Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Tych słów prezes NBP używa najczęściej. Rozebrali jego konferencje prasowe na czynniki pierwsze

33
Podziel się:

"Pomimo obfitości tematów, jedno słowo pojawia się w wypowiedziach prezesa zdecydowanie najczęściej i jest to inflacja" - napisali ekonomiści mBanku. Przeanalizowali o czym i jak mówi prof. Adam Glapiński na konferencjach po posiedzeniach Rady Polityki Pieniężnej.

Tych słów prezes NBP używa najczęściej. Rozebrali jego konferencje prasowe na czynniki pierwsze
Konferencje prezesa NBP Adama Glapińskiego po posiedzeniach Rady Polityki Pieniężnej przykuwają uwagę mediów i ekonomistów (GETTY, Bloomberg)

Konferencje prasowe prezesa Adama Glapińskiego odbywają się co miesiąc po zakończeniu posiedzenia RPP. Ze względu na mnogość poruszanych zagadnień, swobodny styl i kwiecisty język, wystąpienia te zyskały miano "stand-upów". Ekonomiści mBanku zebrali transkrypcje klipów wideo z tymi konferencjami z ostatnich dwóch lat i poddali ich treść analizie maszynowej.

Podczas dotychczasowych konferencji padł niejeden cytat, który zaczął żyć własnym życiem. "Tak to w gospodarce jest. Jak rośnie, to spada. Jak spada, to rośnie. Inaczej niż w cyklu życia, gdzie się starzejemy" - mówił prezes NBP podczas konferencji w lutym 2022 r. Pamiętne słowa wypowiedział miesiąc później.

Stoję przed państwem jako jastrząb na czele jastrzębi, które tworzą obecnie RPP. Cała Rada jest zdeterminowana, żeby w jak najkrótszym czasie, zgodnie z kanonami sztuki polityki pieniężnej, doprowadzić inflację do normalnego poziomu - stwierdził w marcu 2022 r.

W sierpniu posiedzenie RPP się nie odbywa, dlatego w tym miesiącu "stand-upu" prezesa Adama Glapińskiego nie będzie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Klaun polskiej polityki". Mocne słowa pod adresem Glapińskiego

Inflacja. To słowo prezes NBP powtarza najczęściej

Z analizy ekonomistów mBanku wynika, że podczas wystąpień prezesa NBP słowo "inflacja" pada wielokrotnie część niż "gospodarka", "wzrost" czy "cena".

Co z obniżką stóp procentowych?

Dodają, że jest jednak jedno słowo, które w ustach prezesa pojawia się coraz częściej. - Dla nawet mało uważnych obserwatorów krajowej polityki pieniężnej nie powinno być ono zaskoczeniem. Słowem tym jest 'obniżka', co najczęściej idzie w parze z obniżką stóp procentowych. Co jednak ciekawe, wciąż nie jest ono częstsze od 'podwyżki" - czytamy.

Dlaczego? "Po pierwsze dlatego, że prezes wspomina o tym, że RPP już podwyżek stóp dokonała, po drugie ze względu na fakt, że podwyżki dotyczą też cen czy płac" - dodano.

Według ekonomistów mBanku moment, w którym wspominanie o obniżkach przybrało na sile, wydaje się nie być przypadkowy. "To jesień zeszłego roku, czyli moment, w którym RPP de facto zakończyła cykl zacieśniania polityki pieniężnej" - stwierdzają.

Autorzy analizy dodają, że choć spodziewali się spadku częstotliwości pojawiania się słowa "pandemia" wraz z jej wygasaniem, to temat ten przybrał na sile w tym roku. Może to mieć związek z kampanią bannerową, w której NBP przekonywał Polaków, że wysokiej inflacji w Polsce winne są skutki pandemii oraz wojna w Ukrainie.

Autorzy analizy dodają, że nie ma ona charakteru naukowego, a ciekawostkowy. "Artykuł nie otworzy oczu, raczej nie posunie też daleko naszej wiedzy w zakresie nastrojów jakie panują w RPP. Gdyby ktoś jednak chciał zaimponować na imprezie ciekawostką, jak często prezes NBP mówi słowo "gospodarka" to tekst jest jak znalazł" - podkreślili.

Poświęcili temu zagadnieniu również kilka tweetów, w jednym wyjaśniając, jak prof. Adam Glapiński robi kanapkę. "Widać strukturalne podejście do tematu. Najpierw chleb, później masło. Oba słowa łącznie wystąpiły tyle samo razy. Dokładniej to 44 razy, przypadek?" - napisali.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
Władek
4 miesiące temu
Jestem w Pana wieku na emeryturze,mam 75 lat i zastanawiam się jak w Pana wieku się jeszcze chce ,u mnie zdrowie szwankuje , muszę pamiętać o lekach a torbę mam już do kolan i obijam uda mojej żony .
Witek
4 miesiące temu
Podziwiam Pana,że w wieku 75 lat otacza się Pan pięknymi kobietami,które robią dobrą robotę,dla dobra kraju, suwerena i pomagają Panu ,dzielnie walcząc z inflacją.To wszystko zawdzięcza Pan Jarosławowi Kaczyńskiemu ,to On tak dba o Pana ,żeby miał Pan piękną starość w otoczeniu cudownych dam i niezapomnianych chwil.On też czytał kilka razy wyznania kurtyzany pt Dzienniki Anastazji P .
Dzienniki Ana...
4 miesiące temu
Panie Adamie ,kto wysłał Chrzanowskiego, byłego szefa KNF z propozycją korupcyjną do Leszka Czarneckiego,zadał bagatela 40mln ,niech Pan powie dla kogo miały być te pieniądze,sam Czarnecki gratulował Panu doskonałego wyboru , długonogich blond asystentek, jedna była modelka ,która reklamowała wcześniej rajstopy i pracowała w modelingu,wiem że jedna z nich miała zasiadać w RPP .
Marta,Justyna...
4 miesiące temu
Drogi Panie Prezesie, jesteśmy kelnerkami z Łodzi, chcemy dołączyć do elyty bankowości, Pixie, Dixie i pozostałych dam,wiemy że preferuje Pan , długonogie blondyny z ustami na oponkę i duże biusty , tańczymy Kankana bez bielizny,mamy orginalne stroje,widzimy Pana w stroju senatora Rzymskiego z liściem laurowym na głowie w saunie na leżance a służki półnagie karmią Pana winogronami ,poruszając olbrzymi wachlarz ,nacierając Pana oliwką .
Dandy
4 miesiące temu
Afera i to za ich czasów wielkie łapówki pod stołem za WIBOR w umowach trzeba mówić jasno głośno i wyraźnie wielkie oszustwo na milionach Polaków w żadnym innym kraju po podpisaniu umowy kredyt nie może zdrożeć o ponad 100% !!! Złodziejstwo i afera
...
Następna strona