Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Unia Europejska rzuca wyzwanie Chinom. Wykłada 300 mld euro

20
Podziel się:

300 mld euro – tyle Bruksela chce zainwestować w krajach rozwijających się. "Global Gateway" ma być odpowiedzią dla chińskiej ofensywy gospodarczej.

Unia Europejska rzuca wyzwanie Chinom. Wykłada 300 mld euro
Komisja Europejska przedstawiła plan zainwestowania 300 mld euro (340 mld dolarów) do 2027 roku w projekty infrastrukturalne, cyfrowe (East News, KENZO TRIBOUILLARD)
bFgkGqMR

Jak informuje Reuters, Komisja Europejska przedstawiła w środę plan zainwestowania 300 mld euro (340 mld dolarów) do 2027 roku w projekty infrastrukturalne, cyfrowe.

Bruksela rzuca rękawicę

Program "Global Gateway" ma wzmocnić łańcuchy dostaw w Europie, pobudzić handel UE i pomóc w walce ze zmianami klimatu.

To odpowiedź na ofensywę gospodarczą Chin, które w 2013 r. uruchomiło swój projekt "Pasa i Drogi" w 2013 r., aby zwiększyć powiązania handlowe z resztą świata, i przeznaczają duże środki na rozwój infrastruktury w dziesiątkach krajów na całym świecie.

bFgkGqMT
Zobacz także: Chiny się zbroją. Nowe zdjęcia satelitarne ukazują skalę działań

Urzędnicy UE twierdzą, że finansowanie oferowane przez Pekin jest często niekorzystne, nieprzejrzyste i uzależnia niektóre biedniejsze kraje, zwłaszcza w Afryce, od Chin poprzez zadłużenie – informuje Reuters.

Pożyczki i dotacje "na sprawiedliwych zasadach"

Pomysł UE ma wspierać lokalne społeczności, które skorzystają z projektów infrastrukturalnych, a także pociągnie za sobą sektor prywatny.

bFgkGqMZ

Pieniądze UE w formie dotacji, pożyczek i gwarancji będą oferowane "na sprawiedliwych i korzystnych warunkach", tak aby nie zadłużać państw trzecich.

Plan UE będzie koncentrować się na infrastrukturze fizycznej, takich jak kable światłowodowe, czyste korytarze transportowe i linie przesyłowe energii w celu wzmocnienia sieci cyfrowych, transportowych i energetycznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFgkGqNu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
mati
2 miesiące temu
Chiny wybudują inwestycje za 1 miliard z 5% stopą procentową, europejskie firmy wybudują tą samą inwestycje za 5 miliardów ale z 3% stopą procentową to ma sens naprawdę, co ogólnie będziemy tam sprzedawać chleb europejski którego cena przewyższa dzienną wypłatę Afrykańczyka, może samochody na które cała rodzina będzie musiała wziąć kredyt hipoteczny, pomoc gospodarcza tym krajom jak najbardziej się przyda bo zwiększenie dobrobytu, jest prawdziwym lekarstwem na przemoc, łamanie praw człowieka głód, ekologie i wiele innych, ale to co UE proponuje wygląda na pomoc europejskim gigantom a nie biednym krajom, budowanie infrastruktury przez osoby zarabiające 15,000 zł miesięcznie ludziom zarabiającym 500zł mieś to hipokryzja i to będzie naprawdę niebezpieczne zadłużenie i marnotrawienie funduszy ue na rzecz gigantów. jeżeli inwestycje będą kosztowo zbliżone do Chin będzie to uczciwe i faktycznie pomoże to tym krajom.
Carlos
2 miesiące temu
Bruksela czyli kto? Takiego przewału nie było w całej historii ludzkości, aby mała grupa ludzi zrobiła sobie nowe państwo z kasy europejczyków. Niebywałe.
300
2 miesiące temu
Oczywiście nikt nie będzie nadzorował tych pieniędzy i inwestycji bo to będzie forma ucisku na państwa afrykańskie . Więc łapówki korupcja i brak rezultatów za 300 mld euro .
bFgkGqNv
Olo
2 miesiące temu
No jak to? Wspierać niedemokratyczne kraje? Toż tam sądownictwo niezależne nie istnieje...
nmn
2 miesiące temu
a dlaczego w krajach rozwijajacych sie a nie u siebie???