Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dyscyplina budżetowa państw UE. Juncker: nie będzie kary dla Francji i Włoch

0
Podziel się:

- Podjąłem decyzję o niestosowaniu sankcji . To byłoby proste, mamy przecież zasady, sankcje, kary. Ale zdecydowałem inaczej, wspólnie z kolegami - wyjaśnił szef KE.

Dyscyplina budżetowa państw UE. Juncker: nie będzie kary dla Francji i Włoch
(PAP/EPA)
bESSunOZ

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział w wywiadzie dla piątkowego wydania dziennika Sueddeutsche Zeitung, że nie będzie na razie karał Francji i Włoch za naruszenia zasad dyscypliny finansowej w ich narodowych budżetach.

_ Podjąłem decyzję o niestosowaniu sankcji _ - powiedział Juncker. _ To byłoby proste, mamy przecież zasady, sankcje, kary. Ale zdecydowałem inaczej, wspólnie z kolegami _ - wyjaśnił szef KE. _ Mają sami zadeklarować, co zamierzają zrobić _ - dodał.

Juncker zapowiedział, że w piątek przedstawi w Brukseli _ jasne oceny planów budżetowych, a nie jakaś poezję _. Jednak ostateczne decyzje o ewentualnych konsekwencjach zostały przełożone na marzec lub kwiecień.

bESSunPb

Jak zaznaczył, do tego czasy kraje mogą uchwalić swoje ustawy budżetowe i tym samym pokazać, co zamierzają zrobić. Juncker podkreślił, że Francja i Włochy zdają sobie sprawę, że muszą _ podjąć dodatkowe wysiłki _. Te kraje nie zrobiły wystarczająco dużo, by doprowadzić swoje budżety do porządku.

Juncker powiedział, że _ tym razem _ nie będzie dyktował Francji, Belgii i Niemcom, co mają robić, lecz poczeka, aż te kraje przedstawią swoje plany. _ Kraje nie lubią pouczeń z Brukseli _ - zauważył. _ Same przedstawiają propozycje. To jest sposób, aby obchodzić się z państwami i parlamentami z większym szacunkiem. To ja dokonałem tej zmiany _ - wyjaśnił szef KE.

Zgodnie z unijnymi zasadami kraje strefy euro musiały dostarczyć do 15 października projekty swoich budżetów narodowych Komisji Europejskiej. Francja była pod największą presją innych krajów UE, zwłaszcza Niemiec, by mocniej zacisnęła pasa i dostosowała budżet na 2015 r. do zasad obowiązujących w UE.

Zarówno Francja, jak i Włochy otrzymały wcześniej listowne ostrzeżenia w sprawie przyszłorocznych budżetów od Jyrkiego Katainena, wiceszefa KE ds. miejsc pracy, wzrostu i konkurencyjności.

bESSunPh

Czytaj więcej w Money.pl

bESSunPC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)