Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Michał Krawiel
|

Trudne powroty Polaków z pracy zdalnej. Mogą wywołać falę oskarżeń o dyskryminację

47
Podziel się:

Praca zdalna w Polsce jest wciąż nieuregulowana. Temat szerzej w przestrzeni publicznej pojawił się wraz z początkiem pandemii. Tysiące Polaków przeniosły się z biur do swoich mieszkań, gdzie od marca ubiegłego roku pracują w systemie zdalnym. Zbliża się jednak czas powrotów do rozwiązań sprzed pandemii. Może to wywołać zamieszanie i oskarżenia o dyskryminację.

Trudne powroty Polaków z pracy zdalnej. Mogą wywołać falę oskarżeń o dyskryminację
Nie wszyscy chcą wrócić do pracy stacjonarnej (Adobe Stock)
bEDtAMdh

Wraz z postępem programu szczepień zbliża się nieuchronnie moment, w którym część firm zacznie powoli zacznie odstępować od modelu pracy zdalnej. Tysiące pracowników biurowych będzie musiało wrócić do swoich biurek. W niektórych firmach ten proces będzie podzielony na etapy. W tym wypadku pracodawcy muszą postępować ostrożnie, by nie doprowadzić do sytuacji, w której może dojść do dyskryminacji w tym zakresie. Problemowi przygląda się ”Rzeczpospolita”.

Problematyczny jest już sam temat pracy zdalnej, który w polskim prawie nie jest jednoznacznie określony i będzie dopiero tematem nowelizacji kodeksu. W tej chwili praca zdalna jest determinowana przez zapisy epidemiczne i to pracodawca jest stroną decydującą w tym zakresie. Docelowo, po zmianach w Kodeksie pracy, praca zdalna będzie przedmiotem uzgodnień między pracodawcą i pracownikiem.

bEDtAMdj

Jednak te zmiany, to wciąż bardziej patrzenie w dalszą przyszłość. Problematyczne pod względem powrotów i dalszych działań będą najbliższe tygodnie i miesiące.

Zobacz także: Wsparcie dla firm także po pandemii? "Powinny być systemy pomocowe"

Według ”Rz” w trakcie powrotów pracowników do biur istotne będzie to, czy pracodawca zastosuje do tego obiektywne kryteria, które nie będą dyskryminowały nikogo z zatrudnionych. Różnicowanie pracowników pod kątem tego kto nadal pracuje zdalnie, a kto musi wrócić do pracy stacjonarnej może być uznane za wysoce ryzykowne ze względu na zarzuty nierównego traktowania.

bEDtAMdp

Jak może wyglądać w tym wypadku zachowanie dyskryminujące? W przypadku pracy hybrydowej może się zdarzyć, że grupa wykonująca te same obowiązki będzie na stałe podzielona na tych, którzy pracują z biura i na tych, którzy mogą dalej kontynuować pracę zdalną. W tym wypadku można zarzucić pracodawcy nierówne traktowanie, ponieważ wszyscy pracownicy wykonują ten sam zakres obowiązków. Może to mieć miejsce, kiedy pracodawca założy, że osoby wychowujące mogą pracować z domu, a bezdzietni muszą wrócić do pracy stacjonarnej.

W tym wypadku osoby pracujące z domu, mogą zarzucić pracodawcy, że ponoszą dodatkowe koszty związane z takim rozwiązaniem. Z drugiej strony osoby pracujące w normalnym trybie, mogą oskarżyć pracodawcę o narażanie zdrowia np. w trakcie korzystanie komunikacji .

bEDtAMdq

Dyskryminacja może pojawić się również w temacie płac. Jeżeli osoby wykonujące te same obowiązki, ale w różnych systemach, będą inaczej gratyfikowane za swoją pracę, wtedy pojawia się pole do zarzutu o dyskryminację wynikającą z modelu pracy.

Powrót do pracy stacjonarnej, model hybrydowy i pozostanie nadal w systemie pracy zdalnej, to temat nie tak oczywisty i na pewno będzie wymagał zapowiadanych zmian w regulacjach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDtAMdK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(47)
edzio
4 miesiące temu
Jak sie nie podoba praca dla kogos niech sami pozakladaja firmy
Mania
4 miesiące temu
U nas też już powoli mówią, że trzeba wracać do pracy do biura. A tak mi się nie chce. W domu mogłam trochę ogarnąć z roombą, ugotować coś. Do tego wstawałam o wiele później i chodziłam w luźnym dresie, w pracy już tak nie będzie…
???
5 miesięcy temu
bezrobotnicy , do czego ta praca potrzebna?
bEDtAMdL
koniec tematu
5 miesięcy temu
Na cały świecie to pracodawca decyduje gdzie ma pracownik pracować i koniec tematu
yyyyyyyyy
5 miesięcy temu
jak ktoś się umawiał na pracę zdalną w 100% to nadal będzie tak pracował. A jeśli ktoś pracował normalnie a teraz pracuje hybrydowo, to musi pamiętać, że pracodawca zawsze może kazać mu się stawić w biurze. z perspektywy firmy nadal wynajmowane jest biuro które stoi prawie puste, a nie można z niego tak do końca zrezygnować.
...
Następna strona