Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budowa nord stream 2
18.12.2015 14:50

Budowa Nord Stream 2. To nie pomoże w dywersyfikacji energetycznej UE, uważa Tusk

Wszyscy zgodzili się, że każda nowa inwestycja w infrastrukturę energetyczną w UE musi być zgodna z celami unii energetycznej, jak również zasadami trzeciego pakietu energetycznego - poinformował Tusk po szczycie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Jeśli planowany gazociąg Nord Stream 2 powstanie, to nie pomoże UE w dywersyfikacji energetycznej ani nie zredukuje uzależnienia od jednego dostawcy - ocenił w piątek przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk po szczycie UE w Brukseli.

Aktualizacja 16.56

Według Tuska w trakcie obrad szczytu kilkoro przywódców poruszyło temat projektu Nord Stream 2. Wszyscy zgodzili się, że każda nowa inwestycja w infrastrukturę energetyczną w UE musi być zgodna z celami unii energetycznej, jak również zasadami trzeciego pakietu energetycznego oraz innymi przepisami unijnymi w tej dziedzinie - poinformował Tusk na konferencji prasowej po szczycie.

Dodał, że to do Komisji Europejskiej będzie należeć w przyszłości ocena, czy Nord Stream 2 będzie zgodny z tymi konkluzjami szczytu unijnego oraz czy zasługuje na jakiekolwiek finansowe albo polityczne wsparcie UE albo państw członkowskich. Według Tuska rozmawiano też o "kontekście geopolitycznym" tej inwestycji, która pozbawi Ukrainę transferu rosyjskiego gazu na Zachód.

- Włochy uważały za konieczne, by wyjaśnić, dlaczego niemożliwy był gazociąg South Stream, również omijający Ukrainę, a Nord Stream ma być możliwy - powiedział Tusk.

Donald Tusk podkreślał po szczycie, że Unia będzie nadzorować projekty takie jak Nord Stream 2 pod kątem zgodności z unijnym prawem. - Będziemy twardo bronili europejskiego prawa i europejskich przepisów - powiedział. Dodał, że oznacza to, iż "analizy prawników będą miały znaczenie fundamentalne także jeśli chodzi o kwestię nadzoru europejskiego prawa nad Nord Stream 2 w morskiej jego części" - powiedział Tusk.

Tagi: budowa nord stream 2, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz