Notowania

Ukraina w Unii Europejskiej. Drzwi pozostają otwarte

- Ukraińcy poprosili o przerwę. Ale nie chcemy, by ta przerwa trwała wiecznie - mówi unijny komisarz do spraw rozszerzenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

UE pozostawia otwarte drzwi dla Ukrainy i nie porzuciła jeszcze całkiem nadziei na podpisanie umowy stowarzyszeniowej z tym krajem na szczycie w Wilnie w przyszłym tygodniu - powiedział dziś w Brukseli unijny komisarz do spraw rozszerzenia Sztefan Fuele.

Jego zdaniem Unia może zaoferować Ukrainie _ jasny kalendarz, zamiast zostawiać sprawę umowy stowarzyszeniowej w próżni _.

- Jeśli w Wilnie nie dojdzie do podpisania umowy, to _ następną okazją będzie szczyt UE-Ukraina na przełomie zimy i wiosny przyszłego roku. Data jeszcze nie została ustalona _ - powiedział Fuele grupie dziennikarzy w Brukseli.

_ - Ukraińcy poprosili o przerwę. Ale nie chcemy, by ta przerwa trwała wiecznie _ - dodał. Zaznaczył, że decyzje są w rękach krajów UE oraz Ukrainy.

_ - Drzwi dla Ukrainy są otwarte. Nie odwracamy się od ukraińskiego narodu i europejskich aspiracji Ukrainy _ - oświadczył komisarz.

Wczoraj rząd Ukrainy ogłosił, że wstrzymuje przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE, co miało nastąpić 29 listopada na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Władze w Kijowie wyjaśniły, że decyzję tę podjęto, kierując się interesami bezpieczeństwa narodowego; obawiano się m.in. pogorszenia relacji handlowych z Rosją.

_ - Nie zostaliśmy oficjalnie poinformowani przez stronę ukraińską, że podpisanie umowy na szczycie w Wilnie jest niemożliwe. Oczywiście jesteśmy świadomi, jakie decyzje podjął rząd i jakie prerogatywy ma prezydent Ukrainy, jeśli chodzi o zawieranie umów międzynarodowych. Do szczytu Partnerstwa w Wilnie mamy jeszcze kilka dni _ - powiedział Fuele.

Wyraził nadzieję, że Ukraina będzie kontynuować wymagane przez UE reformy. Oczekuje on przyjęcia ustawy o reformie prokuratury generalnej. - _ Na Ukrainie wciąż przebywa misja byłych prezydentów Aleksandra Kwaśniewskiego i Pata Coxa i czekamy również na ich raport, dotyczący rozwiązania problemu wybiórczego stosowania prawa na Ukrainie _ - dodał komisarz.

Fuele przyznał, że w miniony wtorek w trakcie spotkania w Kijowie prezydent Wiktor Janukowycz poinformował go o rozważaniach, by poprosić o przerwę w przygotowaniach do podpisania umowy stowarzyszeniowej, aby zyskać czas na uporanie się z problemami gospodarczymi i handlowymi z Rosją, jakie mogą się pojawić po podpisaniu porozumienia. Janukowycz miał zapewnić wówczas komisarza, że żadna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Fuele miał wrócić do Kijowa w czwartek wieczorem na rozmowy z rządem i opozycją, ale wcześniej tego dnia rząd ogłosił rozporządzenie o wstrzymaniu przygotowań do podpisania umowy z Unią.

Według komisarza UE byłaby gotowa rozmawiać z Ukrainą, aby wyjaśnić ewentualne obawy i problemy wynikające z podpisania umowy stowarzyszeniowej. Jego zdaniem wokół umowy narosło wiele spekulacji i pojawiły się _ błędne interpretacje _, że będzie ona niekorzystna dla Ukrainy i jej relacji z sąsiadami. _ Żaden sąsiad nie powinien się obawiać negatywnych skutków podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Korzyści z tej umowy nie zatrzymają się na granicy ukraińsko-rosyjskiej _ - dodał.

Fuele odrzucił tezy, jakoby decyzja Ukrainy oznaczała porażkę całego programu Partnerstwa Wschodniego. _ - Mówienie o klęsce Partnerstwa Wschodniego nie byłoby uczciwe. Ten program jest sukcesem, bo zamiast składania politycznych deklaracji o poparciu dla wschodnich sąsiadów zaczęliśmy wdrażać narzędzia modernizacji dla całego regionu _ - powiedział. Jak przypomniał, na szczycie w Wilnie za tydzień Gruzja i Mołdawia parafują umowy stowarzyszeniowe z UE, które mają być podpisane jeszcze przed końcem obecnej kadencji Komisji Europejskiej (czyli do jesieni 2014 roku). _ Ta udana polityka wobec wschodnich sąsiadów nie skończy się wskutek decyzji jednego kraju, który poprosił o przerwę w przygotowaniach do stowarzyszenia _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl

* [ ( http://static1.money.pl/i/h/123/m87163.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ekspert;o;decyzji;rzadu;ws;ue;to;zdrada;stanu,46,0,1426222.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Decyzja Ukrainy to zdrada stanu ]( http://news.money.pl/artykul/ekspert;o;decyzji;rzadu;ws;ue;to;zdrada;stanu,46,0,1426222.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/155/m93595.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kreml;z;zadowoleniem;witamy;dazenie;ukrainy;do;wspolpracy;z;rosja,173,0,1426093.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Rosja zadowolona z decyzji Ukrainy ]( http://news.money.pl/artykul/kreml;z;zadowoleniem;witamy;dazenie;ukrainy;do;wspolpracy;z;rosja,173,0,1426093.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/205/m242893.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/uwolnienie;julii;tymoszenko;coraz;dalej;parlament;zaglosowal,200,0,1425608.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Impas w sprawie Tymoszenko ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/uwolnienie;julii;tymoszenko;coraz;dalej;parlament;zaglosowal,200,0,1425608.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/114/m49010.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/grybauskaite;przestrzega;przed;fiaskiem;partnerstwa;wschodniego,186,0,1424570.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Litwa chce pomóc Ukrainie i obiecuje... ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/grybauskaite;przestrzega;przed;fiaskiem;partnerstwa;wschodniego,186,0,1424570.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
Tagi: ukraina w unii europejskiej, ukraina w ue, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz