- Mówimy o około 100 koncernach państwowych, a także 400 firmach prywatnych. W roku 2024 zamierzamy znacząco zwiększyć produkcję amunicji - oznajmił Kamyszin. Treść wystąpienia ministra podczas forum "Ukraina. 2024 rok" przytoczyły agencja Reutera i portal RBK-Ukraina.
W ostatnich miesiącach w ukraińskich i zachodnich mediach ukazało się wiele opracowań, w których alarmowano o ogromnych potrzebach sił zbrojnych Ukrainy, szczególnie w zakresie amunicji artyleryjskiej.
W ocenie majora Tanela Tatsiego, dowódcy wojsk artyleryjskich armii Estonii, to właśnie niedobory pocisków artyleryjskich i przeciwlotniczych zmusiły w połowie lutego ukraińską armię do wycofania się z Awdijiwki w obwodzie donieckim.
Pieniądze z UE dla Ukrainy
Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapewniła go, iż pierwsza transza nowej pomocy dla Ukrainy w wysokości 4,5 mld euro zostanie przekazana w marcu. Pieniądze te będą pochodzić z nowego pakietu w wysokości 50 mld euro.
Szmyhal i von der Leyen rozmawiali w sobotę w Kijowie o pomocy finansowej dla Ukrainy, ukraińskim eksporcie i współpracy w przemyśle obronnym - przekazała agencja Interfax-Ukraina.
Tego Chiny nie ukryją. Tak wspierają Rosję w wojnie
"Rozmawialiśmy o naszej współpracy w przemyśle obronnym i koordynowaliśmy kolejne kroki w ramach inicjatywy Ukraine Facility, która zapewnia finansowanie w wysokości 50 miliardów euro w ciągu czterech lat. Pani Ursula powiedziała, że pierwsza transza w wysokości 4,5 miliarda euro wpłynie w marcu" – napisał Szmyhal na Telegramie.
Wojna w Ukrainie trwa dwa lata
W lutym 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę z północy, wschodu i południa, próbując bez sukcesu zająć m.in. stolicę tego państwa, Kijów. W kwietniu tego roku wojska rosyjskie zostały wyparte z północy kraju, w tym z obwodu kijowskiego. W jesiennej kontrofensywie Ukraińcy wyzwolili niektóre tereny zajęte na południu i wschodzie kraju, w obwodach charkowskim, chersońskim i mikołajowskim.
Rozpoczęta w czerwcu 2023 roku ukraińska kontrofensywa nie przyniosła znaczących sukcesów. Wojna przybrała charakter walk pozycyjnych, koncentrując się w wybranych punktach w Donbasie, obwodach chersońskim i zaporoskim.
W rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło ponad 10 tys. cywilów, co najmniej dwa razy tylu zostało rannych, a kilkanaście milionów Ukraińców zostało zmuszonych do ucieczki. Zablokowane dostawy ukraińskiego zboża spowodowały kryzys żywnościowy w najbiedniejszych regionach świata. Wywołany wojną kryzys energetyczny doprowadził do podwyżek cen w wielu krajach.
Według danych amerykańskiego i brytyjskiego wywiadu straty po stronie rosyjskiej wynoszą 300-350 tys. zabitych i rannych żołnierzy, a po stronie ukraińskiej co najmniej 200 tys., jednak nie da się precyzyjnie określić liczby ofiar wojskowych.