Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Turów położy się cieniem. "Nie chciałbym, żeby to był czeski film"

106
Podziel się:

- Sytuacja z Turowem jest bardzo przykra i chyba na wiele lat położy się cieniem w relacjach polsko-czeskich – powiedział w czwartek na antenie Radia Wrocław wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Jak dodał, konflikt ten powinien skończyć się szybko. Nałożenie kar na finansowych na Polskę nazwał "czymś niewyobrażalnym".

Turów położy się cieniem. "Nie chciałbym, żeby to był czeski film"
Czechy wniosły do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni Turów pod koniec lutego 2021 r. (PAP)

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski w rozmowie w Radiu Wrocław podkreślił, że nałożenia kar finansowych na Polskę ws. kopali Turów to dla niego "coś niewyobrażalnego".

- TSUE jest dla mnie dziwną instytucją, gdzie nie ma możliwości odwołania. Pani, która jednoosobowo wydaje tego typu decyzję, nie licząc się z konsekwencjami, to przepraszam, który rząd podpisałby się pod tym, żeby nie dostarczać ciepła dla części mieszkańców Polski z powodu jednoosobowego wyroku sądowego – powiedział wojewoda.

Zobacz także: "Gdzie tu logika?". Minister oburzony decyzją TSUE ws. Polski

Konflikt powinien skończyć się szybko

Dodał, że dla niego konflikt wokół Turowa jest "bardzo przykry" i – jak mówił – "chyba na wiele lat położy się cieniem w relacjach polsko-czeskich".

Obremski pytany o to, kiedy ten konflikt może się zakończyć, odpowiedział, że "w kategoriach logicznych powinien skończyć się szybko".

- Natomiast, czy w ramach szeroko pojętej Unii, w ramach relacji polsko-czeskich mamy do czynienia z logiką? Nie wiem. Nie chciałbym, żeby to był czeski film – powiedział.

Skarga Czech

Polsko-czeskie negocjacje dotyczące kopalni Turów rozpoczęły się w czerwcu 2021 r. Prowadził je minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, a następnie Anna Moskwa. Przerwane 30 września rozmowy zostały wznowione 5 listopada. Z uwagi na proces tworzenia się nowego rządu w Czechach nie były kontynuowane.

Czechy wniosły do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni Turów pod koniec lutego 2021 r. Jednocześnie domagały się zastosowania tzw. środka tymczasowego, czyli nakazu wstrzymania wydobycia.

Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego. Polski rząd do nakazu wstrzymania wydobycia nie zastosował się.

20 września TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polski rząd deklaruje, że płacić nie zamierza.

Opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie dotyczącej kopalni węgla brunatnego Turów zostanie ogłoszona 3 lutego 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(106)
Ślezan
10 miesięcy temu
Zgodnie z tzw. „Соглашение о мерах обеспечения безопасности Российской Федерации и государств-членов Организации Североатлантического договора” Rosja domaga się, aby państwa byłego Układu Warszawskiego nie mogły korzystać z ochrony NATO, a tym samym zabroniono Czechom pomocy Polsce w przypadku konfliktu zbrojnego. Biorąc pod uwagę, że w debacie jest wielu dyskutantów, którzy nie znają kwestii sporu o Turów i posługują się demagogicznymi argumentami, uważam, że ktoś na Wschodzie przy pomocy trolli stara się pogorszyć stosunki między państwami V4.
Zbys
10 miesięcy temu
Pis nie Olewał żadnych problemów : znalazł pieniądze, obniżył wiek emerytalny 65l, programy socjalne 500+300+13 emerytura płace z 3zł za Peło na 14zł za Pis ,zatrzymał ciapatych, zrównoważony rozwój tunel w Świnoujście, przekop mierzeji, repolonizacja banków baitic paip, zakup złoża gazu na szelfie Norweskim to nasz gaz tylko ze złóż Norweskim To Olewanie?
Z mądrze
10 miesięcy temu
Trzeba skargę czechom dać za przeszkadzanie w utrzymywaniu miejsc w Polsce, no chyba że chcą współpracę gdzie przywilejami jest wymiana, od Czech zamiennik energi na którą się skarżą, od Polski zamknięcie kopalni.
Zagłoba
10 miesięcy temu
Niedługo jedno osobowo ta niemiecka UE nałozy kary nawet za to ze ta niedobra Polska nie pozwala foldzdojczowi Tuskowi rzadzic Polska aby im sie zgadzał na wszystko tego pragna bandyci okradając nasz kraj=Najwyzszy czas opuscic te mafie kolesiowsko rodzinna w Brukseli niech sie bawia poluja robia rauty oby tylko nie naszym kosztem=inni tez zaczynaja zauwarzać fraństwo UE i TSUE oraz zamordyzm jaki chca narzucić państwom członkowskim=nie licze aby ten Niemiecki bandytyzm tam sie zmienił?
Szczepan
10 miesięcy temu
Kiedy w końcu rząd postawi czechom twarde warunki, tak by im się nie opłacały te gierki.
...
Następna strona