Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

KE sprawdzi, czy Amazon monopolizuje rynek. Jest dochodzenie

2
Podziel się

Komisja Europejska ma podejrzenia dotyczące antykonkurencyjnych działań Amazona i dlatego wszczęła formalne dochodzenie antymonopolowe wobec firmy. Chodzi o jej podwójną rolę - platformy sprzedażowej oraz sprzedawcy detalicznego.

KE podejrzewa, że Amazon nielegalnie wykorzystuje wrażliwe dane.
KE podejrzewa, że Amazon nielegalnie wykorzystuje wrażliwe dane. (iStock.com)
bErDYhUB

- Europejscy konsumenci coraz częściej robią zakupy online. Handel elektroniczny zwiększył konkurencję detaliczną i przyniósł większy wybór oraz lepsze ceny. Musimy zapewnić, by duże platformy internetowe nie eliminowały tych korzyści przez antykonkurencyjne działania – oświadczyła unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

- Dlatego postanowiłam bardzo dokładnie przyjrzeć się działaniom Amazona i jego podwójnej roli jako platformy sprzedażowej oraz sprzedawcy detalicznego i ocenić zgodność jego praktyk z zasadami UE – dodała Vestager.

bErDYhUD

Na swojej stronie Amazon sprzedaje produkty jako sprzedawca detaliczny. Jednocześnie udostępnia ją niezależnym sprzedawcom, którzy za jej pośrednictwem handlują bezpośrednio ze swoimi klientami.

Zobacz także: Kredyt dla firm – na co zwrócić uwagę?

Komisja Europejska chce przede wszystkim ocenić, czy poufne dane od niezależnych sprzedawców detalicznych gromadzone przez platformę nie są przez nią wykorzystywane w sposób naruszający reguły konkurencji Unii Europejskiej.

bErDYhUJ

Wstępne ustalenia KE wykazały, że Amazon gromadzi i wykorzystuje tzw. wrażliwe dane dotyczące sprzedawców, ich produktów i transakcji przez nich zawartych.

Gigant internetowy już zapowiedział współpracę z KE. "Będziemy w pełni współpracować z Komisją Europejską i wspierać rozwój wszystkich firm, niezależnie od ich skali działania" - podano w oficjalnym komunikacie firmy.

W środę Amazon i niemiecki urząd antymonopolowy wspólnie porozumieli się ws. zmiany warunków świadczenia usług dla zewnętrznych kupców. Zmiany obejmą nie tylko Niemcy (największy rynek Amazona w Europie i drugi na świecie po Stanach Zjednoczonych), ale także Wielką Brytanię, Francję, Włochy i Hiszpanię, oraz strony internetowe w Ameryce i Azji.

bErDYhUK

- Faktycznie niemieckie, austriackie, luksemburskie i włoskie urzędy ds. ochrony konkurencji również prowadzą dochodzenia w sprawie określonych praktyk Amazona. Koordynujemy działania z Niemieckim Federalnym Biurem Kartelowym i innymi władzami od początku ich dochodzeń. Doszliśmy do wniosku, że nie nakładają się one na nasze obawy, ponieważ nie wchodzą one w zakres wykorzystywania przez Amazona danych sprzedawców - powiedziała na środowej konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE Lucia Caudet.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErDYhVe
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(2)
ciekawe
2 lata temu
ciezka sprawa bo to ze sprzedaja w np niemczech nie oznacza jak i od kogo kupuja - te dane moga byc analizowane w usa..
Zaskoczona
2 lata temu
20 zł w Amazonie na godzinę to mało? Zapraszamy do Lublina... Same umowy sieciowe, a jak umowa to poniżej najniższej krajowej. Taki rynek mamy. I nie możesz podskakiwac bo koniec umowy.