Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Brytyjczycy zalewają Polskę śmieciami. Firmy z Wysp objęte śledztwem

Brytyjczycy zalewają Polskę śmieciami. Firmy z Wysp objęte śledztwem

Do Polski przypłynęło ponad 1000 ton niewłaściwe zarejestrowanych ton śmieci
Do Polski przypłynęło ponad 1000 ton niewłaściwe zarejestrowanych ton śmieci

Brytyjskie firmy zostały objęte śledztwem ws. nielegalnej sprzedaży śmieci do Polski – donosi "The Telegraph". Sprawę prowadzi Brytyjska Agencja Środowiskowa.

Sprawa pożarów składowisk odpadów w Polsce nabrała wymiaru międzynarodowego, gdy okazało się, że w większości są to śmieci wwożone do Polski zza granicy. W dodatku odpady sprowadzane jako zdatne do dalszego przerobu, podczas gdy w rzeczywistości były to m.in. stare odpady i niebezpieczne, nieposortowane tworzywa sztuczne.

Tylko w ostatnim czasie kontrole wykazały, że z samych Wysp Brytyjskich sprowadzono do Polski około 1000 ton tego typu śmieci. Stąd sprawą zainteresowali się nie tylko polscy śledczy. "Brytyjskie firmy z branży śmieciowej są objęte międzynarodowym śledztwem kryminalnym w sprawie śmieciowego skandalu” – ujawnił dziś "The Daily Telegraph”.

Zobacz też, jak rząd zamierza walczyć z mafią śmieciową:

Według Brytyjskiej Agencji Środowiskowej chodzi o trzy firmy działające na Wyspach, których dane nie zostaną ujawnione do końca śledztwa. "The Telegraph" przypomniał także, że cały system przetwórstwa odpadów w Zjednoczonym Królestwie kuleje – od 2011 r. już 258 firm zostało ukaranych za niestosowanie się do przepisów określających sposób pozbywania się odpadów. Łączna wysokość tych kar to 5 mld funtów (około 23,7 mld zł).

Zobacz też: Płoną śmieci z Niemiec i Włoch. Plaga pożarów w Polsce. Będą kolejne, bo biznes musi się kręcić

Z kolei o polskim problemie ze śmieciami głośno zrobiło się latem tego roku, gdy na jaw wyszło, że tylko w 2018 spłonęło kilkadziesiąt nielegalnych wysypisk. Kulisy procederu opisywaliśmy wielokrotnie w money.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
Jamicz
2018-08-11 14:15
Z Polski zrobili śmietnisko, a sami udają wielkich ekologicznych czyścioszków. Ale to jeszcze nic, podobno król Europy w 2012 roku, kiedy jeszcze był premierem, podpisał z Niemcami umowę na przyjmowanie odpadów radioaktywnych z likwidowanych niemieckich elektrowni atomowych. To też warto by sprawdzić...
bolesław
2018-08-11 14:14
mój sąsiad od 30 lat sprowadza zużyte opony od niemiaszka ,szlifuje im bieżniki i na giełdę !
jotes
2018-08-11 14:07
wina leży wyłącznie po stronie polskich władz,nikt nie może nas zmusić do sprowadzania obcych śmieci. nie potrafia poradzić sobie ze swoją gospodarką odpadami ,a przyjmują cudze.
Pokaż wszystkie komentarze (36)