Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Tylko w money.pl. Mamy pierwsze informacje o składzie Rady ds. Przedsiębiorczości

92
Podziel się:

- Rozmowy, które prowadziłem z państwem podczas Kongresu, ostatecznie przekonały mnie do tego, że powinienem założyć przy Kancelarii Prezydenta Radę ds. Przedsiębiorczości – zapowiadał w listopadzie na Kongresie 590 Duda. W marcu Rada zacznie prace.

Andrzej Duda ogłosił powołanie Rady podczas wręczania Gospodarczych Nagród Prezydenta.
Andrzej Duda ogłosił powołanie Rady podczas wręczania Gospodarczych Nagród Prezydenta. (KPRP, Jakub Szymczuk KPRP)

Prezydent deklarację złożył 15 listopada w zeszłym roku. Zgodnie z zapowiedziami ma to być zespół polskich biznesmenów powołany po to, "żeby z nimi dyskutować nad tym, co można w polskim systemie prawnym poprawić".

Rada ma też wspierać ułatwianie funkcjonowania polskiemu biznesowi i tworzyć lepsze warunki do jego rozwoju, "do budowania naszej pomyślności i coraz lepszych warunków życia dla naszego społeczeństwa" - deklarował prezydent.

Zobacz także: Spotkanie Andrzej Duda - Mike Pence. Wiceprezydent USA zacytował Wałęsę

Zgodnie z roboczym planem Rada miała wystartować 28 lutego na 100-lecie złotego. Tak się jednak nie stało. W Kancelarii Prezydenta zapytaliśmy, na jakim etapie jest jej tworzenie.

- Cały czas nad tym pracujemy. Lista członków jest już gotowa. Nie chcielibyśmy jednak prezentować tych nazwisk przed oficjalnym powołaniem rady. W jej skład mają wchodzić trzy grupy: przedsiębiorcy, naukowcy i przedstawiciele organizacji biznesowych - mówi money.pl Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta RP.

Przedsiębiorcy z sukcesami

Jak dodaje, do Rady zaproszeni zostali przedsiębiorcy, którzy swój sukces zbudowali od podstaw i świetnie radzą sobie na polskim i zagranicznym rynku. Ekonomiści to naukowcy, młodsi profesorowie wykładający na uczelniach, ale zajmujący się zawodowo gospodarką, doradzając przy inwestycjach czy fuzjach.

- Nie będą to nazwiska z pierwszych stron gazet. Zależy nam na świeżości i pokazaniu pełnego potencjału intelektualnego w naszym kraju. Co do przedstawicieli organizacji biznesowych również nie chciałbym zdradzać, które to będą - mówi Spychalski.

W Radzie ma zasiadać kilkanaście osób i ma być ona kompletnie niezależna od już istniejącej przy prezydencie Narodowej Rady Rozwoju.

Czym konkretnie ma się zajmować? Tutaj rzecznik Andrzeja Dudy również prosi o cierpliwość. Pełen zakres kompetencji i celów poznać mamy podczas oficjalnego jej powołania. Rzecznik zapewnia, że dojdzie do tego jeszcze w marcu.

"Nic mi o tym nie wiadomo"

- Dziś mogę tylko powiedzieć, że ma być to ciało doradcze, które jednocześnie będzie też kreować gospodarcze kierunki. To kontynuacja wielu inicjatyw prezydenta Andrzeja Dudy w zakresie gospodarki i wspierania rodzimych firm. To takie spięcie, klamra dotychczasowych aktywności, jak Startupy w pałacu, Nagroda Gospodarcza Prezydenta czy Kongres 590 - mówi Błażej Spychalski.

Z naszych nieoficjalnych informacji i klucza doboru wynika, że zaproszenia mogli otrzymać prezesi firm: Tarczyński, Maspex, Fakro, Hasco-Lek i Dr Irena Eris.

- Nic mi o tym nie wiadomo. Dowiaduje się o tym od pana, może zaproszenie jest w drodze. Jeśli byłaby taka korespondencja z Kancelarii Prezydenta, na pewno bym o niej wiedział - mówi money.pl Henryk Orfinger, prezes firmy Dr Irena Eris.

Szefa kosmetycznego giganta zapytaliśmy o jego ewentualną reakcję na takie zaproszenie.
- Trudne pytanie, nie potrafię dziś odpowiedzieć. Są argumenty za i przeciw. Niewłączanie się w tego typu prace i rozmowy to błąd. Z drugiej jednak strony, patrząc na decyzje rządzących, odnoszę wrażenie, że doradców znających się na gospodarce się nie słucha - mówi Henryk Orfinger.

A co z prezesem spożywczego giganta, polskiego Nestle, Krzysztofem Pawińskim, prezesem Maspexu?

- Prezes Krzysztof Pawiński do końca tygodnia przebywa w podróży służbowej. Będzie dopiero w przyszłym tygodniu i wówczas odpowiemy na pana pytanie - mówi money.pl Magda Chrapla z biura prasowego Maspexu.

Konsultacje na Kongresie

Do czasu opublikowania tego artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi od prezesów firm Tarczyński, Hasco-Lek i Fakro.

Być może więc pytaliśmy nie tych, którzy rzeczywiście mają w Radzie zasiadać lub zaproszeni wolą zachować to na razie w tajemnicy. Jak zapewnia rzecznik prezydenta, wielu przedsiębiorców wyraża zainteresowanie współpracą.

- Podczas uroczystego obiadu na Kongresie 590 w Jasionce pod Rzeszowem prezydent zapytał 30 przedsiębiorców nominowanych do nagrody o potrzebę powołania Rady. Wszyscy zgodnie przyznali, że jest potrzeba takiego instytucjonalnego wsparcia głowy państwa - mówi Spychalski.

Jak zapewnia, zainteresowanie jest bardzo duże - bo też każdemu uczestnikowi życia gospodarczego zależy na odpowiednim dostosowaniu prawa, ułatwieniach dla biznesu i przejrzystych podatkach, a tym również będzie zajmowała się Rada.

O zaproszenia zapytaliśmy również w Konfederacji Lewiatan, skupiającej 40 tys. polskich firm.
- Żadnego zaproszenia nie dostaliśmy, nie znamy celów ani też składu Rady. Tymczasem wszystko od tego zależy - mówi money.pl Zbigniew Maciąg z Lewiatana.

- Nie wpłynęło do nas takie zaproszenie - odpowiada krótko Mateusz Szymczycha, z innej znaczącej organizacji przedsiębiorców - Pracodawcy RP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(92)
obserwator1
3 lata temu
A o frankowiczach pan Duda myśli? Czy obiecanki cacanki a głupich około milion. Elektoracik spadnie, a spadnie
BBB
3 lata temu
Kiedyś Te była taka akcja a nikt nie wiedział. Doradcy to przykrywka i tak decyduje naczelnik.
Glik
3 lata temu
śmieszne... chyba nawet nie jest.
Tw Balbina
3 lata temu
A czy w składzie tej grupy będzie Główny deweloper kraju?
hak
3 lata temu
Prezydent ostatnio taki aktywny ,wszędzie go pełno, na wszystkim się zna ,na wszystko ma RECEPTĘ.Co za GENIUSZ.Dobrze,że tylko rok z hakiem.
...
Następna strona