Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

UE. Powstanie nowy organ do walki z praniem pieniędzy

52
Podziel się:

Ministrowie finansów państw członkowskich zaapelowali do Komisji Europejskiej, aby ta wdrożyła mechanizmy pozwalające przeciwdziałać praniu pieniędzy. Do walki z tym procederem ma powstać ponadpaństwowy organ.

W UE może powstać ponadpaństwowy organ do walki z praniem pieniędzy.
W UE może powstać ponadpaństwowy organ do walki z praniem pieniędzy. (Pixabay.com, CC0 Public Domain)

– Poprosiliśmy Komisję o zastanowienie się, jak zharmonizować zasady i zapewnić nadzór w całej UE. Walka z praniem pieniędzy może sprawić, że Europa stanie się bezpieczniejsza, bo pomaga to w walce z innymi typami przestępstw – mówi minister finansów sprawującej prezydencję w Unii Europejskiej Finlandii Mika Lintilä, cytowany przez PAP.

Unijni szefowie resortów finansów po posiedzeniu w Brukseli zwrócili się do Komisji Europejskiej. Chcą, by przyjrzała się ona obecnym regulacjom dot. przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i pomyślała nad sposobem ich usprawnienia.

Chodzi głównie o znalezienie sposób skuteczniejszej współpracy ponadpaństwowej. Dziś często zdarza się tak, że mafia pieniądze pierze zagranicą – a poszczególne organy śledcze nie współpracują z sobą na tyle, by skutecznie walczyć z zorganizowanymi grupami.

Zobacz także: Obejrzyj: Już czas pomyśleć jak mądrze zamknąć rok podatkowy

Dlatego też ministrowie chcą ewentualnego powołania specjalnego organu do walki z tym procederem. Ma się on cieszyć niezależną strukturą i bezpośrednimi uprawnieniami wobec banków. Zadaniem KE ma być przygotowanie raportu o potencjalnych zaletach i wadach takiego rozwiązania.

Ministrowie domagają się też szybkiego wdrożenia wszystkich przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, które zostały w ostatnim czasie przyjęte przez UE.

"Sytuacja jest poważna. Jak wiadomo, w ostatnim czasie wybuchło wiele skandali związanych z praniem pieniędzy w UE, dlatego zależy nam na szybkim pójściu do przodu. Za nami prace przygotowawcze, żebyśmy mogli przedstawić propozycje w przyszłym roku" – podkreśla wiceszef KE ds. gospodarczych Valdis Dombrovskis.

Tylko w ostatnich latach wybuchło kilka głośnych skandali związanych z praniem pieniędzy. Np. ujawniona w 2018 roku afera niewielkiego, estońskiego oddziału Danske Bank, który przyjmował transfer nielegalnych aktywów – głównie z Rosji oraz niektórych byłych republik radzieckich. Aktywa były warte ok. 200 mld euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(52)
aa
4 lata temu
jak ktoś w ogóle mógł pomyśleć, że w praworządnym zachodnim świecie ktoś może "prać " pieniądze" , ponoć takie rzeczy to tylko na wschodzie....
harry2
4 lata temu
Największa pralnia pieniędzy w UE to Luksemburg.
KIER.
4 lata temu
a co z Cyprem i Luksemburgiem wyspami Normandzkimi
Znawca 2012
4 lata temu
Przecież są do tego powołane organy, tyle, że śpią. Za komuny był domiar. Teraz nikt niczego nie sprawdza czy jest pokrycie w zarobkach i jakie są majątki miliardowe. Polskę w swoich łapach cały czas trzyma mafia czosnykowa. Tylko Pan Jezus jak nadejdzie zrobi wreszcie porządek na ziemi. Czekam na to od od 1972r i 2012r,
mario
4 lata temu
kurcze,i pralka bedzie mi niepotrzebna.Musze ja sprzedac
...
Następna strona