Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE. Powstanie nowy organ do walki z praniem pieniędzy

Ministrowie finansów państw członkowskich zaapelowali do Komisji Europejskiej, aby ta wdrożyła mechanizmy pozwalające przeciwdziałać praniu pieniędzy. Do walki z tym procederem ma powstać ponadpaństwowy organ.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
W UE może powstać ponadpaństwowy organ do walki z praniem pieniędzy. (Fot: CC0 Public Domain)

– Poprosiliśmy Komisję o zastanowienie się, jak zharmonizować zasady i zapewnić nadzór w całej UE. Walka z praniem pieniędzy może sprawić, że Europa stanie się bezpieczniejsza, bo pomaga to w walce z innymi typami przestępstw – mówi minister finansów sprawującej prezydencję w Unii Europejskiej Finlandii Mika Lintilä, cytowany przez PAP.

Unijni szefowie resortów finansów po posiedzeniu w Brukseli zwrócili się do Komisji Europejskiej. Chcą, by przyjrzała się ona obecnym regulacjom dot. przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i pomyślała nad sposobem ich usprawnienia.

Chodzi głównie o znalezienie sposób skuteczniejszej współpracy ponadpaństwowej. Dziś często zdarza się tak, że mafia pieniądze pierze zagranicą – a poszczególne organy śledcze nie współpracują z sobą na tyle, by skutecznie walczyć z zorganizowanymi grupami.

Obejrzyj: Już czas pomyśleć jak mądrze zamknąć rok podatkowy

Dlatego też ministrowie chcą ewentualnego powołania specjalnego organu do walki z tym procederem. Ma się on cieszyć niezależną strukturą i bezpośrednimi uprawnieniami wobec banków. Zadaniem KE ma być przygotowanie raportu o potencjalnych zaletach i wadach takiego rozwiązania.

KE na poważnie bierze się za praworządność. Kurek unijnych pieniędzy może zostać przykręcony
Fundusze unijne. Wypłaty zagrożone, KE będzie ostro prześwietlać

Ministrowie domagają się też szybkiego wdrożenia wszystkich przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, które zostały w ostatnim czasie przyjęte przez UE.

"Sytuacja jest poważna. Jak wiadomo, w ostatnim czasie wybuchło wiele skandali związanych z praniem pieniędzy w UE, dlatego zależy nam na szybkim pójściu do przodu. Za nami prace przygotowawcze, żebyśmy mogli przedstawić propozycje w przyszłym roku" – podkreśla wiceszef KE ds. gospodarczych Valdis Dombrovskis.

KE podejrzewa, że Amazon nielegalnie wykorzystuje wrażliwe dane.
KE sprawdzi, czy Amazon monopolizuje rynek. Jest dochodzenie

Tylko w ostatnich latach wybuchło kilka głośnych skandali związanych z praniem pieniędzy. Np. ujawniona w 2018 roku afera niewielkiego, estońskiego oddziału Danske Bank, który przyjmował transfer nielegalnych aktywów – głównie z Rosji oraz niektórych byłych republik radzieckich. Aktywa były warte ok. 200 mld euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: unia europejska, komisja europejska, ke, ue, pranie pieniędzy, gospodarka, wiadomości, mafia
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-12-2019

obywatelNaajlepiej pierze pis. Wyprali 4mld zł ze skoków, a główny pracz Bierecki siedzi w komisji nadzoru finansowego. Drugi pracz Banaś po ministerstwie … Czytaj całość

05-12-2019

magikUE chyba chce rozwiązać kościół katolicki , po tylu latach prania był by to jedyny cud w Europie

06-12-2019

Będzie ścigać sama siebie ?UE pierze i kradnie pieniądze.... niby na pomoc bankom setki miliardów euro ..... gdzie te pieniądze ????

Rozwiń komentarze (52)