Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Trasą Via Baltica od Warszawy do Kowna. Wiceminister podał, kiedy będzie gotowa

35
Podziel się:

Trwają prace nad usprawnieniem połączenia drogowego między Polską a Litwą. Bezpieczniej i szybciej ma być po oddaniu drogi ekspresowej S61. W budowie są jeszcze trzy odcinki. - Jesteśmy na ostatnim etapie przed otwarciem - zapewnia Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.

Trasą Via Baltica od Warszawy do Kowna. Wiceminister podał, kiedy będzie gotowa
Zaawansowanie prac na budowie trasy Via Baltica, odc. Ełk Południe - Wysokie (maj 2023) (GDDKiA, GDDKiA)

Via Baltica to trasa międzynarodowa, docelowo łącząca Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię. Jej znaczenia wzrosło po wybuchu wojny w Ukrainie. Usprawnić ma m.in. transport broni i wojsk po wschodniej flance NATO.

Trasa biegnąca przez cztery kraje jest w dużej mierze drogą ekspresową. Na przykład w Polsce, gdzie jej budowa jeszcze się nie zakończyła. Mowa o S61, która potrzebuje już tylko trzech odcinków, by była kompletna.

Ekspresówka była jednym z tematów środowych rozmów między polskim wiceministrem infrastruktury Rafałem Weberem i jego litewskim odpowiednikiem - Juliusem Skačkauskasemną. Polityk PiS powiedział, że GDDKiA jest "na ostatnim etapie przed otwarciem Via Baltica od Warszawy do Kowna".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polaków nie stać na mieszkania. Ekspertka: to wina polityki państwa

Dwa odcinki drogi ekspresowej S61 do otwarcia w tym roku

- Po stronie polskiej w najbliższych miesiącach oddamy do ruchu dwa z trzech brakujących jeszcze odcinków drogi ekspresowej S61. Pozostanie nam tylko końcowy odcinek obwodnicy Łomży. Planujemy zapewnić przejezdność na tym odcinku do połowy przyszłego roku - poinformował Weber na środowym spotkaniu.

Odcinki, które drogowcy mają oddać "w najbliższych miesiącach" to: Ełk Południe - Wysokie w woj. warmińsko-mazurskim oraz Podborze - Śniadowo na Mazowszu. Prawdopodobnie stanie się to jesienią, choć w pierwszym przypadku prace powinny się zakończyć w grudniu 2022 r.

Termin wykonania obwodnicy Łomży mija w 2025 r. Dlatego wiceminister wspomniał o "zapewnieniu przejezdności" trasy. Jeśli plan się spełni, to kierowcy będą korzystali z nowej infrastruktury, ale - prawdopodobnie - z wyśrubowanym limicie prędkości.

Przedstawiciele resortów ds. transportu wizytowali razem budowę litewskiego odcinka Via Baltica.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
infrastruktura
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(35)
Kierowca
3 miesiące temu
W najbliższych miesiącach? Jeszcze w maju na stronach GDDKiA można było przeczytać, że odcinek Ełk -Wysokie ma być oddany najpóźniej na początku lipca. Czy to kolejne opóźnienie wyborcze?
ręce opadają
4 miesiące temu
a gdzie mapa ?
zgred
4 miesiące temu
CPK i gwiażdzisty układ szbkich kolei to militarne polecenie USA,nie mające znaczenia gospodarczego.
filo
4 miesiące temu
Mapa, mapka, schemat! nikt nie ma w pamięci przebiegu drogi.
Twój Nick
4 miesiące temu
połączcie wreszcie drogi wokół Warszawy i Krakowa, masakra jakaś, do tego Gdańsk-Szczecin!
...
Następna strona