Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MBD
|
aktualizacja

Transakcja zamiany nieruchomości – jak to działa?

0
Podziel się:

Zamiana nieruchomości nie należy do popularnych transakcji, a na dodatek budzi obawy wielu osób. Nie musi być jednak tak straszna, jak się wydaje. Jest wygodniejsza i szybsza niż zwykła sprzedaż oraz kupno mieszkania. Jak przygotować się do transakcji wymiany? O czym warto pamiętać przed spisaniem aktu notarialnego?

Transakcja zamiany nieruchomości – jak to działa?
(Getty Images, sukanya sitthikongsak)

Czym jest transakcja zamiany nieruchomości?

Najprostszym sposobem, aby wejść w posiadanie nieruchomości, jest kupno za pełną kwotę. Wymaga to jednak największego wkładu finansowego. Można również zakupić mieszkanie lub dom na raty. Jest także trzecia opcja, czyli zamiana nieruchomości.

Czym jest umowa zamiany nieruchomości? Polega na wzajemnym przeniesieniu własności nieruchomości. Jest określana jako transakcja wzajemna i regulują ją przepisy Kodeksu cywilnego. Przeprowadzana jest w formie aktu notarialnego. Strony dokonują wymiany mieszkań lub lokali za obopólną zgodą. Wiąże się to z wieloma zaletami. Ułatwia oraz skraca proces sprzedaży, a następnie kupna nowej nieruchomości. Za jednym zamachem strona pozbywa się starego, a zyskuje nowe lokum.

Zamianę nieruchomości można przeprowadzić w przypadku nieruchomości budynkowych i lokalowych oraz w przypadku nieruchomości gruntowych. Zamiana nieruchomości gruntowych ma miejsce najczęściej w przypadku utrudnień w prowadzeniu gospodarki rolnej. Przedmiotem umowy mogą być nieruchomości, zarówno te, względem których przysługuje prawo własności, jak i te ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu.

Jak przeprowadzić transakcję zamiany nieruchomości?

Pierwszym krokiem do przeprowadzenia transakcji jest znalezienie strony, która jest zainteresowana wymianą. Ogłoszenie można zamieścić na portalach komercyjnych lub na platformach internetowych funkcjonujących w ramach odpowiedniego wydziału urzędu gminy lub miasta.

Uzgodniona transakcja powinna być przeprowadzana z udziałem notariusza, który sporządza akt notarialny. Zawiera w nim dane dotyczące obydwu nieruchomości oraz potwierdzenie prawa dotychczasowych właścicieli. Jeśli transakcja tego wymaga, w umowie określa się wymaganą kwotę pieniędzy, czyli dopłaty, którą jedna ze stron wpłaci drugiej, aby wyrównać wartość zamienianych nieruchomości. Przy określaniu wartości strony mogą korzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego. Zamiana nieruchomości bez dopłaty jest rzeczą rzadko spotykaną.

Umowa powinna zawierać także oświadczenie stron oraz zobowiązanie do przeniesienia swojej własności na własność osoby wskazanej w umowie. Wszystkie dodatkowe szczegóły także powinny zostać wskazane w umowie notarialnej. Takie działania mogą wiązać się z koniecznością dokonania odpowiednich wpisów w księgach wieczystych obu nieruchomości.

Na co należy uważać przy transakcji zamiany nieruchomości?

Jak widać, zamiana nieruchomości nie jest formułą mocno skomplikowaną. Jenak, jako że przedmiotem transakcji jest nieruchomość, należy wykazać się ostrożnością. Ważne, aby dokładnie zapoznać się ze stanem mieszkania, jaki ma podlegać wymianie. Warto mieć pewność, że nowe lokum spełnia wszystkie wymagania.

Warto również zwrócić uwagę na podatek od zamiany nieruchomości. W przypadku podatku od czynności cywilnoprawnych podstawę opodatkowania stanowi jedynie różnica wartości rynkowych zamienianych lokali. Co ważne, za zapłatę PCC odpowiadają solidarnie obie strony umowy, tak więc koszty są ponoszone przez nie po połowie. Unika się zaś dodatkowych wysokich kosztów, które obowiązują przy kupnie i sprzedaży mieszkania.

Czy transakcja zamiany nieruchomości jest popularna?

Zamiana nieruchomości nie jest zbyt częsta w Polsce, ale ma wiele zalet. To opcja popularna głównie wśród osób, którym zależy na szybko przeprowadzonej transakcji. Coraz częściej dochodzi nawet do zamiany nieruchomości w formie domu na mieszkanie. Osoby posiadające mieszkanie w centrum dużego miasta wolą zamienić je na dom poza dużą aglomeracją.

Wymiana zyskuje na popularności również wśród osób, które chcą zmienić miejsce zamieszkania bez konieczności dokonywania jakichkolwiek opłat. Są to jednak nieczęste sytuacje. Rzadko dochodzi do zamiany nieruchomości o różnych wartościach bez dopłaty. Ustalenia wysokości dopłaty lub inne kwestie pieniężne pozostawia się dwóm stronom umowy.

Zamiana nieruchomości powinna zainteresować wielu także przez wgląd na zalety takiej formy transakcji. Jest to niewątpliwie szybkość (w przypadku mieszkania własnościowego, zamiana mieszkania komunalnego i spółdzielczego trwa natomiast dłużej), niższe koszty, a także poprawa jakości życia. Na wymianę często decydują się osoby starsze, które za dodatkową dopłatą wymieniają swoje większe mieszkanie na mniejsze. Idzie za tym zmniejszenie kosztów utrzymania. Jest to również okazja dla osób będących w trudnej sytuacji finansowej.

Co więcej, zamiana mieszkania może być ratunkiem dla osób z niekorzystnym kredytem hipotecznym. Wówczas jednak w grę wchodzą dodatkowe utrudnienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)