Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Tona węgla maksymalnie po 2 tys. zł. Sejm zdecydował

209
Podziel się:

Tona węgla dla odbiorców końcowych ma być w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł, a jego dystrybucją po kraju zajmą się samorządy. To zakładał rządowy projekt ustawy o dopłatach węglowych. W czwartek 20 października posłowie zdecydowali się przystać na ten pomysł i przegłosowali projekt. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Tona węgla maksymalnie po 2 tys. zł. Sejm zdecydował
2 tys. zł za tonę węgla. Sejm przystał na pomysł PiS-u (PAP, PAP/Mateusz Marek)

Za przyjęciem ustawy głosowało 303 posłów, 14 było przeciwko, a 118 wstrzymało się od głosu.

Sejm przyjął tzw. ustawę węglową, a teraz rozpatrzą ją senatorowie.

Ustawa o dopłatach do węgla

Ustawa przewiduje, że gminy, spółki gminne i związki gminne kupią węgiel od importerów po cenie maksymalnej w wysokości. 1,5 tys. zł za tonę. Surowiec sprzedadzą krajowe podmioty - PGE Paliwa oraz Węglokoks. Następnie zajmą się jego dystrybucją wśród swoich mieszkańców.

Poniesione koszty - głównie transportu - będą mogły "doliczyć" do końcowego rachunku wystawionego gospodarstwom domowym, jednak w kwocie nie większej niż 500 zł. Wszystko po to, by cena za tonę węgla dla odbiorcy końcowego nie przekroczyła 2 tys. zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pierwsze przymrozki pokażą, jaka jest prawda. "Węgiel ze składów zostanie wymieciony"

Aby nabyć węgiel po preferencyjnej cenie, mieszkańcy będą musieli złożyć do gminy wniosek o zakup preferencyjny. Będą mogły zrobić to osoby uprawnione do dodatku węglowego. Gmina natomiast dystrybucję węgla przeprowadzi poprzez własne jednostki organizacyjne, wybrane spółki, np. komunalne, umowę ze składem węgla, umowę z inną gminą. Mają przy tym być zwolnione z podatku akcyzowego.

Będzie można ubiegać się o zwrot pieniędzy

Gminy, które kupiły węgiel do sprzedaży przed wejściem w życie nowych przepisów, będą mogły wnioskować o zwrot różnicy w cenie. Z szacunków przedstawionych wcześniej przez Mateusza Morawieckiego wynikało, że koszt nowego programu dla budżetu państwa wynosi ok. 3 mld zł. A dlaczego akurat samorządy mają dystrybuować węgiel?

Samorządy są najbliżej mieszkańców. Duża część samorządów miała wątpliwości (wobec pomysłu dystrybucji węgla - przyp. red.). Wskazywały na cenę. Postanowiliśmy więc przygotować ustawę, która mówi, że samorządy mogą otrzymywać węgiel po 1,5 tys. zł od importerów, a następnie sprzedawać go po cenie do 2 tys. zł. Wprowadziliśmy zasadę, że w tych miejscach, w których samorządy nie będą w tej operacji uczestniczyć, tam będą mogły uczestniczyć w programie podmioty prywatne, prywatne składy - kupować węgiel po 1,5 tys.zł, a następnie sprzedawać go po cenie nieco wyższej niż samorządy, jeśli dotrzymają warunków, czyli m.in. będą sprzedawać węgiel tym odbiorcom, którzy mają zarejestrowane piece węglowe - tłumaczył na konferencji prasowej Jacek Sasin.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(209)
666
2 lata temu
U nas juz dawno sklady wegla zamkniete. Deweloper domy tam stawia. Ale ten wegiel trzeba benzyna podlac bo sie nie pali.
pytek
2 lata temu
Pani Moskwa, i po co było tak kłamać w sprawie węgla jak i Odry? W normalnym kraju po takich oświadczeniach uczciwy człowiek /minister/ podaje się do dymisji a pani na co czeka?
Papa S
2 lata temu
ale 2koła za tonę tego co się nie pali, tak?
orca
2 lata temu
Za chwilę sejm uchwali cenę chleba, masła i benzyny i będziemy ,mieli ceny regulowane czyli rzecz typową dla komunizmu ale po tym nastąpią niedobory towarów i usług bo nie opłaci się produkować i pracować po tych cenach no to wejdą kartki czyli drugie stadium komunizmu i zatoczymy piękny łuk i wrócimy się do czasów Jaruzelskiego, który musiał stan wojenny wprowadzić na wskutek niepokojów społecznych wywołanych brakiem wszystkiego.
PiSowiec
2 lata temu
Przyjmę stanowisko PREZESA w Spółce i stanowiska w Radach Nadzorczych.
...
Następna strona