Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ukraińcy w polsce
13.07.2020 10:40

Ukraińcy chcą wrócić do Polski. Są gotowi nawet na kwarantannę

Epidemia koronawirusa spowodowała, że z polskiego rynku pracy zniknęła znaczna część pracowników z Ukrainy. Według najnowszego raportu OTTO Work Force, 39 proc. Ukraińców opuściło Polskę z powodu utraty pracy, a 36 proc. z niewiedzy co przyniosą kolejne dni. 70 proc. badanych Ukraińców wskazało, że chce wrócić do Polski w najbliższym czasie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Jedną z głównym przyczyn wyjazdu Ukraińców z Polski była utrata pracy.

Pandemia Covid-19 diametralnie zmieniła obraz polskiego rynku pracy, na którym jeszcze kilka miesięcy temu ważną grupę stanowili obywatele Ukrainy. Według statystyk przedstawionych przez Straż Graniczną, z powodu pandemii z Polski wyjechało ponad 235 tys. obywateli Ukrainy.

Dane te dotyczą okresu od 15 marca, czyli dnia "zamknięcia" granic, do 15 maja. Nie wszystkie te osoby to pracownicy, którzy opuścili polski rynek pracy. W tej grupie znaleźli się także obywatele, dla których Polska była tylko krajem tranzytowym.

39 proc. Ukraińców straciło pracę w Polsce

Według najnowszego badania OTTO Work Force, przeprowadzonego na grupie 500 byłych pracowników tymczasowych z Ukrainy, główne powody powrotu do ojczyzny to utrata pracy (39 proc.) oraz niewiedza co przyniosą najbliższe dni, tygodnie (36 proc.). Kolejnym czynnikiem często wskazywanym przez ankietowanych jest sugerowanie się opiniami znajomych, którzy postanowili wrócić na Ukrainę.

Dlaczego pracownicy z Ukrainy zdecydowali się na powrót do ojczyzny?

- Znaczna część Ukraińców zatrudnionych jest na rynku pracy tymczasowej, a ten w czasie zamrożenia gospodarki zanotował drastyczny spadek zapotrzebowania na personel. Dlatego jedną z głównym przyczyn wyjazdu Ukraińców z Polski była utrata pracy. Obecnie, kiedy firmy wracają do normalnego trybu działania i odbudowują swoją pozycję ponownie pojawia się zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych. Jednak miejsce Ukraińców zajmują pracownicy z Polski, których dostępność jest wyższa niż przed pandemią, w wyniku której wiele miejsc pracy zostało zredukowanych - mówi Tomasz Dudek z OTTO Work Force.

70 proc. Ukraińców chce wrócić do Polski

Co drugi pracownik, 52 proc., po powrocie na Ukrainę znalazł zatrudnienie na rodzimym rynku pracy. Spośród badanych 33 proc. wskazało, że nie udało im się podjąć pracy na Ukrainie, a 15 proc. przyznało, że nie szukało jeszcze zatrudnienia w kraju ojczystym. Mimo tego, aż 70 proc. pracowników z Ukrainy rozważa powrót do Polski w najbliższym czasie.

Czy Ukraińcy rozważają powrót do Polski w najbliższym czasie?

Spośród Ukraińców, którzy rozważają powrót do Polski 43 proc. chce przyjechać w ciągu najbliższych miesięcy. 17 proc. badanych planuje wrócić w ciągu najbliższych tygodni, 14 proc. jak najszybciej.

Niemal połowa pracowników z Ukrainy jest gotowa na kwarantannę

W związku z epidemią Covid-19 cudzoziemców, spoza Unii Europejskiej, przekraczających polską granicę nadal obowiązuje 14-dniowa kwarantanna. Pracownicy z Ukrainy, którzy przyjeżdżają teraz do pracy muszą przez dwa tygodnie utrzymać się na własny koszt, a do pierwszej wypłaty może minąć kolejny miesiąc.

Mimo takich realiów w grupie badanych pracowników z Ukrainy 45 proc. deklaruje gotowość do przejścia kwarantanny w Polsce. 28 proc. badanych wskazało, że nie zdecydowałoby się na kwarantannę, a 27 proc. jeszcze nie podjęło decyzji.

- Obserwujemy coraz większe zainteresowanie Ukraińców powrotem do pracy w Polsce. Potwierdzają to też wyniki raportu, które wskazują, że 70 proc. badanych rozważa powrót do Polski w najbliższym czasie - wyjaśnia Tomasz Dudek. - Proces wyjazdu opóźnia jednak wciąż obowiązująca w Polsce kwarantanna. 45 proc. respondentów deklaruje gotowość do przejścia kwarantanny, ale mamy też duży odsetek osób, które nie zdecydują się na izolację oraz takich, które nie podjęły jeszcze decyzji. Należy także pamiętać, że część Ukraińców, pracujących u nas w oparciu o paszporty biometryczne, może przebywać w Polsce tylko trzy miesiące. Dla nich dwa tygodnie kwarantanny znacząco wpływają na obniżenie potencjalnego zarobku w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ukraińcy w polsce, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-07-2020

RIFFANIE CHCEMY UKRAINCOW W POLSCE BO ZA CHWILE NIE BEDZIE PRACY DLA POLAKOW

13-07-2020

BeaW końcu będzie miał kto pracować bo u nas większość woli siedzieć w domu i czekać na listonosza z zasiłkami

13-07-2020

CXZASDO CZEGO CHCA WRACAC?======TERAZ PO WYBORACH BEDA ZWOLNIENIA,WIEC POLACY BEDA MIELI TRUDNOSCI Z PRACA,,

Rozwiń komentarze (17)