Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Pracowakacje. Pracownicy chcą korzystać, ale brakuje regulacji

5
Podziel się:

Praca zdalna w pandemii zmieniła podejście do wykonywania pracy. Trzy czwarte polskich pracowników chciałoby korzystać z tzw. workation, czyli łączyć pracę z wakacjami.

Pracowakacje. Pracownicy chcą korzystać, ale brakuje regulacji
Praca zdalna zmieniła nasze podejście. Coraz więcej pracowników nie chce siedzieć w biurach (Unsplash.com)

Praca z plaży, a może z domku w górach? Workation, czy inaczej "pracowakacje" to trend, który zyskał na popularności właśnie w czasie pandemii.

Pracownicy, którzy przymusowo zostali wysłani do pracy zdalnej, zamiast siedzieć we własnych czterech ścianach, organizują dłuższy wyjazd również za granicę i jednocześnie pracują.

Jak wynika z "Barometru Polskiego Rynku Pracy", już co trzeci pracodawca od wybuchu pandemii przyznaje, iż największy benefit jaki oferuje pracownikom, to elastyczność w zakresie miejsca i czasu wykonywania obowiązków.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Krzysztof Gawkowski wyjawia, jak będzie wyglądać zdalna praca posłów

Według Personnel Service zatrudnieni chętnie z tej opcji korzystają. Nikogo już nie dziwią zdalne spotkania, cotygodniowe statusy przesyłane mailem czy telekonferencje.

Z badań Grant Thornton wynika, że chętnych na taką formę jest znacznie więcej. Pracę łączyć z wakacjami chce 75 proc. ankietowanych.

Problemem jednak są polskie przepisy.

- Kwestia pracy poza biurem, bez względu na to, czy jest wykonywana w domu, czy innym miejscu na świecie, nadal nie jest w Polsce w pełni uregulowana - zaznacza prezes Personnel Service Krzysztof Inglot.

Pojawiają się wątpliwości, związane m.in. z tym, jak wygląda kwestia wypadku przy pracy wykonywanej za granicą oraz sceptycyzm części pracodawców do tego trendu.

- Aktualnie wątpliwości budzi też kwestia bezpieczeństwa takich podróży ze względu na utrzymujące się ryzyko zarażenia się koronawirusem - dodaje Inglot.

Poza tym choć łącznie pracy z wakacjami może brzmieć atrakcyjnie, to eksperci podkreślają, że workation nie zastąpi prawdziwego urlopu i nie powinno się go traktować jako jego alternatywy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
Ania bania
3 lata temu
niech wkońcu home office bedzie czymś normalnym a nie jakimś wyimaginowanym przywilejem z którego mogą korzystać tylko wybrani i to raptem przez 1 dzien lub dwa w miesiacu . Praca w zależnosci od jej charakteru nie musi być wykonywana stricte w biurze . Jak sie ma fajnego szefa , ktory na życie patrzy inaczej niz te wszystkie zafiksowane korposzczury to da sie dogadać i korzystać . Robota musi byc wykonana i tyle - a czy w biurze czy na karaibach ? kogo to obchodzi :-) ja jestem ZA !
Krzysztof
3 lata temu
U mnie wakacje to październik wtedy jadę z kobita nad morzem po opalać zjeść dobra rybkę suroweczke
wewewew
3 lata temu
wypadek przy pracy z kompem. nawalił sie i spadł z krzesła. to wypadek przy pracy????
bo tak
3 lata temu
Po trzech tygodniach następuje wymiana flory bakteryjnej i pełne uzdrowienie.
Koniec 14 dni
3 lata temu
Zlikwidować durny przepis z epoki Polski Ludowej o 14-dniowym urlopie. Chcę sam decydować o tym ile dni wolnego i kiedy wziąć. Dlaczego nie mogę wziąć 2 razy po 5 dni i cieszyć się 2 razy 9-dniowymi urlopami (licząc weekendy) tylko muszę na siłę brać 14 dni?