo rata takiego kredytu przez 10 lat będzie na bardzo niskim poziomie.

"Obie rządowe inicjatywy z dużym prawdopodobieństwem spowodują powrót na rynek części kupujących, co zmniejszy popyt na rynku wynajmu. W drugiej połowie roku mogą pojawić się więc spadki stawek za wynajem" - wskazują autorzy raportu.

Coraz wyższa opłacalność inwestycji w mieszkania

Expander i Rentier.io informują, że "dynamiczne wzrosty stawek najmu w połączeniu ze stagnacją cen mieszkań powodują, że opłacalność inwestycji w mieszkanie na wynajem jest coraz wyższa. Przed rokiem przeciętnie było to 4,5 proc. netto. W styczniu tego roku już 5,61proc. netto, czyli odpowiednik lokaty z oprocentowaniem 6,93 proc.".

To jednak przy założeniu, że mieszkanie jest wynajmowane przez pełne 12 miesięcy w roku oraz przy zakupie bez udziału kredytu. Wyliczenie uwzględnia wszystkie dodatkowe koszty takie jak prowizja pośrednika przy założeniu, że kupujemy z rynku wtórnego, taksa notarialna i wypisy, odświeżenie po zakupie, meble, cykliczne nakłady na odświeżenie i drobne naprawy, ubezpieczenie nieruchomości oraz podatek ryczałtowy (8,5 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
git
rok temu
kolejny dzien sinia dezinformaci ze strony patodeweloperki i sojusznikow
donald
rok temu
no i proszę! już wieczór a ja ubawiłem się przednio jak nigdy - na prawdę? kto w to uwierzy. Developerka musi być w ostrej desperacji, a wam ostro smarować za wypisywanie podobnych bzdetów.
$$$
rok temu
Bo za dużo zarabiają Pośrednicy.
pl_
rok temu
Wystarczy opodatkować Pośredników. Ceny spadną, i będzie czyściej.
xcx
rok temu
Czytam te bzdurne artykuły o wynajmie to śmiać mi się chce. Ceny wynajmu poszły w górę mieszkania wynajmują się na pniu itd. Bzdura bzdura mieszkań wylnych na wynajem jest bardzo dużo tylko że nie ma zainteresowania wynajmem. Dlatego tak dużo pustych mieszkań jest. Dokładnie to samo się tyczy samochodów. Ceny poszły w górę nowych nie ma a używane sprzedają się od ręki. Bzdura bzdura Samochodów używanych jest bardzo dużo tylko ludzi z gotówką nie ma. A nowe są w salonie do odboiru natychmiast. Po co wprowadzacie zamieszanie i podajecie nie prawdziwe informację????