Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Ulga podatkowa dla wracających do kraju. Minister: będzie obowiązywać przez 4 lata

34
Podziel się:

- Dla osób, które przynajmniej trzy lata nie rozliczały podatku w Polsce, w przypadku powrotu do kraju przez cztery lata będzie obowiązywała wysoka ulga podatkowa - przypomniał w poniedziałek wiceminister finansów Jan Sarnowski, odnosząc się do Polskiego Ładu.

Ulga podatkowa dla wracających do kraju. Minister: będzie obowiązywać przez 4 lata
Program repatriacji kapitału w ramach Polskiego Ładu dedykowany jest Polakom, którzy mieszkają poza granicami kraju. (Adobe Stock, bzyxx)

Wiceszef resortu finansów pytany w poniedziałek na antenie Programu I Polskiego Radia o rozwiązania w ramach Polskiego Ładu - m.in. narzędzia zachęcające ludzi do wchodzenia na polski rynek pracy wskazał na tzw. ulgę na powrót.

Ulga dla Polaków wracających do kraju

Sarnowski wskazał, że rozwiązanie to zacznie obowiązywać od stycznia 2022 r.

- Dla osób, które przynajmniej przez trzy lata nie rozliczały podatków w Polsce, pracowały i działały za granicą, w przypadku powrotu do kraju funkcjonować będzie przez cztery lata od powrotu do Polski bardzo wysoka ulga podatkowa - zaznaczył.

Zobacz także: MTSL_rozmowa z Bartoszem Ciołkowskim, Mastercard Europe

Wiceminister finansów ocenił, że poza granicami Polski, w innych krajach UE, mieszka obecnie ponad 2 mln osób.

- Mamy bardzo dużą grupę Polaków w Wielkiej Brytanii - są to osoby, które muszą się mierzyć z niedogodnościami związanymi z brexitem - stwierdził. Dodał, że dużo Polaków pojechało też do krajów Europy Południowej, "które szczególnie mocno zostały dotknięte przez epidemię koronawirusa" i w których utrzymuje się wysoki, dwucyfrowy, poziom bezrobocia.

- Będzie to również i oferta dla nich, oferta, która może pomóc im w podjęciu decyzji o powrocie na polski rynek pracy - mówił Sarnowski.

Jak dodaje MF, program repatriacji kapitału w ramach Polskiego Ładu dedykowany jest Polakom, którzy mieszkają poza granicami kraju. Jego celem jest zaproszenie ich do powrotu do Polski.

Obywatele Polski i osoby dysponujące Kartą Polaka, które przez minimum trzy lata mieszkały i pracowały za granicą i które zdecydują się na powrót do kraju, skorzystają z ulgi PIT-0 dla powracających, w wyniku działania której przez cztery lata od powrotu do Polski będą płacili niższy podatek dochodowy - podano.

Rewolucja podatkowa

1 stycznia 2022 r. w życie wchodzą zmiany podatkowe, wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. Kluczową zmianą w tym obszarze będzie wprowadzenie od 1 stycznia 2022 roku nowej kwoty wolnej od podatku. Od przyszłego roku kwota wolna wzrośnie do 30 tys. zł. Obecnie wynosi ona 8 tys. zł. Najniżej wynagradzani obywatele będą pobierać pensję bez podatku.

Składka zdrowotna była najszerzej komentowaną i dyskutowaną kwestią zawartą w Polskim Ładzie. Spór o jej kształt był jedną z przyczyn wyjścia Porozumienia z rządu koalicji rządzącej.

Rząd ostatecznie nie zdecydował się na sztywną, 9-proc. stawkę składki zdrowotnej dla wszystkich przedsiębiorców. I tak, od stycznia 2022 r. przedsiębiorcy zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. dochodu. Jednak nie wszyscy - u rozliczających się podatkiem liniowym wyniesie ona 4,9 proc. dochodu, a w przypadku ryczałtowców będzie uzależniona od wysokości przychodu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(34)
mpp
2 lata temu
Składka zdrowotna 9% obowiązkowo ponoszona z dochodów po opodatkowaniu przez pracujących, emerytów itd to nic innego jak podwójny podatek na rzecz państwa. Bo nie jest ona dla ludzi obowiązkowym kosztem i nie podlega ani odliczeniu od dochodu , ani od podatku. Jak tak można. To jest karygodny manewr w schemacie obliczania podatku od dochodu. Przecież składka zdrowotna jest wymuszonym przez państwo naszym kosztem. Zmuszono nas do ponoszenia obowiązkowej daniny publicznej tym razem z dochodów po opodatkowaniu i to na rzecz służby zdrowia którą sobie nie wybieramy osobiście. A ja dochód po opodatkowaniu czym jest podatek jako danina publiczna mam prawo przeznaczyć na swoje dobra osobiste.
dfdf
2 lata temu
mamy ukryte bezrobocie w urzedach, gdybysmy pozegnali zbednych nasze bezrobocie tez by poszybowalo do 20-25%
circus
2 lata temu
Wrócą chyba tylko ci niespełna rozumu .
vdz
2 lata temu
Państwo sprzyja rozpasaniu elit rządzących, wyciąganiu łapy po pieniądze, które są z podatków ludzi uczciwych i pracowitych. Żeby w miarę dobrze radzić sobie w życiu w ogóle ale przede wszystkim w sytuacjach wyjątkowych i potem na emeryturze, nie popaść w kłopoty finansowe, mieć rezerwę finansową na różne awaryjne sytuacje, oprócz pracy i pensji potrzebna jest podstawowa wiedza finansowa – jak zarządzać pieniędzmi, jak skutecznie oszczędzać, inwestować itd. Przeczytajcie ksiażke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna. Chodzi w niej o to, by ludzie mogli się dowiedzieć jak zbudować sobie finansowe bezpieczeństwo w sytuacjach awaryjnych, jak mogą sami zbudować majątek pomimo nienajwyższych zarobków, wcześniej przejść na emeryturę i ustawić się na czas podeszłego wieku.
hahahahahaha
2 lata temu
skończy się tym że orżną co do centa każdego co wróci tu z suwenirami zarobionymi na obczyźnie bo musza swoim wyborcom czyli klasie pasożytniczej zapłacić za głosy poparcia , kraj jest bez żadnej stabilności nic nie mówiąc o jakiejkolwiek normalności , już nie jeden po powrocie emigrował ogolony z gołym zadem.
...
Następna strona