Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Uchwała anty-LGBT i unijne sankcje. "Przedsiębiorcy pukają się w głowę"

730
Podziel się:

Nawet 2,5 mld euro może stracić Małopolska z powodu uchwały anty-LGBT. Przerażeni są i lokalni przedsiębiorcy, i samorządowcy. - Jest tyle pilnych potrzeb, na przykład dworzec w Tarnowie. Teraz wszystko pod znakiem zapytania - słyszymy.

Uchwała anty-LGBT i unijne sankcje. "Przedsiębiorcy pukają się w głowę"
Jan Tadeusz Duda (po lewej) podczas obrad w sprawie uchwały anty-LGBT (PAP, Łukasz Gągulski)
bEKiteCZ

Małopolscy radni nie unieważnili uchwały anty-LGBT, a to oznacza, że region może stracić nawet 2,5 mld euro (ok. 11,5 mld zł) z unijnych funduszy.

Służby prasowe Komisji Europejskiej zapewniają money.pl, że po prostu stosują odpowiednie procedury, które każą w takich sytuacjach wstrzymać środki.

Co o tym wszystkim sądzą małopolscy samorządowcy oraz przedsiębiorcy? - Jest duży niepokój, cała Małopolska się obawia - mówi Ireneusz Kutrzuba z tarnowskiego urzędu miasta.

bEKiteDb
Zobacz także: Przemysław Czarnek o uchwale anty-LGBT. Mocna odpowiedź Włodzimierza Cimoszewicza

"Nie mieści się w głowie"

- Spotkałem się z samorządowcami z Trzebini, z Chrzanowa, z Oświęcimia. Wszędzie jest to temat numer jeden. Ludziom nie mieści się w głowie, że taka sytuacja jest możliwa - opowiada money.pl poseł Marek Sowa z Koalicji Obywatelskiej.

- Wszyscy się pukają w głowę. Sama uchwała anty-LGBT to oczywiście wizerunkowa tragedia dla regionu, który żyje w dużej mierze z turystyki. Już nie mówiąc o tym, że zagrożone są wielkie projekty, które dają zarobić lokalnym firmom - opowiada nam anonimowo właściciel firmy hotelarskiej z Krakowa.

bEKiteDh

Ireneusz Kutrzuba przyznaje mu rację. Mówi, że brak unijnych środków sprawi, że z części inwestycji trzeba będzie zrezygnować, kolejne zostaną ograniczone. - Przykład? Od dawna przygotowujemy się do budowy nowego dworca autobusowego w Tarnowie - mówi. I dodaje, że bez unijnych pieniędzy mogą być z budową problemy.

Samorządowcy obawiają się nie tylko tego, że wstrzymane będą środki na przyszłe projekty. - Może to też dotknąć te projekty, które dostały dofinansowanie w poprzedniej perspektywie 2014-2020. To są inwestycje, które już trwają, często są na wykończeniu. Zakręcenie pieniędzy może oznaczać, że takie budowy po prostu staną - słyszymy od samorządowców.

Co z tymi pieniędzmi?

Na ile jest realne, że Komisja Europejska naprawdę przykręci kurek z pieniędzmi? Wywodzące się z PiS władze województwa uspokajają. - Na tym etapie dzisiaj nie ma żadnego ryzyka. Przygotowywane są wariantowe rozwiązania deklaracji, która by określała nasz stosunek do wolności obywatelskich, podkreślała nasz stosunek do rodziny i również będzie to osadzone w konstytucji - mówi marszałek Witold Kozłowski.

bEKiteDi

Przeciwny uchwale anty-LGBT wicemarszałek Tomasz Urynowicz (właśnie odszedł z klubu PiS) uważa jednak, że problem jest i to bardzo duży. - Nie wyobrażam sobie, żeby ostatecznie unijne środki do Małopolski nie trafiły. Mam więc nadzieję, że uda się przekonać radnych do zmiany zdania - mówi w rozmowie z money.pl.

Dodaje jednak, że nawet jeśli sprawę uda się wyprostować, straty i tak będą bardzo duże. - Komisja daje czas na odpowiedź do 14 września, pewnie dostanie odpowiedź, potem będą trwały analizy. A potem może nas czekać nowa fala COVID. Trudno więc nie zadać sobie pytania, czy lepiej, żeby unijne środki trafiały do nas stale, czy z opóźnieniami - mówi Urynowicz.

Zgadza się z tym Marek Sowa. - Prędzej czy później oczywiście z uchwały anty-LGBT trzeba się będzie wycofać. Tyle że im później się to stanie, tym koszty będą większe - mówi.

Biuro prasowe Komisji Europejskiej podkreśla też, że prowadzi z władzami Małopolski dialog, ale jest on "techniczny i monitorujący".

bEKiteDj

Przypomnijmy, tzw. deklaracja anty-LGBT została podjęta przez sejmik województwa małopolskiego w kwietniu 2019 roku. Radni zadeklarowali m.in. "wsparcie dla rodziny opartej na tradycyjnych wartościach oraz obronę systemu oświaty przed propagandą LGBT zagrażającą prawidłowemu rozwojowi młodego pokolenia".

19 sierpnia radni związani z PO próbowali deklarację uchylić, lecz to się nie udało.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKiteDC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(730)
SUWEREN
2 miesiące temu
Akceptujcie wszystko bo nie będziecie mogli zbierać sparagi w Niemczech
"suwerenność"
2 miesiące temu
wojowanie z tą uchwałą LGBT jest jak pójście w szaliku Lecha Poznań na sektor Legii Warszawa. Tak, pójdziesz później na policję i zgłosisz sprawców. Tak, masz prawo chodzić w szaliku jakim chcesz. Tak, postawisz na swoim. Ale zębów ci nie szkoda???
ANNA
2 miesiące temu
Najgorszą niszczącą częścią Polaków są Polacy, którzy nie potrafią gospodarować własnymi pieniędzmi, żyją na kredytach, szpanują stylem życia ponad swoje możliwości. Pozostają na starość bez zabezpieczenia finansowego i to właśnie CI ludzie oczekują, że UE będzie ich wiecznie karmić i nawet nie pomyślą aby własną gospodarkę krajową wzmacniać i budować o własnych siłach. To tak jak kraje nie należące do UE to wszystko głodujące i umierające kraje. Mam wypracowane zabezpieczeni lepsze niż nie jeden Niemiec a żyję w PL :))) Dotacje jaki z UE dostałam to zaledwie 5 tyś i nigdy nie było decydujące przy podejmowaniu decyzji. Bez dotacji również bym zrealizowała. Proszę zacząć mądrze się obchodzić z zapracowanymi środkami pieniężnymi i nie oglądać się aż tak na datki unijne. Są również bardzo negatywne skutki dotacji unijnych dlaczego ? ponieważ realizowane są tylko i wyłączenie projekty przez samorządy te , na które jest możliwość otrzymania dotacji. Skutek jest taki, że są pobudowane świetlice na wioskach, fitnessy na świeżym powietrzu są to obiekty zbędne nikt z tego nie korzysta a na domiar tego trzeba to teraz utrzymywać. Zamiast przeznaczyć środki na budowę i wzmocnienie energetyczne kraju. Niestety sprawy istotne dla kraju aby wzmocnić jego niezależność nie są dotowane a wręcz je UE blokuje aby bardziej być zależnym od UE ( nie ma dotacji na budowę elektrowni jądrowych). Mamy młode zdolne pokolenie w Niemczech dostosowali kopalnie węgla brunatnego i nie ma problemu. W PL wszystko należy zamknąć zamiast dostosowywać, szukać rozwiązań , filtry itd może przeróbka węgla, nie wiem temat dla naukowców ale należy szukać w tym kierunku rozwiązań. Zielona energia z wiatru i fotowolatiki nigdy nie pokryje zapotrzebowania kraju. Są złoża należy ten potencjał wykorzystać. Dla fanów Niemiec i UE proszę przeczytajcie sobie jaki mają emerytury !!! co nie którzy 85 Eur miesięcznie. To w Polsce jest dobrobyt ... 1250 zł minimum dla każdego.
bEKiteDD
Tyra
2 miesiące temu
Człowiek jest wolny nie dyskryminujmy nikogo i pozwólmy żyć jak chce tak samo ze szprycowaniem.
Wal
2 miesiące temu
Zostawcie sprawy płci aborcji i światopoglądu ludziom.Do roboty ratować zdrowie i edukacje Polaków za to płacimy w składkach a nie zaglądacie do naszych łóżek
...
Następna strona